Eesti uudised

Sahameeste võitlus lumega on alanud (21)

Andres Tohver, 11. detsember 2013, 07:00
MEES JA MASIN: Lembit ja tema Scania. «Me oleme pioneerid.»  Mati Hiis
Juba nädalapäevad on maa valge – kes suusatab, kes tõstab mantlikraed. Kuidas näeb alanud talv välja lumetõrjujate vaatenurgast?

Tallinnas Jaaksoni Linnahooldus OÜ leival olev 57aastane Lembit on lund koristanud 15 aastat. "Meie oleme pioneerid, lükkame lahti teed," ütleb ta.

"Kõige suurem probleem on teiste autodega – nad ei arvesta sahameestega."

Lembitu Scania sahk-puistur kaalub täislastis 27 tonni. Soola läheb masinasse üheksa tonni, graniiti teist sama palju. Autos on ka vedelkloriid ehk soolalahus – kokku kaks ja pool tuhat liitrit.

Masin sõidab töörežiimil kiirusega 30 kilomeetrit tunnis. Kiiruse määrab gravitatsiooniseadus. "Kiiremini sõita ei saa, lumi lendab kaugele ja sool lendaks kah. Soola toime oleks kehvem," selgitab Lembit.

Tööpäeva pikkuseks tuleb koos lõuna ja puhketunniga 12 tundi. "Töötegemiseks kulub tunduvalt vähem, tööpäevast kuskil kaheksa tundi," selgub siinkohal töö tegelik kestus.

Oma ametiga on Lembit rahul: "Vaheldusrikas töö. Saab planeerida ka vabu päevi."

Jõudukoguvat talve silmas pidades soovib Lembit, et inimesed arvestaksid hooldusautoga ja et jalakäijad ei jääks sahk-puisturit loigu kohale vaatama-ootama, vaid liiguks täispritsimise ohust võimalikult eemale.

Tallinna kommunaalameti asejuhataja Tarmo Sule sõnul on linn jagatud ilmakaarte järgi viieks puhastuspiirkonnaks: lõuna, ida, põhi, lääs ja Kesklinn. Linn nagu kompass.

Erinevalt kalendritalvest, mis saabub 21. detsembril ja lõpeb 21. märtsil, algab kommunaalameti talvehooaeg juba 16. oktoobril ning kestab 15. maini ehk siis seitse kuud. Esimest korda saadeti autod libedat tõrjuma alanud "talve" 19. oktoobril. "Päris mõistliku algusega talv on," ütleb Sulg.

Eesti väikelinnades tegutsetakse tagasihoidlikumalt. Paides lumetõrje kuupäevad väga täpselt paigas ei ole. "Lumetõrjet tehakse ilma järgi," ütleb linnavalitsuse keskkonnanõunik Tiina Kivila.

Tõrjematerjalina on Paide tänavatele peale soola lubatud ka liiv.

Ilmaprognooside järgi on täna, homme ja ülehomme temperatuur plusspoolel, laupäeval ja pühapäeval läheb taas miinusesse.

Ülemiste ristmik lisas linnale 67 000 ruutmeetrit teid

Tallinna puhastavad lumest OÜ Teehooldus, OÜ Jaaksoni Linnahooldus ja AS Tänavapuhastus. Kokku on neil lumekoristuseks valmis 80 masinat, sealhulgas 37 sahk-puisturit, 19 sahk-traktorit ja 7 lumerootorit.

Tallinna talvine puhastuseelarve on 8 miljonit eurot.

Mullusel talvel heideti Tallinna tänavatele 8425 tonni naatriumkloriidi ja 2065 tonni graniitsõelmeid.

Ülemiste ristmik lisas hooldusesse 57 000 ruutmeetrit sõiduteid ja 10 000 ruutmeetrit kergliiklusteid.

21 KOMMENTAARI

k
Kodanik 12. detsember 2013, 20:12
Sahameeste töö on raske ka ja ega nemad ei planeeri, kuhu minna tööle.
Neile on ette antud, mis tänavad puhtaks teha.
Mõelge, kus me ilma nendeta oleksime
Upuksime lume sisse üldse ära.
Lihtsalt jagan oma arvamust :)
n
no 12. detsember 2013, 10:36
kas see on jälle see igaastane "paraad" enne talve tulekut, kus kilgatakse, et kõik on valmis?Ja kui esimesed külmad käes ning lumi ja libe maas, siis pole teehooldajaid kusagil, sest talv tuli jälle ootamatult, nagu igal aastal.Mäletame küll eelmisi aastaid, iga kord sama jant.
Loe kõiki (21)

Põnevat ja kasulikku

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee