Portugali blogi

Küttekoldeta elamine sunnib kõvasti toitu vaaritama (8)

Liina Laanemets, 26. november 2013, 21:12
 Erakogu
Eestis on esimene lumi maha tulnud, kuid meil on sügis kätte jõudnud. Puud on kollakas-punaseks läinud. Ja lõpuks soetasin endale ka kindad. Tõsiselt külm on. Öösel on 4oC, päeval 13oC. Kuid eks tuul teeb oma töö, samas mingi hetk on päike nii silmas, et jälle on soe. Päikeseprillid on siin vajalikud 24/7.

Korteris meil küttekeha ei ole, õigemini ei olnud tänaseni. Aknad on ühekordsed, jah, sellised nagu kasvuhoone klaasid. Tuult käib igalt poolt läbi. Mitme kihi teki all oleme. Häbi tunnistada, kuid köögi kütsime soojaks elektriahjuga. Jah, see samune, millega toitu küpsetada. Kraadid sisse, ahjuuks lahti – tunne nagu kamina ees.

Muidugi ei taha elektrit kulutada niisama, seega valmistame rohkem ahjukartulaid või pizzat vms. Õnneks üürihinna sees on kõik muud kulud.

Kuid tunne, et sõrmed jäätuvad ja klaviatuuril klõbistada on raske, sundis mind korteriomanikule kirjutama. Täna käiski jõuluvana, ukse taga oli pisike puhur. Mingil määral tundub see nii totter, et üliväikese soojapuhuriga, mis ajab kärsahaisu välja, tuleks kütta ära 70 m2 korter. Kuid oleme tänulikud sellegi eest.

Raamatupidajad panevad kõrva taha uusi teadmisi, mis nende erialaga seostub. Ka meie oleme uurinud oma poetšekke. Juur- ja puuviljad on maksustatud kuue protsendilise käibemaksuga. Samuti ka piimatooted. Küll aga valmistooted on maksustatud kahekümnekolme protsendilise käibemaksuga.  Kosmeetika, alkoholi, tubaka ning riidete käibemaks on 23 %. Samas on ka mõned veinid, mille maksumäär on 13 %.

Segadust tekitav? Meie jaoks küll, vahest mõtlen, et ehk oleneb poest, kuid tegelikult sedasi ei saa olla. Portugallased ise ütlevad, et  23 % on „normal" ehk tavaline, 13 % „intermédia" ehk siis keskmine ning 6% „reduzida" ehk madal.

Tulumaksumäärad on 11,5 % - 46,5 % vahepeal, seega Portugalis on astmelise tulumaksu süsteem. Ühesõnaga, mida rohkem teenid, seda kõrgem on tulumaksumäär. Kui aastas teenid alla 4 898 €, siis tulumaksu arvestatakse 11,5 %. Kui teenis alla 7 410 €, aga rohkem kui 4 898 € aastas, siis on tulumaks 14 %. Kokku on kaheksa astet, kui teenid üle 153 300 € aastas, siis tuleb see summa maksustada 46,5 % tulumaksuga.

Ehkki Portugalis on ettevõtte tulumaks praegu 25 protsenti, tõstavad riigi- ja kohalikud maksud selle 31,5 protsendini. Ettevõtte tulumaksu on plaanis Portugalis järgmisest aastast alandada viie aastaga 19 protsendile.

Teoreetiline jutt, kuid tundub, et puuviljad võiksid või lausa peaksid olema odavamad kui Eestis, siis ei. Näiteks banaani kilohind on 1,30 €. Vist sama, mis Eestis, kui mitte kallim? Samas, banaanid tulevad ju Portugalist, ei ole vaja pikka maad transportida. Ja kuue protsendiline käibemaks meie kahekümne vastu.

Vahepeal oleme pakkunud traditsioonilist Eesti toitu meie kursakaaslasele Slovakkiast. Mõnus õhtu, kus arutasime samu asju, millest eespool juttu. Miinimumpalk on üldiselt Slovakkias sama, mis on Eestis jne.

Alles sel õhtul Lucia seltskonnas, mõistsin, et meil on jäänud ainult kuu aega olla veel Portugalis. Ja väga palju on teha veel. Ei, ma ei pea kooli silmas (kuigi seal on veel väga palju teste), vaid ikka vaja veel näha ja teha.

Seekordne blogi on küll lühem ja pildimaterjal puudub, siis järgmine postitus peaks seda katma!

8 KOMMENTAARI

M
... 7. detsember 2013, 00:26
Ma saaks atu kui korteriomanik elab korteris kys ak ad rahapuudusel vahetamata on jbe.. aga uurnik? segane on et sellist urgast uurib?
h
Horros 6. detsember 2013, 05:29
Kogemata seda üllitist lugema sattudes, pani imestama, et kas inimene on koolis ka käinud?
.
Tundub, et tahtmist kirjutada on tunduvalt rohkem, kui oskusi ja arukust pisikeses peakeses.
Loll on aktiivne :-D
Loe kõiki (8)

Põnevat ja kasulikku

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee