Õpetajablogi

Õpetaja blogi: lapsevanemad, leidke aega oma lastele! (10)

Hille Kõrgesaar, õpetaja, 9. detsember 2013, 10:41
Foto: SIPA / Scanpix
Kurb on näha, kuidas tööle minnes tuleb ikka ja jälle manitseda suitsetavaid alaealisi.

Tänapäeval on kahjuks palju lapsi, kel puudub õpimotivatsioon. Selle asemel püütakse kuidagi koolis ära käia, käiakse rohkem sõprade pärast ja õppimine tundub igav ning mõttetu tegevus.

Samal teemal

Veelgi hullem, leitakse õppimisele asendustegevusi, näiteks halvad harjumused (suitsetamine, alkoholi tarbimine). Ja et koolis liiga "igavaks" ei läheks, leitakse sellelegi tegevus - kiusatakse ja narritakse endast nõrgemaid ning lausa lõbustatakse end sellega.

Olles ise õpetaja, näen, kuidas toimib kooli sisekliima. Füüsiliselt tugevamad lapsed panevad oma ego maksma tagasihoidlikemate laste peal. Reaalsus on aga vastupidine: õpilased, kel puudub õpihuvi, on oma olemuselt laisad ja ükskõiksed nii enda kui kaaslaste suhtes.

Tagasihoidlikumad lapsed, kes on püüdlikud ja õpihimulised, ei suuda paraku sellele kõigele kurjale vastu hakata ja kannatavad tugevamate nii vaimse kui füüsilise terrori all.

Siinkohal tahaks avada lapsevanemate silmi. Ega asjata öelda, laps on kodu peegelpilt.

Heas ja armastavas peres on väärtustatud ka lapsed, kuid ükskõikses ja lastele aega mitte leidvas peres, on kannatajaks ikka lapsed.

Tänapäeva elu on kiire, vanemad rabavad tööd, et leib oleks laual. Kuid sellest ainult ei piisa. Kui on peres lapsed, vajavad nemad ennekõike tähelepanu ja ühiseid tegemisi.

Kui arvate, et saadate oma võsukesed hommikul kooli ja küll õpetaja neid õpetab ja kasvatab inimesteks, siis eksite. Kodu on lapse baas, juur, millest kasvab tüvi ja lehtivad oksad. Kas keegi julgeb öelda, kas ja kui palju ta tegeleb kodus oma lastega? Kui palju huvitutakse laste tegemistest ja huvidest? Üsna tavaline on, et koju tulnud laps läheb arvutisse mängima ning jääb sinna kuni magamaminekuni.

Ma ei üldista, loomulikult on ka teistsuguseid lapsevanemaid, kes tõesti pärandavad oma vaba aja lastega tegelemiseks. Seda on ka näha. Eeskuju peegeldab seda kõike.

Muidugi on raske peale väsitavat tööpäeva veel aidata lapsel õppimisega tegelda, kui tahaks hoopis magada või teleri ees mõnuleda. Paraku tuleb lastega ikkagi kurja vaeva näha, et nad jõuaksid koolis edasi.

Õpetaja on õpetaja, kelle ülesannete hulka kuulub tegelikult vaid õpetamine. Lasteaias ja kodus tegeldakse kasvatamisega. Neid asju ei tohiks omavahel segamini ajada.

Vabandus, et pole aega, pole mingi põhjus lapse mittekasvatamiseks. Kõigil meil on vaid 24 tundi ööpäevas. Mõned jõuavad rohkem, mõned ei jõua midagi. Paljuski tuleb kirjutada oma laiskuse arvele.

Lapsevanemad, kas te näete ja teate, millega tegelevad teie lapsed peale kooli? Õppige nendega koos, juhendage neid, aidake neid, armastage oma lapsi kui oma olevikku ja tulevikku. Võtke koos pliiatsid pihku ja tehke õppimine huvitavaks ning väärtuslikuks vajaduseks. Tundke huvi lapse vastu ka siis, kui tal kõik on hästi. Ärge oodake probleemide tekkimiseni. Siis võib olla juba hilja. Ka head tuleb märgata ja seda innustada.

On palju asju, millest lapsed ise aru ei saa või ei viitsi teha, siis on alati hea vanemate tugi. Tegelikult kõik need lihtsad asjad, nagu õppematerjali olemasolu, lapse aitamine kodustes töödes, lapse probleemide ja heade asjade tõsiseltvõetavus - kõik see peegeldub laste silmis õpetajale klassis.

Vanemad, andke oma lastele ise motivatsioon, sest kui te ise seda ei tee, jääb ka õpetaja entusiasmist väheseks.

Miskipärast otsitakse lahendust alles siis, kui juba probleemid on käes. Mida siis enne tehti?

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee