Eesti uudised

Rein Lang: jah, ma astun tagasi!  (30)

Andres Põld, 22. november 2013, 07:00
ASTUS TAGASI: Sotside algatatud umbusaldushääletuse Rein Lang eile võitis. Andrus Ansip andis mõista, et Langil on ilma usalduseta raske ametis jätkata. Õhtul teatas Lang tagasiastumisest.Foto: TAIRO LUTTER
Peaminister Andrus Ansip: usaldamatuse tingimustes on raske oma eesmärke täita.

Eile õhtul teatas kultuuriminister Rein Lang rahvusringhäälingu otse-eetris, et astub kultuurilehe Sirbi skandaali tõttu tagasi.

«Sellises olukorras ma ei saa seal kabinetis istuda. Mul ei ole seal nii midagi teha,» ütles Rein Lang ETV otsesaates «Kahekõne».

Samal teemal

«Ma astun tagasi ja ma tahan seda teha parlamendi ees, sest ma saan seal kõnet pidada. Mul on mida öelda. Mul on vaieldamatult mida öelda. Mul on öelda, ka personaalselt paljudele Eesti ajakirjanikele ühte-teist. Ma kavatsen seda kõnet pidada kirglikult, nagu mul kombeks on,» ütleb Lang, et mõningaid Eesti ajakirjanikke peab ta kaabakateks.

«Ja ma kavatsen kindlasti neid ka nimepidi nimetada,» lisas Lang.

Lang kaalus ametist loobumise mõtet juba kolmapäeval, kui loomeliitudega kohtudes ütles ta, et kaalub tagasiastumist. Lang rääkis, et Sirbis toimus see, mis toimuma pidi, kuid paraku läks kõik lörri. Lang lubab, et jätkab oma tööd nüüd riigikogus, kuhu ta valitud on. Sealt peab lahkuma Langi asendusliige Andrei Korobeinik. Ministri tagasiastumispalve kinnitab peaminister Andrus Ansip.

Umbusaldushääletuse võitis

Ansip nimetas Sirbi ümber kujunenud olukorda kahetsusväärseks, milles suur süü lasub otsustajatel, ja andis mõista, et Rein Langil on ilma usalduseta raske ametis jätkata.

«Kui süüdistatakse valetamises, siis neid süüdistusi on Rein Langil suhteliselt kerge tõrjuda,» lausus valitsusjuht eilsel pressikonverentsil.

«Aga kui jutt käib usalduse kaotamisest, siis nende väidetega on Rein Langil päris raske toime tulla. Neid tõrjuda on üksjagu raske.»

Igatahes sotside algatatud umbusaldushääletuse Lang eile võitis, sest vajaliku 51 saadiku asemel soovis tema ametist lahkumist vaid 38.

Ansip ütles end teadvat, millega see olukord ministrile lõpeb. Kuid mis otsused ja millal tulevad, olevat veel ennatlik öelda. «Küllap tulevad need otsused õigel ajal,» lausus peaminister.

Eile märkis Ansip, et Lang on ka ise öelnud, et on mitu päeva mõelnud sellele, kas kujunenud olukorras on mõtet ministriametis jätkata või mitte. «Küllap Rein Lang ka otsuse langetab,» ütles Ansip.

Valitsusjuhi sõnul on küsimus usalduse määras. «Mulle tundub, et neid, kes ei usalda, on rohkem kui neid, kes usaldavad, ja see teeb ministri töö komplitseerituks,» nentis Ansip.

«Raske on väidelda usalduse puudumise või olemasolu teemal. Siin on mõtlemise koht, kas sellistes tingimustes on võimalik oma eesmärke realiseerida mingis eluvaldkonnas või mitte.»

Ansip lisas, et ühe ministri mitteusaldamine ei soosi kindlasti valitsuse töövõimet ja töövõime kasvu.

Ansip nimetab skandaali süüdlase

Mullu detsembris ütles Ansip samuti valitsuse pressikonverentsil Kristen Michali kohta, et ta pole küll midagi väga valesti teinud, aga usaldamatuse õhkkonnas pole tal võimalik oma tööd efektiivselt teha. Vaid mõni tund hiljem laekus Michalilt tagasiastumisavaldus. Lang eile seda siiski (veel) ei esitanud.

«Kui otsustajad oleksid oma otsuseid rahvale seletanud, neil oleks piisavalt julgust olnud selgitada, miks nad just otsustasid nii, nagu nad otsustasid, oleks ilmselt palju solvanguid olemata olnud. Valesti on tehtud palju ja neid, kes teinud, on palju,» nentis Ansip.

«Kui meil on väga laialdane loomeinimeste rahulolematus, siis keegi ei saa öelda, et kõik on toimetanud korrektselt, hästi, ette heita ei ole kellelegi midagi. Sellised väited oleks ilmselgelt kohatud.»

SA Kultuurilehe nõukokku kuuluv rahandusministeeriumi ametnik Evelin Karindi-Kask ütles, et 6. novembril tegi nõukogu sihtasutuse juhatajale ülesandeks leida peatoimetaja kohusetäitja.

«Kuna pärast 6. novembril toimunud nõukogu koosolekut ei ole me kogunenud ega ole mul olnud võimalust tekkinud olukorda nõukogus ega juhatajaga pikemalt arutada, ei ole mul praegu võimalik rohkem kommenteerida,» lausus Karindi-Kask.

Peaminister lükkas ümber väited, et kuna suurem osa otsustajaid kuulub ühte erakonda, käib praegu Sirbi parteiline ülevõtmine. «See ei vasta tõele,» lausus Ansip.

Tema kinnitusel oleks pidanud otsuste tegemisel olema rohkem avatust. «Aga kui inimesed langetasid otsuseid, teades, missuguse resonantsi nende otsused tekitavad, siis nad oleks pidanud juba eelnevalt väga mõtlema, kas nad ikka tahavad neid otsuseid langetada, sest paratamatult, kui juba kord oli otsustatud, no siis oleks tulnud tulla rahva ette ja seletada, miks just sellised otsused ja mitte teistsugused otsused. Aga seletusi me ei saanud ja sealt tulidki kõik võimalikud spekulatsioonid putinlikust karvasest käest, konkreetsete inimeste jalge alla tallamised. See kõik oleks võinud olemata olla.»

Peaminister toonitas ka, et süüdistused Rain Rosimannuse ja Kristen Michali seotuse kohta Kaur Kenderi määramisega Sirbi peatoimetaja kohusetäitjaks on alusetud. «Ma arvan, et need, kes on laimanud Michalit, Rosimannust, Reformierakonda – need võiksid mõelda, kas neil on põhjust vabandada,» leidis Ansip.

Ka Rosimannus kinnitas eile veel kord, et tal pole Kenderi Sirpi töölevõtu otsustamisega mingit seost. «Mul pole midagi lisada. Ega ka mingit tahtmist osaleda ajakirjanduse tegemisel, mis baseerub hobuseunenägudel,» sõnas Reformierakonna halliks kardinaliks peetav mees.

Urmas Klaas: ei jäädud ilmselt palgaga rahule

Õhtuleht küsis SA Kultuurileht nõukogu esimehelt Urmas Klaasilt, mis põhjustel loobusid pakkumisest hakata Sirbi toimetust juhtima inimesed, kelle poole ta isiklikult pöördus. See väidetavalt väärikas seltskond on siiani jäänud anonüümseks.

«Kes ei jäänud ilmselt palgaga rahule, kes pidasid tööd liiga raskeks, kelle jaoks ei olnud see pakkumine väljakutsena piisavalt suur – põhjused olid erinevad,» meenutab Klaas.

«Põhjalikesse kõnelustesse me nende inimestega ei laskunudki. Peale ühe, kellele sai lubatud samad tingimused nagu hiljem Kaur Kenderile, sealhulgas võimalus tuua kaasa oma inimesi.»

Klaasi ponnistus kedagi juba enne Kenderit Sirbi etteotsa leida ei kandnud teadupärast vilja.

Kultuuriühenduse ZA/UM Sirbi tulevikku visandava visioonipaberi sai Klaas oma sõnul Kenderilt ja läkitas selle edasi ka kultuuriministrile. «Sellest on juba korduvalt juttu olnud,» lausub üks skandaali võtmeisikutest.

«Aga see visioonipaber on ju internetis kõigile saadaval. Kender on mulle öelnud küll, et ta saatis seda üle 30 inimesele, nende hulgas ka presidendile.»

Toomas Väljataga: koondamine koos Kenderiga

Õhtuleht palus SA Kultuurileht juhil Toomas Väljatagal veel kord täpsustada, mis põhjustel tuli tal kultuuriminister Rein Langiga kohtudes jutuks Sirbi toimetuse mitme senise töötaja vallandamine.

«Ega mulle see mõte endale ei tulnud, et kedagi Sirbist koondada,» kinnitab Väljataga.

«Ajalehe olukord ei ole rahaliselt nii raske, et oleksin pidanud nüüd aasta lõpul mõtlema töötajate koondamise peale. Loomulikult tekkis see vajadus, kui Kaur Kender tuli oma sooviga tuua toimetusse oma inimesi. Mul ei olnud ka võimalik Sirbi koosseisu suurendada, ja selge oli see, et kui tuleb tema oma inimestega, siis osa Sirbi vanast toimetuse koosseisust oleks tulnud koondada.» juhan haravee

TOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee