Kodu

Jõulupuu aseaineks sobib kõik 

Ia Mihkels, 13. detsember 2013 07:00
Paberkuusk: Hea võimalus kodule, kus paberit tikub ohtralt kogunema – enne äraviskamist saab sellest jõuluks veel koheva kuuse.
Kui päriskuuske tuppa mingil põhjusel tuua ei saa, siis tuleb kraamida kokku oma leidlikkus ja nuputada ehtsale puule asendus. Materjaliks sobib peaaegu kõik.

Kuuselõhn ja jõuluõhtu kuuluvad paljudel meist mälupildis küll lahutamatult kokku, kuid elus võib ikka ette tulla olukord, kus ehtsat kuuske pole jõuluks võimalik tuua. Siis pole muud, kui lasta mõte vabalt lendama – jõulukuuseks annab kohandada nii poolelioleva remondi tõttu toas oleva redeli, äsja kolimiskraamist tühjendatud pappkasti, vanu erinevas suuruses lillepotid, taaskasutuspaberi, puu võib joonistada kriitidega seinale, painutada kokku traadist, millele saab mähkida ümber elektriküünlad, kujundada puu kleeplintidest, vanadest jõulukaartidest, fotodest koos ehete ja pisikeste mänguasjadega või märkmepaberitest (neile saab ehteks kogu jõuluaja jooksul häid soove kirjutada ja nendega koduseid rõõmustada) – võimalusi on lõputult.

Käepärane kraam või mälestused

Isegi siis, kui kõigist pingutustest hoolimata on kolimine jõuluõhtul alles poole peal, raamatukastid on kohal, aga riiuleid veel pole, annab olukorra enda kasuks pöörata, ladudes osa oma raamatukogust kuusekujuliseks virnaks keset tuba (sama saab teha ka oma kohta ootava suure plaadikoguga). Sellegi võib elektriküünaldega ehtida.

Ühes peres näiteks seatakse jõuluajal seinale põikilaudadest kuusekujutis – lauad on igivanad, pärit 19. sajandi algusaastail ehitatud talust, mille vanavanemad paljude kurbade ja keeruliste asjaolude kokkulangemise tõttu olid sunnitud maha müüma.

Pererahvas ütleb: oma lapsepõlvekodu me hoida ei suutnud, aga nii on põliskodu hõng pühade ajal ikkagi meie ümber. Seda kuuske ehitakse tavaliselt mitme põlvkonna hobipiltnike tehtud fotodega kunagisest kodust ja selle ümbrusest, kusjuures mõnegi foto raamimaterjaliks on vana kodu elutoaseintel olnud tapeet.

Internet aitab mõtte lendama

Seega: jõulupuu saab hea tahtmmise korral tuppa igas olukorras, ka kõige kiiremal ajal ja kõige kitsamates oludes. Kui enda mõte eriti kõrgelt lennata ei taha, aitab internet: isetegemise, taaskasutuse ja kodukujunduse ideid pakkuvaid lehekülgi (homedit.com, pinterest.com jt) sirvides kogub hoogsaid tuure ka kõige kinnisem mõte ja lõpuks võib juhtuda, et tänavu jääbki kuusk metsa kasvama.