KOMMENTAARE EI JAGANUD: Kultuuriminister Rein Lang lipsas riigikogusaali oma kuulsat ja kirglikku kõnet pidama nii, et ükski ajakirjanik temalt midagi pärida ei jõudnud. Ka saalist välja suutis Lang sama osavat manöövrit kasutades laveerida kabinetti varjule ja sealt siis ajakirjanikest läbi pressides jooksujalu pageda.Foto: MATI HIIS
Teet Teder 3. detsember 2013 07:00
Rein Lang tuli riigikogusse oma kaua reklaamitud kirglikku poliitilist kõnet pidama pidulikult. Musta ülikonda ja valgesse triiksärki riietatult, kaunistuseks kuldkollane lips ja kuuetaskust välja paistmas sinna hoolega sätitud kuldne ilurätik. Viimase kohal helkis veel kuldne oravake.

«Ma astun tagasi mitte sellepärast, et leiaksin, et oleksin oma ametis eksinud põhimõttelistes küsimustes. Vigu on ikka ette tulnud. Tegijatel juhtub,» on Lang esimesed sõnad arvatavasti mõttes üle korranud.

Kuid tal tuleb veel oodata. Algul tegelevad rahvaasemikud esmaspäeva pärastlõunal kell 15 igavate protokollijärgsete toimingutega. Valitsuse esindaja Heli Tõnisson annab teada, et nad algatavad kuus seaduseelnõud ja esitas lisaks eelnõu ka riigikogu otsusele. Kõnelevad saadikud, siis loeb Ene Ergma riigikogule ette teateid. Muu hulgas selle, et riigikogu liikmed moodustasid 21. novembril Eesti-Myanmari parlamendirühma ja mäetööstusettevõtete toetusrühma [---], siis ütles Ergma nii raske sõna, et selle asemele kirjutas riigikogu stenogrammi koostaja nii: «hirmus raske sõna!».

Lahkumisavaldus 53 minutit varem

Kogu selle aja ootas kultuuriminister rahulikult. Või oli ta siis juba endine minister, sest 53 minutit varem andis Lang peaminister Andrus Ansipile üle kirjaliku avalduse, millega astus ametist tagasi.

Ansip viib Langi avalduse presidendile kolmapäeva keskpäeval.

Lang istub oma järge oodates rahulikult ja üksinda. Nina ees hõbedasel kandikul kaks väikest pudelit vett ja klaas, selle kõrval õhuke kaust paberitega, mis sisaldab kuulsaks reklaamitud paljastustega kõnet ajakirjanike aadressil. Ta laseb silmadega üle saali ja rõdude, kus istuvad ootusärevalt ajakirjanikud, sest pisut enam kui nädal tagasi lubas Lang rahvusringhäälingu otse-eetris tagasiastumisest teatades, et teeb seda kirglikult. «Mul on öelda ka personaalselt paljudele Eesti ajakirjanikele üht-teist,» lubas Lang.

Mõni minut veel ja Lang peaks sõna võtma, kuid näeb siis, et saalis vehib talle erakonnakaaslane Kalle Palling, viidates telefonile.

Ei ole selge, kas parteikaaslased vahetasid sõnumeid, aga Lang otsib igal juhul taskust oma mobiili ja jääb seda sõrmitsema.

Rahvasaadikud lugesid endid sel ajal ära (kohal oli 87 saadikut) ja siis see algas. Lang astus pikkade sammudega kõnepulti, valas klaasi vett, millest ta kõne ajal kordagi ei rüübanud, võttis paberil kõne kaante vahelt välja, lõi need nagu telediktor korrapäraselt kokku, võttis kätega laia kõnepuldi kahest servast kinni ja, prillid ainult talle omaselt nina kõige viimases otsas, alustas. Kell näitas 15.13.

Lang alustab kirglikult. «Minu jaoks on täna ületamatu probleem minu võimalus, õigemini võimatus osaleda ministrina meie ühiskonna kommunikatsiooniväljas,» kõneles minister, et raske on ilma valesti mõistmata sõna võtta.

«Valitsuse liikmena ei ole võimalik elu edasi viia, kui iga Sinu tegu stigmatiseeritakse või idee pannakse häbiposti!»

Lang kritiseeris küll seejärel paari ajakirjanikku ja kurtis, et ohjad on suhtekorraldajate käes (kellest ta olevat kultuuriministeeriumis targu loobunud), kuid kõne kirglikkus hääbus kiiresti. Isegi vahepealne rünnak sotside vastu ei säranud.

Talle lahkelt lubatud poole tunni asemel kõneles Lang vaid paarkümmend minutit.

Kõne lõppes kell 15.30 tormilise käteplaksutamise saatel, ja riigikogulased pagesid omi asju ajama. Ainult mõned keskerakondlased jäid saali, sest kõnepulti läks Heimar Lenk.

Pärast kõnet lipsas Lang kiiresti varju ja ühtki intervjuud teda ootavatele ajakirjanikele ei andnud. Tegi hoopis treppidest alla joostes rekordiliselt kiireid samme, mida võiksid kadetseda ka trepijooksus mõõtu võtvad päästjad.

Nii ta kadus külma õhtupoolikusse. Endal õueriietuseks vaid kirju sall.

Raid: Lang annab silmad ette mõnelegi loomeliidu kaagutavale juhile

«Mina arvan, et ootamatult hea kõne. Kartsin, et Rein Lang on palju kibedam ja vihasem. Ei olnud. Äärmiselt hästi läbimõeldud ja ma arvan, et väga õige sõnumiga öeldud. Pean ütlema, et see osa, kus said sotsid, oli täiesti asja eest. Samuti nagu suhtekorraldajad. Ja ei saa salata, et ajakirjandus, ka kultuuriajakirjandus on keerulises olukorras.

Mis puudutab Rein Langi sõnaseadmisoskust, siis minu meelest võib rahulikult öelda, et ta annab silmad ette nii mõnelegi loomeliidu kaagutavale juhile.

Võib-olla selles ei ole ma temaga nõus, et ta natukene ajakirjandusele hakkas vast liiga hakki. Ma mäletan ka seda keissi, mis juhtus Kaarel Kressaga ja selliseid asju võib ette tulla. Lang ütles algul, et vigu on ikka tehtud ja tehakse. Olgem siis normaalne ja lubagem teistel ka vigu teha. Võib juhtuda küll. See võib-olla natukene riivas.»

Nestor: kuidas Lang nii totu võib olla?

«Kõigepealt ma tahan öelda, et meie (sotsid – T. T.) ei ole Langi käest seda kõnet tellinud. Ta tegi meile palju tasuta reklaami. Et ta tagasi astus, see on hea. See, et ta pole päris hästi aru saanud isegi sellest, miks me talle umbusaldusavalduse sisse andsime. Kindlasti oli kõne siiras, aga sisu poolest lõpetaks positiivselt ja ütleks talle, et tere tulemast tagasi maa peale. Kui ma seda kõnet kuulasin, siis vahepeal oli see naljakas, aga kuskil mul hakkas tast kahju, et kulla mees, kuidas sa ikka võid nii totu olla.»