MARGO PAJUSTE. TLNSLO: MARGO PAJUSTE. TALLINN,EESTI, 09AUG11 MARGO PAJUSTE. jm/Foto JOOSEP MARTINSON ÕHTULEHTFoto: JOOSEP MARTINSON
Margo Pajuste, arvamustoimetaja 3. detsember 2013 18:25
PISA uuring näitab, et Eesti 15aastaste põhikooliõpilaste tase on maailma parimate seas ja et seisame Euroopa tipus. Palju õnne meile.

Tahaksin siiski haridusfunktsionääride ülevoolavale enesekiitusele korraks vahele torgata ja märkida – see on nüüd minu puhtisiklik arvamus –, et Eesti lapsed on nii targad mitte tänu meie eeskujulikule hariduspoliitikale, vaid selle kiuste. Eesti õpilase tase on võrreldav maailma parimate hulka kuuluva Soome õpilase tasemega tänu nende ennastohverdavate õpetajate tööle, kes jaksavad ega ole veel käega löönud. Koolide sulgemise, palgaga nöökimise, kohustuste juurdeladumise, bürokraatia ja kõige muu kiuste. Küsimus on, kui kaua nad veel jaksavad ja kas ka kümne aasta pärast on Eesti haridus sama hea?

Teine asi – hariduse tase on ilmselt langemas kogu maailmas ja selle taustal pole ehk Eesti õpilaste teadmised jõudnud nii kiiresti kukkuda kui mujal? Kui mullu ilmunud PISA uuringust selgus, et 13% 15aastastest õpilastest ei pruugi igapäevaelus tulla toime isegi lihtsaimate tekstide mõistmisega, on lugu halb.