Foto: MATI HIIS
TEET TEDER 26. november 2013 07:00
Sirbi lugejate ja tellijate mure lehe tuleviku pärast süvenes veelgi, kui peatoimetaja kohusetäitja Kaur Kender esmaspäeva öösel ootamatult oma tagasiastumisest teatas. Talle leiti kiiruga koguni kolm asendajat, ent mure jäi: milliseks Sirp kujuneb ja kas tasub seda tulevaks aastaks tellida?

Uue peatoimetaja konkurss kuulutatakse välja neljapäeval. Kirjanik Jan Kaus on kandideerimiseks valmis, kuid see, kas Sirbis haarab ohjad tema või keegi teine, selgub ilmselt alles jaanuaris. Tellimisotsus peab selleks ajaks olema tehtud.

Kogu segadus on viinud selleni, et kultuuriinimesed nõuavad suurpuhastust ka sihtasutuse Kultuurileht nõukogus.

Kultuuriinimesed: Klaas peaks tagasi astuma!

Juhita kultuurilehe olukord lahendati nii, et toimetajad Lea Larin, Tambet Kaugema ja Tiina Mattisen võtavad triumviraadina Sirbi juhtimise üle kuni uue peatoimetaja leidmiseni.

Sihtasutuse Kultuurileht nõukogu liige ja kultuuriministeeriumi kantsler Paavo Nõgene tegi ettepaneku erakorraliselt sel neljapäeval kokku tulla ja uue peatoimetaja otsimine algatada.

Kultuurilehe juhi Toomas Väljataga sõnul pole välistatud, et Sirbist koondatud Doris

Kareva, Veronika Valk, Marek Strandberg ja Tarmo Teder võivad pärast Kenderi lahkumist oma töökohad tagasi saada. Vähemalt üks neist ei võtaks küll pakkumist vastu. «Ei ole mind kutsunud keegi, ja kui kutsutaks, siis ma ei läheks mingil juhul, ma ei mõtleks sekunditki,» ütleb endine Sirbi filmitoimetaja Tarmo Teder. «Mul on teised plaanid juba ammu,» seletab ta, et koondamine tuli tema puhul õigel ajal. «Ma tunnen kaasa oma kolleegidele, kes seal stressavad edasi,» lisab Teder. «Ma prognoosisin ise, et Kender kaks-kolm Sirpi teeb ära ja siis hakkab kumm tühjaks minema. Aga et ta nii kiiresti minema läks, tuli mulle ka üllatusena.»

«Ööülikooli» toimetaja Jaan Tootsen ütles laupäevases Õhtulehes prohvetlikult: «Ilmselt ta ise (Kaur Kender) ei ole plaaninud sellele kohale väga pikaks ajaks jääda.» Nüüd põhjendasid Sirbi peatoimetaja kohusetäitja Kaur Kender ja toimetaja Robert Kurvitz ZA/UMi veebilehel oma tagasiastumist sellega, et tegid Andres Aule avaldamata loomingu väljaandmisega ränga eksisammu.

Luuletaja äratas südametunnistuse?

«Astume Sirbi peatoimetaja kohusetäitja ja toimetaja ametikohtadelt tagasi. Sooritasime Andres Aule avaldamata loomingu väljaandmisega ränga eksimuse ning ei näe võimalust tegevusega jätkata. Viimaste nädalate vältel oleme vaatamata rünnakutele poliitringkondadest, loomeseltskondadest, haridusasutustest ja ajakirjandusest õnnestunud suurepärase kontseptsiooniga kultuuriväljaande käivitamises. Kuid me ebaõnnestusime poeetilisel tasandil, see oli ainus viga, mille tegime, ning see on kõik, mis meile loeb,» teatasid nad veebilehel.

Pahandus tuli, kui Robert Kurvitz avaldas «uues» Sirbis Andres Aule lõpetamata ja avaldamata luulekogu, ehkki luuletaja selle selge sõnaga ära oli keelanud. Kurvitz kirjutas Aulele: «Töötasin teist päeva Sirbis. Luulearvustusi ei tulnud sisse, järjepidevus tuli tagada. Võtsin kirjutada sinu kogust «Valge». [Järgnes arvustuse tekst.] Ma sügavalt vabandan, et ei arutanud seda sinuga läbi.»

Samal õhtul vastas Aule, et ei ole arvustuse sellisel kujul üllitamisega nõus. Ent Kenderi ja Kurvitza ühisel otsusel ilmus ilus arvustus järgmisel päeval, 22. novembril 2013 Sirbis. Aule vastas, et kui neil on südametunnistust, siis tuleks tagasi astuda.

Esmaspäeva öösel teatasid peatoimetaja kohusetäitja Kaur Kender ja toimetaja Robert Kurvitz oma tagasiastumisest. Peaaegu samal hetkel, kui seda soovitas neile professor Mihhail Lotman.

Pall taas Langi käes?

«Mina pean loogiliseks seda, et kultuuriminister Rein Lang kasutab oma järelejäänud aega kiiresti ja jõuliselt ja teeb uue nõukogu,» ütleb Teder, et sihtasutus Kultuurileht tuleb ruttu korda saada.

Sama meelt on ka kirjanik Jan Kaus, kes esialgu ainsana on öelnud, et on valmis Sirpi peatoimetama.

«Üks on kindel, nende ebaõnnestumine ei olnud esteetiline, vaid professionaalne. Siin ei ole küsimus esteetiliste seisukohtade edastamises, vaid puhtas ebakompetentsuses toimetajatena. Enesehinnang ületas lihtsalt võimeid,» hindab Kaus Kenderi tööd. «Minu hinnangul oleks SA Kultuurileht nõukogu esimehel Urmas Klaasil aeg taanduda. Lihtsalt sellel põhjusel, et kuna ta andis oma täieliku usalduse toimetajatele, kes on näidanud oma ebakompetentsust, siis tuleb tunnistada, et Urmas Klaasi enda hinnanguid ei saa usaldada.»

Kaur Kender: sain teada, kuidas asjad päriselt käivad

Postimehele ütles Kaur Kender, et tal on kahju, et tema Sirbi-aeg nii lühikeseks jäi. «Absoluutselt kahju. ZAUM aga ei kao kuhugi. ZAUM teeb oma kultuuriasja edasi. Kultuurirühmitusena avas see Sirbi aeg meie silmi selles osas, kuidas maailmas päriselt asjad käivad, ikka tohutult.»

Küsimusele, kuidas need asjad siis käivad, vastas Kender naerdes: «Kes teavad, ei räägi. Kes räägivad, ei tea.»

Otsus tehti tagatubades?

Kaur Kenderit ja tema uudset lähenemist Sirbi toimetamisel pooldas Urmas Klaas avalikult, kuid sahistatakse, et tegelikult oli ta üks viimaseid, kes Kenderi Sirpi tulemisest kuulis. Sahin kinnitab, et Kender oli ise helistanud Toomas Väljatagale ja teatanud: ta on Krister Michali ja Rain Rosimannusega kokku leppinud, et tuleb peatalitaja kohusetäitjaks Sirpi. Siis helistanud Väljataga Urmas Klaasile. Ka Klaas ei teadnud asjast midagi, aga kui kuulis, et Michali ja Rosimannusega on juba kokku lepitud, siis jäänud nõusse. Toomas Väljataga möönis Vikerraadio saates «Uudis+», et Kender võis reformierakondlastega tõesti Sirbi peatoimetajaks asumise teemadel rääkida.

«Mul on kahju, et Kaur Kenderi aeg Sirbis nii lühikeseks jäi ja ta oma visiooni läbi rohkemate lehenumbrite realiseerida ei saanud. Kender oli oma visiooni paljude inimestega arutanud, täiendanud – see väärinuks kas või osaliselt elluviimist. Kahjuks libastuti autoriõiguse sätetega. Kas see on piisav alus tagasiastumiseks? Kenderi jaoks oli. Selles mõttes on tegemist vastutustundliku inimesega. Meil ilmub meedias igasugu pehmelt öeldes kahtlast informatsiooni ja keegi isegi ei vabanda,» kommenteerib Klaas.