Eesti uudised

Sügistorm, versioon 2.0: kadunud vool, minemapühitud katused, häiritud elurütm (7)

Andres Põld, 14. detsember 2013 08:00
NAGU TROOPILINE TORM: Järvakandis jäi suur elumaja katuseta. Foto: Kaspar Pokk (kanal 2)
Eestis möllanud järjekordne sügistorm jättis traditsiooni järgides taas tuhanded majapidamised elektrita, katkestas mõnel pool mobiilsideühenduse ja räsis Toompea lossi kivikatust, rääkimata kümnetest minemapühitud katustest.

"Seekordne tugev tuul ulatus mitmes maakonnas mitte ainult iiliti, vaid lausa keskmisena üle 30 meetri sekundis ja tekitas rikkeid piirkonnaajalaamades ja suurtel liinidel," rääkis Elektrilevi juhtimiskeskuse juhataja Taivo Tõnne.

Juba eilehommikuse sisuga oli elektrita 65 000 majapidamist. Kuna torm lõõtsus ja puhkis terve päevagi, on rikkebrigaadide rassimisele vaatamata vooluta majapidamiste arv täna hommikuks ilmselt märkimisväärselt suurem.

Esmalt vajab taastamist elekter suurtes alajaamades ja keskpingeliinidel ning alles siis tekib ülevaade madalpinge- ehk väikeste liinide kliendiarvust.

Rajutuul puhus tummaks ka tuhanded mobiiltelefonid, sest elektrikatkestused on jätnud tugijaamad elektrita.

Tormi tõttu said päästjaid sadu väljakutseid õnnetuspaikadele. Ükski inimene eileõhtustel andmetel õnneks vigastada polnud saanud.

Samal teemal

Küll aga tuli päästjail eemaldada teele ja autodele langenud puid, rahustada lendutõusnud reklaamplakateid ning maha võtta lahtisi ja ohtlikult rippuvaid katuseplekke. Tallinnas Filtri teel näiteks togis marutuul köögiaknast sisse tüki majakatusest.

Rakveres aga pidid päästjad ohulindiga piirama ühe maja Laial tänaval, sest tuul rebis selle räästaist jääpurikaid. Kadrina alevikus tuli vabatahtlikel päästjatel ohulint tõmmata ümber kiriku, mille katuseplekid olid suure tuulega lahti tulnud.

Varahommikul tõstis tugev tuul Järvakandi alevis kortermajalt katuse, mille tükid langesid maja juures pargitud autodele. Elanikud kannatada ei saanud, kui maha arvata purustuste pärast rikutud meelerahu.

Riigikogu pressiesindaja sõnul liikusid reedeöise tormi ajal paigast Toompea lossi katusekivid, kuid ükski neist maapinnale ei kukkunud. Sellest hoolimata piirati lossiesine avariilise koha alt turvalindiga.

Kivid, mida tuul ära püüdis viia, paigaldati alles sel suvel ning katus remonditakse garantii korras ära täna. Rohkem tormil riigikogu hoonetekompleksile kahju teha ei õnnestunud, teatas Postimehe võrguväljaanne.

Keset lagedat vetevälja asuv Vormsi saar aga jäi valju tuule tõttu täielikult elektri ja mobiililevita. Saarlastele appitõttamine oli tormi tõttu ka võimatu, sest maru ajal ei sõida ka praamid, teatas portaal Läänlane.

Narva-Jõesuus tõusis merevesi eile hommikul 1,7 meetrini üle keskmise taseme ja ujutas üle mereäärse Kalda tänava. Pärastlõunaks veetase küll alanes, ent ulatus väiksemat kasvu inimesele endiselt rinnuni.

Tallinnas Pirita sadamas said kannatada kaldale tõstetud jahid – tuul pillutas neid pikali. Ühe jahi mast murdus kukkumisel pooleks. Ühele jahile aga seoti purunemisest päästmiseks külge köis, mis autoga pingule tõmmati ja mis siis alust paigal hoidis.

Vali tuul

• 31,5 m/s oli tuule maksimaalne kiirus tormi ajal. See mõõdeti Pakri saarel

• Osmussaarel oli tuule maksimaalne kiirus 31,2 m/s, Läänemaal Dirhamis 30,2 m/s

• Mujal mõõtejaamades jäi tuule kiirus alla 30 m/s

• Ilmateenistuse kõigis mõõtejaamades oli tormi ajal tuule maksimaalne kiirus vähemalt 20 m/s

• Kõige väiksem maksimaalne tuulekiirus oli Saaremaal Mõntu mõõtejaamas: tugevaim tuuleiil 20 m/s

• 48 m/s mõõtis Ruhnu saare mõõtejaam tuule kiiruseks 1969. aasta 2. novembril. See on seni ka Eesti kõigi aegade tugevaim tuul. (Allikas: Postimees)

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee