Kommentaar

Tere, Keskmine! Saaksime õige kokku? (5)

Nasta Pino, elektritarbija, 25. november 2013 17:40
Foto: Andres Varustin
Ja juhtuski see, mida olin aasta otsa kartnud. Tuttav maamemm küsis: „Latsekene, seleta sina mulle ära, kuidasmoodi meie elektrimaksu nüüd rehkendatakse? Enne oli ühe juti peal üks number, elektrienergia hind, sain asjast aru, maksin selle eest nii palju, kui palju olin ära põletanud. Nüüd on arvel kolme juti peal kolm numbrit, elektri enda oma kõige väiksem. Aga mis asi see võrguteenus on? Ja veel taastuvenergia tasu ja elektriaktsiis? Mispärast ma nüüd nende eest maksma pean? Ja mispärast nood numbrid hüplevad, ei püsi paigal? Kas mingisuguseid võrke kogu aeg võngutatakse või?“

Aktsiisist sai memm aru, nii ta ütles. On bensiiniaktsiis, tubakaaktsiis, alkoholiaktsiis ja veel mitmeid aktsiise.

„Eks neid tule juurde ka, ära ei kao ükski, riigil raha vaja. Ei tea küll, misjaoks sellel asjal nii peenike nimi peab olema, juurdehindlus oleks selgem.“

Muidugi imestas memm oma rikkaliku sõnavaraga, et aasta tagasi ei topitud talle mingeid võrgutasusid ega taastuvenergiaid nina alla.

„Kust need asjad äkki välja kargasid? Egas ma üksi loll ole, mitte keegi siin külas ei ole aru saanud. Seleta mulle.“

Aina segasemaks läheb

Ei osanud seletada. Soovitasin Eesti Energiast küsida, seal targad inimesed. Kui oskavad numbreid kokku rehkendada, küllap siis ka seletada.

Memm läks särinal põlema nagu elektripirn laelambi sees.

„No see on küll viimane paik, kust küsida. Nemad seal on nii targad, et mõistavad ka väga lihtsad asjad nõnda keeruliseks kõnelda, et keegi peale nende endi ei saa aru saamagi.“

Võib-olla ongi nii, kahju küll. Selgitatagu ajalehes, raadios ja teleris kui palju tahes, aina segasemaks läheb. Ei ole minagi osanud mulle kõige kasulikumat paketti valida ega ole ka ühtegi tuttavat, kes oleks ära tabanud, mismoodi nõndanimetatud turule lahti lastud elektrit kõige tulusamal viisil oma kodusse tõmmata. Ise süüdi, kui ei oska, kes see muu. Soovitusi on jagatud algusest peale ja mitte vähe. Väidetavalt ikka ja aina tarbija kasu silmas pidades. Ilus küll, hakka või uskuma. Võib-olla tuleks iga kuu paketti vahetada? Börs ju ei püsi paigal, ta sunnik liigub siia ja sinna.

Siiski, siiski, oleksin häbematu, kui arvaksin, et elektrimüüjad on rumalad inimesed. Kui kogemata mõni loll sinna kiirkorras tööle võetakski, lastaks ta veel kiiremini lahti. Kas ükski müüja hakkaks ostjat veenma, et ole hea ja maksa mulle vähem, see on sulle kasulikum. Otsige uskujat.

Teeme puust ette

Nüüd siis ometi maamemme juurest pealkirjas viidatud ja mulle seni ikka veel kättesaamatu Keskmise kannule, kelle järele ma jooksen ja jooksen, aga lähemale ei jõua. Me pole kohtunud. Juba aastaid. Ülbe oled, Keskmine. Sind on kiidetud, mõõdetud, kaalutud ja leitud, et oled piisavalt paks. Tüse Keskmine meeldib kõigile. Kahju vaid, et sa liiga paljudest inimestest eemale hoiad. Veel rohkem on kahju, et need, kes peaksid, ei märka su väledat eest ärajooksmist. Niisuguseid Eesti vabariigi kodanikke, kelle sissetulek jääb keskmisest kaugele, väga viisakaid ja haritud inimesi sealhulgas, on palju. Kardetavasti rohkem kui Euroopa Liidule sobiks teada anda. Ei usu või? Astuge korraks sisse kas või Rahvusraamatukogu kohvikusse, peale „Õnne 13“ pubide on see üks väheseid kohti, kus ei hakata nägusid tegema, kui külastaja  tellib ainult klaasitäie mahla või tassitäie musta kohvi. Te pole seal kunagi käinud?  Tasuks minna, väga mõnus tarkade inimeste kooskäimise koht. Enamasti just alla keskmise sissetulekuga rahvas.

Kes või mis see paljukiidetud ja aeg-ajalt üsnagi paisuv Keskmine on? Teeme puust ette. Oletame, et mu naabrimees saab kuupalgaks 1200 eurot (tegelikult ei saa) ja mina saan 500 eurot (tegelikult ei saa), liidame kokku ja tuleb 1700, jagame kahe peale, saame 850 eurot. See oledki sina, Keskmine. Oletame, et 1200seid on sada ja 500seid samuti sada, saame keskmiseks ikka 850. Aga on ju tuhandeid 3000lisi ja sellestki kõrgemaid palgasaajaid, neid kasvab juurde ja palk kasvab koos nendega. Viiesajalised ja nõrgemad ärgu nurisegu, jälgigu Keskmist. Ja juhtubki nii, et Paksude palk paisub ja Keskmine kerkib, vaesed vaadaku pealt.

Tahaks sulle lausa peksa anda, va Keskmine, pimestad siin inimesi. Mis asja sa virvendad ja narritad, endast pole asja muuks kui valetamiseks ja ilutsemiseks. Häbi võiks olla!

Kellega käid, Keskmine?

Tegelikult usun, et sinul, Keskmine, ongi häbi ja võib-olla häbenevad ka su vanemad statistikaametist. Nemad ju peavad rehkendama ja silmaklappe kandes sind järjekordselt välja hõigates ja kiites etendama käsukuulekaid propagandiste.

Vaat niisugune lugu on meie kena Keskmisega. Millal me ometi sinuga kokku saame?

Kellega sa käid, Keskmine?

Küll aga on mulle sõbraks tükkinud MASU ehk majandussurutis, lausa koduuksest on püüdnud sisse pressida. Seevastu tema kaksikvend MAKA ehk majanduskasv ei taha mind tundagi, hoidis eemale eelmine kord ja nüüd jälle. Kellega sina käid, MAKA?

Nojah, küllap sedagi arvamust võib võtta järjekordse edeva pirisemisena, mida ei tasu tähele panna. Tegelikult püüdsin seekord pilku vanadelt põllutööriistadelt vahelduseks pisut mujale pöörata. Leierdamine lahjendab õige asja ära. Ärge pange pahaks.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee