Meelis Tomson turunduses tööd ei saa kuigi omab erinevaid kogemusi, mis pole küll ametlikudFoto: Erakogu
Meelis Tomson 28. november 2013 17:09
Juba viimased kaks ja pool kuud olen ma stabiilses rütmis kandideerinud erinevatele ametikohtadele ja nagu ma aru olen saanud, on see aeg täiesti maha visatud. Sama hästi võiks lihtsalt haiglavoodis koomas vedeleda. Tore, kui keegi üldse mingi vastuse viitsib saata, et ma valituks ei osutunud.

Hakkasin siis mõtlema, et mis mul viga on, et ma mitte kuradi kuhugi ei sobi? Töökogemust on, haridust on aga ikkagi täielik nulliring. Jah, ma saan aru, et näiteks paljud töökohad on kuhugi lubatud ja lihtsalt seadusest tulenevalt peab mingi kohustusliku konkursi korraldama. Kandideerisin hiljuti ühe vallavalitsuse kommunikatsioonijuhi ametikohale, aga kui uurima hakkasin, siis selgus, et juba tegelikult on vallavanem oma tuttava sinna määranud ja tegelikult polegi mõtet üldse kandideerida.

Kuid veider on minu jaoks eraettevõtete käitumine. Seal sektoris on ikka kõikidel silmad nii kinni ja samuti ka aju. Keegi ei suuda mõelda piiridest väljapoole. Kui kümme aastat on asi sedasi toimunud, siis toimub ka järgmised kümme ju... vist.

Nimelt kandideerin ma suures osas turundus ja avalike suhete ametikohtadele. Avaldusi, kaaskirju ja motivatsioonikirju olen trükkinud kindlalt saja kanti, kuid vestlusele ei ole kutsutud mind kuhugi. Ainult paaril olen käinud, kuid ka see on nii-öelda läbi tutvuste sebitud. Ning mis siis välja tuleb, et miks mind kuhugi vestluselegi ei kutsuta?

Esimene probleem on see, et ma olen meedias tuntud nägu ja no see on peaaegu sama hull, kui maksuameti külaskäik. Isegi hullem veel.

Kui inimene oleks nüüd väheke nutikas ja avatud mõttemaailmaga, siis saaks sellest ju kasu lõigata, et tuntud inimene ettevõttes töötab, aga no ei. Teine probleem on see, et mul puudub reaalne viie või -enama aastane töökogemus turundusvaldkonnas. Et kui ikka CV's kirjas pole siis järelikult on mõttetu. Ja see tähendab tööandjate jaoks automaatselt seda, et ma olen nii loll ning ei suuda ühegi turundusliku asjaga hakkama saada, sest töökogemus ju puudub. Olen samal tasemel kui aastaid sotsiaalabist elatunud kodutu, kes nüüd üritab uut elu alustada.

Ma olen enam kui seitse aastat töötanud meedia valdkonnas ja olen üpriski kogenud selles, et mis müüb ja mis mitte. Ja olgu siinkohal öeldud, et paljud need inimesed, kes omavad viie või -enama aastast turundus või -muud meedia kogemust – no ega sealt mingeid geniaalseid pärleid ikka enam ei tule. Inimesed manduvad ja jäävad oma stampidesse kinni ja ei suudagi enam mõelda väljapoole piire. Nii nagu on 20 aastat olnud on ka järgnevad – no ei ole ju. Aega muutub, ühiskond muutub ja ka inimesed muutuvad.

Kahjuks on sama lugu ka firmade tegevjuhtide või personalispetsialistidega. Öeldi mulle ka ühel vestlusel, et jah, sa oled tore ja ma olen kindel, et sa saaks selle tööga ideaalselt hakkama, aga no sul ei ole ikka otsest turunduskogemust ja mul on siin inimene, kes on mitmeid aastaid töötanud suures ettevõttes turundusjuhina ja no tegelt ma ikka eelistaksin teda – miks sa siis üldse mind kutsud, kui sa juba eos tead, et ma ei sobi?

Aga kuidas saada kogemust, kui keegi ei anna võimalustki kogemuse saamiseks?

Pole siis ime, et kõik noored Eestist minema põrutavad, kui keegi neid siin ei taha. Andke noortele inimestele võimalus, kuidas nad muidu kogemusi saavad ja ärge istuge kinni oma nõukaaegsetes ideoloogiates.