Eesti uudised

Saadjärvest leitud inimskeleti uurimine sai tänu pojale lahendatud (5)

Maarius Suviste, 13. detsember 2013 07:00
Lugu samal teemal ilmus 15.07.2013 – lk 7.Foto: Aldo luud
Suvel Saadjärvest leitud tundmatu mehe skeleti uurimine leidis lahenduse – DNA-ekspertiis selgitas, et tegu oli tosin aastat tagasi teadmata kadunuks jäänud mehega.

Tänavu 6. juulil leidis sukelduja ja allveekalapüügiga tegelev Ilmar kodu lähedal Tabivere vallas Valgma külas Saadjärvest tundmatu mehe skeleti. Aastakümneid sukeldumisi teinud Ilmar rääkis, et järvevesi oli tol päeval suhteliselt selge. Umbes kell 11 või 12 nägi ta midagi, mis hakkas huvi pakkuma.

"Vaatasin juba kaugelt, et midagi valendab. Läksin lähemale. Selgus, et kõõlused ja sääreluu," on allveekütt meenutanud.

"Läksin veelgi lähemale. Siis paistsid sealt juba sokid. Püksid ka."

Kohale kutsutud päästjad tõid leiu veest välja, see oli ühes tükis skelett. Pärast skeleti leidmist palus politsei avalikkuselt abi tundmatu surnukeha tuvastamisel.

Meedias levitatud abipalve surnukeha tuvastamiseks tõi Jõgeva politseile vihje mehelt, kes viitas, et tema isa jäi 12 aastat tagasi Jõgevamaal kadunuks.

Nüüd on aega nõudnud ekspertiiside, sealhulgas erinevate DNA-profiilide võrdlusel selgeks tehtud, et hukkunu oli 1943. aastal sündinud Hans. 2007. aastal tunnistas Tartu maakohus ta surnuks ja määras oma määruses surmaajaks 2004. aasta.

"Kui poeg poleks endast ja oma kahtlustest teada andnud, oleks isik endistviisi tuvastamata, sest polnud millegagi DNAd võrrelda," ütleb politsei eestkõneleja Kerly Peitel.

"Vähemasti on nüüd teadmine 12 aastat tagasi kadunuks jäänud mehe saatusest. Kui sobivat DNAd poleks kõrvale leitud, oleks isik läinud tundmatuna mahamatmisele."

Surma põhjus jäi välja selgitamata, sest nii vanade säilmete pealt on väga keeruline seda hinnata. Tõenäoliselt polnud tegu vägivaldse surmaga: Hans oli kalamees ning arvatavasti oli ta läinud kalale, jää oli nõrk ja usutakse, et ilmselt kukkus ta läbi jää. Poeg sel teemal pikemalt rääkida ei soovi, ütleb vaid, et nüüd on vähemalt isa kadunuks jäämise lugu selguse saanud.

Samal teemal

19.03.2014
Uppujat päästma läinud komando leidis jääaugust… talisukelduja!
12.02.2014
Norras hukkunud sukeldujad on siiani koobastes
15.07.2013
Skeleti leidnud allveekütt: juba kaugelt midagi valendas

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee