Maailm

Seimi spiiker võrdles Maxima varingut ameeriklaste 11. septembriga (5)

Aadu Hiietamm, 26. november 2013 07:00
Läti president Andris Berzinš asetas eile Riias Zolitude linnaosas kokku varisenud Maxima XX kaubanduskeskuse juurde lillekimbu. Foto: AFP/Scanpix
Kui võrrelda Läti ja Ameerika Ühendriikide suurust, siis 54 hukkunut Lätis vastab 8000 inimesele USAs, ütles Läti parlamendi esimees Solvita Aboltina raadiole Baltkom. Ta lisas, et Maxima XX kaubanduskeskuse varing Riia Zolitude mikrorajoonis on seega võrreldav 2001. aasta 11. septembri terrorirünnakuga USAs, kus tookord hukkus 3000 inimest.

«Varemed rahu ajal – see on valu ja tragöödia,» rõhutas Solvita Aboltina. Seimi spiikri sõnul tekitavad kompanii RE & RE ning Maxima Latvija juhtkonna tegutsemine tragöödia päevil nördimust.

«Käisin nädalavahetusel poes. Inimesed sisenevad ja vaatavad lakke. Me räägime palju ehitusseadusest. Vastutustunde puudumisest ja ahnusest ei päästa paraku ükski seadus,» rääkis Aboltina raadiole Baltkom.

Eile kell 10 hommikul mälestati Maxima kaubanduskeskuse ohvreid minutilise leinaseisakuga. Läti president Andris Berzinš käis samal ajal katastroofikohas ja asetas sinna lillekimbu.

Samal teemal

Eelnevalt oli riigipea nimetanud Maxima tragöödiat kaitsetute inimeste massimõrvaks ning nõudnud süüdlaste karistamist.

Presidendi sõnul ei saa Maxima kaubanduskeskuse varingu puhul rääkida õnnetusjuhtumist, sest stiihiat või muud välisjõudu ei olnud. «Maailmas ei loeta niisuguses olukorras kokku templeid ja allkirju dokumentide all. Selle asemel saadetakse allkirja andnud inimesed isolaatorisse ning see oleks soovitatav ka meil,» ütles Läti president intervjuus Läti televisioonile.

Ka Läti peaminister Valdis Dombrovskis nimetas intervjuus Läti televisioonile Zolitude tragöödiat raskeks kuriteoks, mille eest tuleb süüdlastel vastutada. Poliitik meenutas, et kuigi kõik ehitusprojektid olid kooskõlastatud, varises hoone ikkagi kokku ning seetõttu lasub allkirja andjatel projekti saatuse eest reaalne vastutus. Peaminister küsis samuti retooriliselt, miks ei evakueeritud kaubanduskeskusest pärast häiresignaali tööle hakkamist inimesi.

Läti politsei juht Ints Kuzis teatas eile, et seoses Zolitude tragöödiaga seisavad kohtu ette kõik inimesed, keda kahtlustatakse kuritahtlikus hooletuses või teadlikes rikkumistes, ning selliseid inimesi võib olla palju.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee