Pokkerielu Aasias

Pokker ei ole sport! Pokker on hasartmäng! (47)

Rainer Roomet, 4. detsember 2013, 12:56
Foto: AP / Scanpix
Mitmeid kordi oled märganud rubriiki «Pokker» kategoorias «Sport»? Mitmeid kordi oled lugenud pokkeriartikleid, kus ülistatakse pokkerit ja räägitakse kui spordist ning tuuakse paralleele malega?

Mina olen korduvalt ja see tekitab minus imestust. Olen elukutseline pokkerimängija.
Viimasel ajal enam mitte nii väga, aga kuus mõnikümmend kuni sada tundi mängin ikka. Seega oleks minu huvides, et pokker võetakse ära hasartmängude kategooriast ja klassifitseeritakse spordiks, aga sisimas ma tean, et see on vale.

Pokker on oskus- ja mõttemäng, milles on väga palju õnne. See tähendab, et pikemas perspektiivis domineerib mängus oskus üle õnne ja nii on võimalik võita raha.

Raha on võimalik võita ainult siis, kui sa oled parem mängija, kui teised lauas istuvad «pokkerikolleegid».

Parem mängija on see, kes teab paremini matemaatikat, kes oskab lugeda paremini vastaste käsi ja on distsiplineeritum. See tähendab, et ta oskab loobuda käest või hoida panka väiksena siis, kui ta võiduvõimalus on väikene, ja ajada panga maksimaalselt suureks siis, kui tal on parim ehk võitev mängukäsi.

Viimane lause on öeldud väga lihtsustatult öeldes, reaalsuses on olukord veelgi keerulisem.

Vilumuse saavutamiseks kulub kuid või isegi aastaid ja isegi siis võib kuu keskmine teenistus jääda väga nigelaks.

Vilunuks ja paremaks mängijaks ei saada üldjuhul mängulauas. Selleks tuleb lugeda väga palju teooriat, küsida nõu parematelt mängijatelt, analüüsida läbimängitud käsi, vaadata videoid jms.

Pokkeri õppimist saaks võrrelda näiteks kaalu jälgimisega. Igaüks tahaks ilusat keha ja kõigil on see võimalus - absoluutselt kõigil, ka sinul, mu kallis lisakilodega lugeja!

Eesmärgi saavutamiseks on vaja ämbrite viisi distsipliini. Selle välismaise mõistega, mis iseloomustab meie üht iseloomujoont, suudame hoida kontrolli all söömisharjumused ja ka ehk treeningu. Samuti teadmised. Me saame alati end täiendada. Kuidas oleks efektiivsem, mõttekam jne, et tulemused oleksid maksimaalselt head.

Ei ole raske kontrollida oma söömist ja ei ole raske käia nädalas paar korda sörkimas või muud trenni teha. Seda siis teoorias...

Enamik kukuvad läbi juba pärast paari esimest nädalat. Või kui jätame kaalujälgimise korraks pooleli ja naaseme oma vanade harjumuste juurde, on peagi liigsed kilod tagasi ja kogu vaev raisatud.

Kaalunäite puhul kaotame oma aja ja saame tagasi kilod või lisandub kõhule/puusadele veel mõni ekstra kiloke. Või kui teeme valesti, siis ei muutu muud, kui kaal jääb samaks.

Pokkeri puhul on asjad teisiti.

Kui puudub distsipliin ja teadmised, siis kaotame raha ja võimalik, et väga palju raha. Veel hullem - võib tekkida sõltuvus ja raha kaotamine muutub pidevaks.

Nii pokkeri ja kaalukaotamise näite puhul on väga tähis argument aeg.

Üleöö ei muutu me supermodelliks ega saa pokkeris rikkaks. See nõuab aega. Ma ei räägi päevadest ja nädalatest vaid aastatest.

Mis on järeldus? Pokker ei ole mäng, kus hüppad lauda ja saad rikkaks. Vaid see nõuab pingutust. Väga palju pingutust.

Kõik kirjutatu viitab pokkerile kui mõttemängule. Kui raskele tööle. Kui raskele vaevale, et jõuda tippu. Täpselt ühised nimetajad spordile. Iga sportlane peab töötama aastaid, et jõuda tippu.

Kena jutt ja lõpetaks ära ning tunneks rõõmu, et sain jälle pokkerit haipida ja irvitaks kommentaaride üle, kui keegi küsib: aga palju ta on kaotanud? Milleks promoda hasartmängu?

Hasartmängu? Nii see tegelikult on. Pokker on hasartmäng ja ta on täpselt samasugune hasartmäng nagu iga teine kasiinomäng. Jah, pokkeris on oskuse element sees, aga see ei tähenda, et ta ei ole hasartmäng!

Samamoodi on teada tuntud kasiinomängul nimega «blackjack» oskuste element sees, kui teatud olukorrad on täidetud - ei segata kaarte iga mängukäe järel ning kasutatakse mitut kaardipakki.

Kas siis blackjack peaks olema ka oskusmäng? Kas kasiinod peaksid tooma tagasi blackjacki laudadesse tavalised kaardipakid ja segama neid läbi pärast X jaotuse läbi mängimist ning moodustama Eesti Blackjacki Föderatsiooni ja kirjutama illustreerivaid artikleid, et backjack on sport? Blackjack on oskusmäng? Selgitama meistreid blackjackis ja jagama aastagalal auhindu Eesti parimale blackjacki mängijale?

Blackjackil oleksid täpselt ühised nimetajad pokkerile. Seal on õnn, seal on oskus, seal on tõenäosused. Sa pead tegema väikese panuse siis, kui sul on väikene võidutõenäosus, ja suure siis, kui on oled favoriit.

Vahest kobistad võidu isegi siis, kui tõenäosus ei olnud hea, ja kaotad, kui olid favoriit. Fundamentaalselt sarnane pokkerile.

Erandiks, et mängid kena diileri ja mitte päikeseprille, nokatsit ja kõrge kaelusega X-pokkerifirma logoga aega näinud pusa kandva kivinäo vastu.

Seega võime siit järeldada, et oskus- ega mõttemäng, ei tee mängust sporti ega muuda mängu mitte kuidagi vähem hasartmänguks.

Hasartmänguseaduse paragrahv kaks iseloomustab hasartmängu järgnevalt:
(1) Hasartmäng on mäng, mis vastab kõigile järgmistele tunnustele:
1) mängus osalemise tingimuseks on mängija poolt panuse tegemine;
2) mängu tulemusel võib mängija saada võidu;
3) mängu tulemus määratakse osaliselt või täielikult juhuslikkusel põhineva tegevusega või see sõltub eelnevalt mitteteadaoleva sündmuse toimumisest.

Need iseloomujooned on olemas nii pokkeril kui ka ehk kohatu võrdlusena toodud blackjackil. Seega seaduse silmis on pokker hasartmäng. Aga äkki peaks seadust ümber kirjutama?

Võib-olla, aga selleks peab enne analüüsima, kas tõesti on pokker hasartmäng või mitte.

Selleks ma võtan väga subjektiivse valimi. Olen oma 5-aastase karjääri jooksul näinud tohutult kaotavaid mängijaid. Tekkinud on isegi mõiste: bumhunting. See tähendab, et otsitakse ja mängitakse ainult kaotavate mängijate vastu.

Me ei räägi 100, 200 ja isegi mitte 1000-eurostest kaotusest, vaid kümnetest ja isegi sadades tuhandetest kuni miljonite eurodeni välja. Viimaseid on muidugi vähem.

Loomulikult ei kaotata selliseid summasid ühe päevaga vaid kuude või aastatega.

Pokkeritubadele meeldib uhkustada, et "40% mängijatest on võitvad".

Well-well-well. Jälle subjektiivne näide. Nendest 40-protsendist suurem osa teenivad kümneid või isegi sadu kordi vähem, kui Eesti keskmine pensionär saab riigilt pensionit.
Ainult murdosa suudab end reaalselt sellest elatada ja veel väiksem osa elavad nagu tõelised kuninga kassid.

Seega enamik on siiski marginaalsed võitjad ja pool kogu populatsioonist kaotavad «praakisendid», kes peavad kinni maksma pokkeritubade miljonilised äritulud, võitvate mängijate leivad, vorstid, nokatsid ja päikeseprillid.

Miks siis mängijad, kes pidevalt kaotavad jätkavad mängimist? Neile meeldib kaotada? Neile on see meelelahutus? No kui nad suudavad lubada omale selliseid kaotusi siis miks mitte. Aga miks nad mängivad järjepidevalt? See ei saa olla enam meelelahutus, kui sa põhimõtteliselt «elad pokkeris» nagu mõni mängija «elab kasiinos».

Maailma suurimates pokkerifoorumites on «vägevate graafikute» teema, kus üldjuhul domineerivad kaotavad mängijad. Kokku on tehtud üle 4900 postituse, kus on näha sadade mängijate graafikuid, mis kukuvad diagonaalis.

Graafikud leiab siit.

Tegelikul isegi ei ole tähtis, mis on nende põhjuse taga. Või kui annan alla koheselt vaidlusele «pokker on sport» ning ühel ilusal päeval saabki sellest spordimäng. Siis milleks unustame ära, et pokkeriga käivad käsikäes kasiinomängud.

Eestis on ainult üks online-operaator, kes pakub puhast netipokkerit.

Ülejäänud teised operaatorid pakuvad kõrvale kasiinomänge. Seega kui pokker tuua esile kui sport, siis on väga lihtne seda mängu pakkuda absoluutselt igal pool, sest tegeletakse ju spordiga.

Edasi jõuab mingi osa neist mängijatest kasiinosse või netipokerisse, kus kõrval sädelevad ploomi-kirsi masinad, ühekäelised bandiidid ja suuri jackpotte lubavad lauamängud.

See oleks võrreldav kui defineerida lahjad alkohoolsed joogid karastusjookideks, et nii viia inimene lähemale kangemale kraamile.

Kolmas argument pokkerist kui spordist on sellega kaasas käiv alkohol ja ebasportlik käitumine. Tihti live-turniiridel tarbitakse alkoholi, mis ei saa olla sportlasele kohane.

Lisaks pokkeris juhtub aeg-ajalt (online pokkeris väga tihti), et öeldakse vastasele halvasti pärast kaotust.

Kas see on sportlasele kohale?

Palun ärge tooge näiteid, et ka males ollakse tihti purjus või mõni mees on odaga kõrva löönud. Sellega teevad maletajad endal lihtsalt margi täis.

Jätke pokker rahule ja kui soovite pokkerist kirjutada, siis kirjutage asjadest nii nagu nad on.

Loomulikult ei saa turniiride võitudest kirjutada objektiivset lugu, täpselt samamoodi nagu ei saa kirjutada Virvest, kes võitis Bingo Lotoga 100 000 eurot objektiivset lugu.
Me ei tea ja ei hakka kirjutama palju pokkeriturniiri võitja on eelnevalt karjääri jooksul kaotanud/võitnud. Samuti ei kirjuta Virvest, et mitu piletit ta on enne ostnud.

Aga arvamuslood võiksid ja peaksid olema objektiivsed ning ilma majandusliku tagamõtteta. Lisaks ei saa paljusid lugusid uskuda, sest need on üldjuhul kirjutatud inimeste poolt, kelle võitev pokkerikarjäär jäi kaugemasse minevikku või need isikud on hetkel vähemal-suuremal määral seotud Eesti legaalsete pokkerioperaatoritega.

Lõpetuseks - pokker ei pea olema alati elatusallikas. Ta võib olla meelelahutus, kui seda mängida vastutustundlikult. Mõni lahutab meelt raamatute saatel, teine reisides, kolmas konjakit limpsides, neljas videomänge mängides jne.

Kui meelelahutuse majanduslikud kui ka ajalised kulud on kontrolli all ja mõistuse piires vastavalt isiku võimalustele, siis võib nii pokker kui ka kasiino olla puhas meelelahutus ning tegu on täiesti normaalse tegevusega. Kuid tegemist ei ole spordiga.

Või mida arvad sina, kas pokker on sport või mitte?

Samal teemal

30. jaanuar 2014, 14:09
Pokkerielu Aasias: kuu lukku, kuid endaga rahul ei ole
12. jaanuar 2014, 08:03
Valitsev Eesti pokkerimeister juhib Bahamal turniiri, mille esikohaauhind ligi 2 miljonit dollarit!
10. jaanuar 2014, 14:02
Pokkeris algas viletsalt, kuid prussakaid veel sööma ei pea, rohutirtsu küll
8. jaanuar 2014, 13:02
Milliste puuviljadega Tais nom-nom-nom teha?

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee