Kihlveoblogi

Kihlveoblogi: levinud vead spordipanustamises (17)

Lennart Vahemets, 27. november 2013 12:14
Miami Heati mängija LeBron James Foto: AFP / Scanpix
Sporditulemuste peale kihlvedude sõlmimine on viimase 10 aastaga saanud paljude Eesti spordisõprade jaoks igapäevaseks või -nädalaseks tegevuseks. Valdkonnaga hästi kursis olev Lennart Vahemets jagab oma blogis mõtteid ja tähelepanekuid, kuidas raha peale mängides seda võimalikult targalt teha.

Esimesena räägiks nendest inimestest, kes igal nädalavahetusel valivad 5 favoriiti ja ehitavad nendest endale kombo, kus kõik peavad võitma, et panus võidaks.

Valed panusetüübid

Tehtud valikul puudub enamasti igasugune analüütiline protsess ja oluliseim tundub olevat, et koefitsient just 1.50 kandis oleks.

Esiteks, kui sa pimesi panustad, siis sa pikas perspektiivis kaotad nagunii.

Teiseks, kui sa kombineerid panuseid, siis sa eksponentsiaalselt suurendad raha, mis sa panuse vastuvõtjale maksad. Mida see tähendab?

Näiteks: viievõistkonnaline kombo, kus kõik koefitsiendid on 1.50, maksab välja koefitsiendiga 7.59 (kohtades, kus enamus eestlasi panustavad), kui eemaldada koefitsientidelt teenusepakkuja enda vahendamistasu, selgub, et koefitsient peaks olema 9.56.

See vahe on massiivne ja kui keegi end selles lõigus ära tundis, siis teie tõttu kohalikud bookie'd nii hästi elavadki.

Teiseks kuuluvad sama kategooria alla future tüüpi panused, maakeeli siis näiteks enne hooaega panustamine sellele, kes liiga lõpuks ära võidab.

Kui tavalistel handicap või moneyline tüüpi panustel tuleb teenustasudeks kuskil 2,5%-5%, siis sellistel panustel on koefitsiendid sätitud nii, et see protsent on kuskil 20%-30% vahel.

Näiteks USA korvpalliliiga NBA hooaja eel oli parim saadavalolev koefitsient Miami Heati võidu peale 2.86, kuid kui võtta kõikide võistkondade koefitsiendid ja eemaldada nendelt teenustasud, siis selgub, et Heati koefitsient oleks pidanud olema hoopis 3.45.

Tekib olukord, kus vahet ei ole, kelle peale panustad, pikas perspektiivis sa kaotad igal juhul.

Soovitan hoopis oodata, kuniks playoffid algavad ja siis panustada oma valitud võistkonna peale „kes võidab playoffseeria" tüüpi pakkumistes või lausa iga mängu moneyline'i peale eraldi.

Halbade koefitsientidega panused

Praegu vaadates NBA handicap panuseid, siis kodumaisel turul suured nimed lasevad poolt valida 1.87/1.87 kuni 1.91/1.91 koefitsientidega. On olemas meile vähemtuntuid, kuid suuremaid ja usaldusväärsemaid kohti, mis pakuvad 1.952/1.952.

Kui teha aastas 100 kümneeurolist panust ja ennustada 53 õigesti, siis tuleb 43-eurone vahe, mis eristabki võitjat kaotajast.

Mis siis veel saaks, kui hakkaks kõikide olemasolevate bookie'de hindu võrdlema enne panuse tegemist?

Tõsi, neid väiksemaid kohti on ka meile vaja, sest Eesti turul olles, on nad tihti ainukesed, kus saab kohalikele spordiüritustele panustada. Samuti jäävad nad oma koefitsientide muutmisel aeg-ajalt lootusetult hiljaks.

Panuste suurused

Klišee, aga panustage nii väikselt, et kaotus teie igapäevaelu mitte kuidagi ei mõjuta.

Kui tõsisem huvi on, siis ma eraldaks mingi summa spordipanusteks ja määraks iga panuse kui 1% sellest algkapitalist.

Kui pädevus tõuseb ja oled võimeline hindama enda võiduprotsenti enne igat panust, siis tuleb juba google'dada kelly criterion'i suuruste optimiseerimiseks.

Kui panustate oma lõbuks ja ei hooli, et igalt kümnelt eurolt mõnikümmend senti pikas perspektiivis kõrvale läheb, siis mina ega loodetavasti ka keegi teine teid hukka mõistma ei hakka.

Samas koefitsientide võrdlemisega erinevate sportsbookide vahel ja nendesse kontode tegemisega saavad ka treenitud ahvid hakkama. Et miks mitte?

Samal teemal

13.06.2014
Kihlveoblogi: esimene korralik mängupäev
30.01.2014
Kihlveoblogi: kellele panustada ja kas Venemaa on kodustel olümpiamängudel räigelt ülehinnatud?
21.01.2014
Kihlveoblogi: panustamises tuleb üha enam vaadata olümpia suunas
08.12.2013
Miks tuleks panustamisel usaldada statistikat? Teine osa.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee