Kommentaar

Teate seda lugu - Konn astus usinasti mööda teed...? (16)

Tiit Made, 28. november 2013 18:37
Foto: KALEV LILLEORG
Ilmselt olin viimaste nädalate sündmuste mõju all, kui täna öösel nägin ehmatavat värvilist unenägu. Olin sattunud Rahvusvahelise Kaitseuuringute Keskuse pressikonverentsile. Saalitäie ajakirjanike ees oli selle asutuse vanemteadur Juhan Kivirähk isiklikult. Ta oli läbi viinud rahvusvahelise küsitluse, milliste riikide kodanikud on kõige rohkem valmis oma ametitest tagasi astuma.

Pärast seda, kui Kivirähk uhkustundega teatas, et Eesti oli tulnud konkurentsitult esimeseks, ärkasin üles. Heitsin läbi akna pilgu Toompea poole. Pika Hermanni tornis ei lehvinud ühtegi lippu. Oli liiga varajane hommikutund...

Kuidas siis ikkagi nii ülekaalukalt esimeseks? Tuli meelde, et Berlusconile ja Mubarakile öeldi, et ära astu tagasi, aga näe, mis juhtus, võeti maha. Assad aga püsib ametis tänini, ehkki aina nõutakse tagasiastumist. Küll astus Nintendo peadirektor Shigeru Miyamoto ise tagasi. Rohkem esimese ropsuga rahvusvahelisest elust näiteid meelde ei tulnud.

Edasi ja tagasi

Meil on asjad tõesti eesrindlikumad. Andrus Ansipilt muudkui nõutakse tagasiastumist. Tallinna TV võttis valitsuse laiemalt ette oma „Meedia keskpunktis", teatades, et valitsuse aeg on täis tiksunud ja kõik peaksid tagasi astuma. Mitmed sotsioloogid-ennustajad arvasid kohe, kui praegune riigikogu 2011. aastal valiti, et ega valitsus üle kahe aasta vastu ei pea. Aga peab, ja peaminister raiub, et ei astu tagasi, sest pole põhjust. IRL ei taha. Põhiseaduse § 92 annab muidugi täpselt teada, kuidas selle valitsuse tagasiastumisega asjad käivad. Seal pole kodanike nõudmisest midagi räägitud.

Sirbi epopöa asetas tagasiastumiskultuuri muidugi uuele riiulile. Tänu loomeliitudele ja ajakirjandusele. Kender ja Kurvits astusid kõigepealt edasi, aga siis kohe tagasi, sest mängu ilu peab olema. Neile assisteerinud Lang, Klaas ja Väljataga on samuti astujad. Lang on sõnaka mehena üht-teist otsustanud, kuid Klaas ja Väljataga ei taha tagasiastumise üleskutseid tõsiselt võtta. Sirbi töötajaskond peab nende pärast muudkui astuma. Nagu Soome tööle läinud ehitajad, kes algul astuvad üle lahe edasi, aga kui seal tuleb lama, siis koju tagasi.

Tõsisemalt tegeldakse ka Juhan Partsiga. Tiit Tammsaar nõudis, et seoses Rein Kilgi võlaga peab minister tagasi astuma, millele konservatiivid lisasid enda poolt sama nõudmise seoses energiaturuga. Parts ei astu õieti mitte kuskile. Tarmo Loodus, Indrek Tarand ja Tõnis Lukas arvasid, et Ken-Martin Vaher peaks tagasi astuma, ehkki Andres Tarand oli veendunud, et ei pea. Edukalt läks aga Kristen Michaliga, sest president Ilves isiklikult arvas, et peab astuma, ehkki Janek Mäggi riskis presidendiga oponeerida ja kuulutas, et ei pea. Nüüd olevat Michal „operatsioonis Sirp" ise halli kardinalina edasi-tagasi astumise arhitekt.

Savisaar ütles kunagi Mart Viisitammele, et astugu tagasi, ise aga ignoreeris Kalle Laaneti ja Jaak Juske samasuguseid soove. Aivar Riisalul soovitati riigikogust tagasi astuda ja ravile minna. Nõuti ka Eesti Interneti SA esimehe Marek-Andres Kautsi viivitamatut tagasiastumist. „Ärapanija" küsis ühes saates nõudvalt, miks Marko Pomerants tagasi ei astu. Katrin Saks ütles mõne aasta eest, et tema tagasi ei astu nagu ka Kristiina Ojuland ministrina. Temal aga läks lõpuks ikka nii, nagu nõuti, ja seis pole praegu üldse kiita.

Tagasiastumine võib päästa elu

Sotsiaalminister Maret Maripuu ei võtnud talle esitatud süüdistusi tõsiselt ja tagasi astuda ei tahtnud. Sai riigikogult usalduse kätte ja mõtles siis ümber. Ilmselt oli tal eeskujuks ammuse peaministri Savisaare samasugune manööver 1992. aastal. Saab näha, kuidas lõpuks läheb minister Langil, kes samuti võitis umbusaldushääletuse, aga lubas kohe pärast seda tagasi astuda.

Tagasiastumine paistab olevat taasiseseisvunud eestlastele tõesti omane, nagu unenägu näitas. Eesti Õpilasesinduste Liidul on põhikirjas, kuidas toimetatakse juhatuse liikme tagasiastumist. Tartu Linnaraamatukogul on näitus „Astu ajas tagasi" ja Kasaritsa Crew'l räppiv või hiphoppiv laul „Astu tagasi". Meie ajakirjanduse üks põhiettevõtmine paistabki olevat tagasiastumisüleskutsete edastamine ja pahandamine, kui üleskutsutu ei ole olnud piisavalt mõistlik seda järgima.

Olgu kuidas nende astuvate prominentidega on, ent kui olete ületamas sõiduteed ja astunud selleks kutsuvale sebrale ning näete teie poole tormavat mootorsõidukit, siis astuge tagasi. Jääte ellu!