Seisukoht

Ebamugav sooroll (9)

Karoliina Vasli, toimetaja, 5. detsember 2013 16:53
Foto: TIINA KÕRTSINI
Lugesin hiljuti ühest naisteajakirjast intervjuud tuntud näitlejatariga, mis algas stiilis: ta on habras ja õrn, aga temas on väge rohkem, kui eeldada oskaks.

See ajas pigem muigama. Ajakirjanikuna tean, kuidas selliseid persoonilugusid tehakse. Ohtralt ülevoolavad kujundid käivad asja juurde. Samas, iroonia irooniaks, kuid kas see on naissoo suhtes solvav? Mul on tutvusringkonnas feministe, kelle vaateid ma ei jaga. Ent respekteerin nende tõekspidamisi. Ka sookvootide eestseisjaid mõistan, kuigi ise neid vajaliku lahendusena ei tunnista.

Paljud mõtlevad, et pole see soorollidesse surumise küsimus nii tõsine midagi. On palju enamatki, mille üle arutleda. Ent kui satud ka ise olukorda, kus sind mingil põhjusel ebamugavalt tundma pannakse, tajud seda reaalselt.

Tegin mõni aeg tagasi intervjuu ühe keskealise ettevõtjaga. Juba vestluse alguses vaatas ta mulle altkulmu, usun, et mõtles: noor naine, mis tema küll majandusest teab. Hiljem kuulasin diktofonilt intervjuud. Mina teietasin, tema sinatas ja kasutas korduvalt minu kohta sõna „neiu", kord isegi „tüdruk". Viimaks need siiski kadusid, ju mõistis, et olen firma käekäigu osas korraliku eeltöö teinud ja surun ta teravate küsimustega nurka. Miks ei võiks kohe eelarvamusteta alustada?