Foto: Andres Varustin
Õhtuleht 28. november 2013 18:32
Nabala karstialal, kus värske uuringu kohaselt väidetavalt karstiala ei olegi, jääb üles küsimus: kui elanikud ikkagi ei soovi näha oma valla territooriumil kaevandamist, siis kas see on egoistlik kius või tuleb nende sooviga tingimusteta arvestada?

Keskkonnaministeerium soovib rajada Harjumaale Nabalasse unikaalsete karstilõhede ja maa-aluste jõgede hoidmiseks looduskaitseala. Paraku selgub äsja valminud geoloogilisest uuringust, et ei maa-aluseid jõgesid ega karstiala pole tegelikult olemaski. Sellegipoolest pole plaani kaitseala rajamiseks kalevi alla pandud, sest ehkki geoloogilises plaanis ei näi piirkond kaitset vajavat, pole selle unikaalsust taimeökoloogia ja botaanika valdkonnas kahtluse alla pandud.

Vähemalt geoloogilised argumendid Nabala kandis paekivi kaevandamise, aga ka seda eeldatavalt läbiva Rail Balticu trassi vastu on ära langenud. Juba on jõutud kohalike elanike soovimatust leppida müra- ja tolmurikaste paekivikarjääride ning sõna otseses mõttes kogu senist elukorraldust pooleks lõikava raudteeliiniga nimetada egoistlikuks põhimõtteks tehke-mis-tahate-aga-mitte-minu-tagahoovis-stiiliks.

Veel paarkümmend aastat tagasi elasime ebaõiglases ühiskonnakorralduses, kus võim võis rahvast ilma igasuguste selgitusteta üle sõita – ja me ei soovi, et sedasama hakkaks tulevikus tegema raha. Meie hinnangul on elanikel õigus otsustada, millises keskkonnas nad elada tahavad ja vajadusel ilma igasuguste südametunnistuspiinadeta sellistele projektidele pidurit tõmmata. Kaevandamisest saadav (heal juhul) mõnikümmend miljonit eurot maksutulu ei tohiks olla argument, mille nimel riik oma elanike tahte vastaselt uuringu- ja kaevandamislubasid peaks andma. Ühe erafirma huvid ei saa üles kaaluda rahva tahet.

Kui jutt käiks mõnest Eesti riigi ja rahva seisukohalt üliolulisest ressursist, võiks veel arutleda, kas riigihuvi ületab kohalikku tasandit. Juhul, kui Nabala kandis järsku näiteks naftat hakkaks purskama, mille eksport Eesti elukvaliteedi hoobilt taevasse lennutaks, oleks mõte ehk väärt kaalumist. Kuid ka sel juhul vajaks see kohaliku rahva ülekaalukat heakskiitu.