Ia Mihkels 12. detsember 2013 07:00
Otsustab inimene kolida suurde linna ja üürida korteri. Seda esimest korda tehes ei lase üllatused end kaua oodata, seepärast tasuks end korteriotsinguid alustades asjaga kurssi viia.

"Hulk aega otsisin tööd Kesk-Eestis, ei tahtnud kodukandist ära tulla," räägib Monika, kes oma perekonnanime ajalehes avaldada ei soovi.

"Lõpuks andsin siiski alla ja otsustasin ajutiselt Tallinna kolida. Leidsin sobiva üürikorteri – aga siis selgus, et enne, kui endale üürimist lubada saan, peaksin paaril palgapäeval veel raha kõrvale panema."

Monikat üllatas, et peale esimese kuu üüri ette maksmise ja kuuüürisuuruse tagatisraha, millega ta oli arvestanud, tuleb tal maksta ka maakleritasu, mis samuti võrdub kuu üürisummaga. "See pole ju loogiline!" imestab ta.

"Ükskõik, kas üürisumma on 750 või 250 eurot, maakleritasu on ikka üürisummaga võrdne. Miks nii? Kui müüja müüb poes 700eurose teleri, ei saa ta ju rohkem palka kui paarisajaeurose müümise eest. Kas maakleri teenusel ei võiks olla kindel hind? Ja miks ikkagi ei maksa see, kes teenuse on tellinud – korteri omanik? Üürnik pole selle raha eest ju mitte midagi saanud, tal pole vahet, kes korterit näitab."

Tavaks kõikjal maailmas

Kinnisvarafirma Uus Maa maakler ja Maaklerite Koja juhatuse liige Margit Sild ütleb, et selline teenustasu on kinnisvaraturul välja kujunenud tava. "See on nii ka mujal maailmas," teab ta.

"Tingitud on see üürituru suurest aktiivsusest – kui olukord oleks teistsugune, kujuneks ilmselt ka teistsugune praktika."

Ja sellel, et maakleri teenuse eest maksab üürnik, kes seda tellinud pole, on sama põhjus. "Muidugi oleks loogiline, et maksab see, kes tellib," tunnistab Sild.

"Aga võlaõigusseadus annab võimaluse ka teisiti kokku leppida ja kuna üüriturg on väga aktiivne, siis praegu on see praktika üldiselt niisugune, et maksab üürnik."

Sild rõhutab, et kindlasti peab olema kuulutuses kirjas, mille eest täpselt üürnikul maksta tuleb, või peab maakler seda aegsasti selgitama – vastasel juhul pole seadusekohane teenustasu üürnikult nõuda.

"Siiski on ka neid omanikke, kes maakleri teenuse eest ise maksavad – või on juba kuulutuses kirjas, et selle summa tasuvad omanik ja üürnik kahe peale," lisab Sild.

"Kui üüriturg oli loid, pakkumisi oli rohkem kui nõudlust, siis oli pigem vastupidi, juba kuulutuses oli kirjas: omanik maksab maakleritasu. Praegu aga, kui üüriturg on üsna vilgas, on seis, jah, selline, et see tasu jääb valdavalt üürniku kanda."

Enneta halbu üllatusi!

Kindlasti tuleb enne üürilepingu sõlmimist täpsustada:

• kas on olemas parkimiskoht,

• kas selle eest nõutakse lisatasu,

• kui suured on igakuised kommunaalkulud,

• kes maksab remondifondi makse jm lisatasud,

• kas üürnikul võib olla koduloomi.

Kommentaarid  (8)

Omanik 18. detsember 2013 18:38
Jätke oma vale pada.Üürituru seadused kirjutab ette ainult kinnisvaraga tegelev ärimaailm koos pankuri abiga,kes annab-laenab ostjale maakleri poolt määratud hinna ulatudes raha.Kui maaklereid ja pankureid oma spekulatiivsete tegevustega ei eksisteeriks,oleksid kinnisvara hinnad mitu korda odavamad ja rahal säiliks stabiilne ostu jõud.Mida teha kui inimestele meeldib mugavus -laiskus.Pidage meeles,et oma mugavuse maksate väga kallilt kinni sest tasuta lõunaid enam ei anta.See spekulatiivne ärimaailm põhjustabki inflatsiooni ja ebastabiilse olukorra.
Keldri Ants 12. detsember 2013 11:25
Ma küsin:
Kes vastutab rüvetamiste ja sigatsemiste eest?
Kuidas ma kontrollin, et Siga pole korraldanud mingit rüvetamist?
Kuidas ma tagan, et prügikastidesse ei visataks valesid asju ja et kord oleks majas?
Kõik kommentaarid

SISUTURUNDUS