Eesti uudised

"Ta armastas väga istuda seal juhi kõrval ja välja vaadata." (42)

Teet Teder, 17. detsember 2013 07:00
Foto: Politsei
Libedaga kraavi sõitnud bussis hukkus eakas õpetaja. Kas kinnitatud turvavöö võinuks ta elu päästa?

Läinud pühapäeval läks üks eraklik, ent sõbralik Nõva proua kirikusse, nagu ikka pühapäeval. Aga sel korral ta enam koju ei jõudnud. Liinibuss, millega ta sõitis, paiskus kraavi.

Süüdistatakse libedust, teehooldajaid, bussijuhti, aga võib-olla võinuks elu päästa ka kinnitatud turvavöö.

"Täna kella 16 ajal juhtus Padise vallas liiklusõnnetus Tallinn–Nõva liinibussiga. Õnnetuses hukkus üks bussis olnud neljast reisijast," kirjutas politsei- ja piirivalveameti kommunikatsioonibüroo mõned tunnid pärast õnnetust lakooniliselt.

Teates kirjeldatakse, kuidas liinibuss sõitis kurvis paremale teelt välja kraavi ning paiskus külili. Bussis oli koos juhiga viis inimest, neist hukkus üks 1937. aastal sündinud naisterahvas, teised bussis olnud inimesed vigastada ei saanud.

Teeolud olid õnnetuspaigas rasked, kuid buss oli tehniliselt korras ja juht kaine. Hukkunul polnud turvavöö kinnitatud. Kiretute statistiliste andmete taga, et liikluses hukkus taas üks kinnitamata turvavööga inimene, on lugu Nõva valla ühest lugupeetavamast kodanikust – Nõva kooli pikaaegsest ja armastatud matemaatikaõpetajast Helve Uustalust.

Kuigi nüüdseks ei ole ta tunde andnud ligemale 10 aastat, teatakse ja mäletatakse teda endiselt – koolis täpse ja nõudliku õpetajana, külavahel üksinda jalutava mõtliku pensionärina. Veel 2011. aastal andis koduvald Nõva talle Eesti vabariigi aastapäeva puhul tänukirja panuse eest hariduselu edasi arendamisel.

Saatuslikuks sai lemmik pink bussis

"See raputas meid kõiki," ütleb Nõva kooli direktriss Virve Tauts.

Ta tunnistab, et koos Helvega nad ei töötanud. Kui tema kooli juhtima tuli, oli Helve juba koduseks jäänud. Aga Helvet kutsuti ikka ühistele reisidele kaasa.

"Minul on meeles veel see, et kambaga sõitsime kuhugi vana bussiga, ja oli pilet ja pakkusime talle. Ta oli nii tänulik, ütles, et kui ikka teine kord lähete, temale võime alati pakkuda," meenutab koolijuht sõitu teatrisse.

"Ta oli tõsiselt intelligentne külapensionär," ütleb Tauts. "Ta jäi väärikaks oma elu viimse hetkeni." Läinud kuul sai Helve 76aastaseks.

Helve endisele kolleegile Silvi Lauritsale jäi ta meelde just oma täpsusega, sellise täpsusega, mis on omane tugevatele matemaatikutele.

"Tema tunnid olid väga huvitavad. Ta oli väga nõudlik nii enda, kui teiste suhtes, aga karm õpetaja tema kohta öelda ei saanud. Ta oskas väga hästi seletada. Minu lapsed ütlevad, et matemaatika oli tema tunnis väga huvitav."

"Ta oli meie maja naaber. Meie majas on neli perekonda ja tema oli seal üleval," räägib Silvi.

"Ta hoidis väga omaette viimasel ajal millegipärast. Käis kirikus tihti. Igal pühapäeval, kui vähegi ilma oli. Ka seekord oli nii, et ta läks hommikul kirikusse, aga tagasi tulles juhtus avarii. Väga kurb, väga kurb… Me oleme kõik nii… hääl väriseb ja … tahaks nutta kangesti," räägib Silvi.

"Ta armastas väga istuda seal juhi kõrval. Iga kord, kui ta bussi tuli, ta istus sinna ette pinki. Talle meeldis välja vaadata, sealt nägi kõige paremini teed. See saigi saatuslikuks," mõtiskleb Silvi, et oleks ta ometi turvavööd kasutanud.

Politsei: kui sõidukis on turvavöö, peab seda kasutama!

Kindlasti tasub meeles pidada, et turvavöö on nii autodesse kui teistesse sõidukitesse paigutatud selleks, et päästa inimeste elusid. Seega peaks iga kord, kui see on võimalik, turvavarustust kasutama. Paraku ei ole paljudel inimestel tekkinud harjumust kasutada turvavööd ühissõidukites.

Liiklusseadus ütleb, et sõidukis, millel on turvavööd, peab sõitja olema sõidu ajal turvavööga nõuetekohaselt kinnitatud.

Samuti on seaduses kirjas, et sõiduki juht peab enne sõidu alustamist veenduma, et tema sõidukis kasutavad sõitjad turvavarustust.

Politsei kontrollib Eestis turvavarustuse kasutamist iga päev."

Bussifirma: bussijuht ei saa sõidu ajal turvavöösid kontrollida

AS SEBE kommunikatsioonijuht Gert D. Hankewitz: "Põhjuseid, miks reisijad ei soovi turvavööd kinnitada, võib ainult spekuleerida. Üks põhjustest võib olla, et kuna bussidega toimub õnnetusi üliharva, ei tunneta inimesed ohtu. Ent vaatama sellele, et bussis viga saamise võimalus on märkimisväärselt väiksem kui sõiduautos, on turvavöö kinnitamine siiski kohustuslik. Juhime vastavate märgistega tähelepanu turvavöö vajalikkusele ka oma bussides ning oleme ka bussijuhte instrueerinud inimestele seda meelde tuletama. Ent isegi, kui reisija kinnitab bussijuhi nõudmise peale turvavöö, ei saa juht sõidu vältel kontrollida, et reisija seda ei ava. Oluline on, et inimesed mõistaksid, et turvavöö on nende endi turvalisuseks."

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee