Lapsed appi: Kodutöid tehes ei maksa väikelapsigi kõrvaltvaatajaiks jätta – siis harjuvad nad kõike tegema ega arva ka teismelisena, et koristamine on ema töö. Foto: Scanpix/PantherMedia
Becky Tihane 22. november 2013 07:00
Miks mõne inimese kodu püsib kogu aeg korras, teine peab aga kaose kõrvaldamiseks aeg-ajalt suurpuhastuse tegema? Väikesi nippe kasutades säästad aega ja suures osas käib koristustöö siis justkui möödaminnes.

• Hoia köögis käepärast puhastus- või pesuvahendipudelit ja lappi, et saaksid kõik, mis maha tilgub, üle keeb või pritsib, kohe ära puhastada.

• Kui elamises on mitu tualettruumi/vannituba, muretse igasse neist omad puhastusvahendid, et sa ei peaks neid koristades kusagilt mujalt tooma minema.

• Tolmulapiga tolmu pühkides ära kortsuta lappi pihku, vaid voldi see mitu korda kokku ja kasuta ümber voltides ära lapi kõik küljed.

• Alusta põranda pesemist ruumi kaugeimast nurgast ukse poole, nii ei pea märjale põrandale jalajälgi tegema.

• Põrandat pestes hoia veeämbrit ühes kohas ja käi selle juures pesulappi või moppi loputamas – ämbrit ümber tõstes kipub vett üle ämbriserva põrandale loksuma, paljud põrandamaterjalid seda aga ei talu.

• Nõudepesumasina täitmist alusta tagaservast. Ära pane nõusid masinasse läbisegi, vaid ühesugused järjest.

• Kui tulemas on ootamatud külalised ja aega on vähe, keskendu kõige olulisemale. Ava aknad ja tuuluta ruumid korralikult, korja ajalehed kokku, pista kappi mänguasjad ja laokile jäetud rõivad ning käi kergelt tolmulapiga elamine üle.

• Kui tahad kodule kähku pisut pidulikkust lisada, too vaasidesse lilli – see annab elamisele rõõmsa ilme.

Ime tolmuimejasse paar lusikatäit söögisoodat

• Kui tolmuimejast tuleb töötamisel kopituslõhna, ime sinna paar lusikatäit söögisoodat – halb lõhn kaob või väheneb märgatavalt.

• Kui uue diivani jaoks raha ei jätku, osta vanale katteks tükk oma lemmikvärvides sisustuskangast.

• Soeta esikusse korralik matt, mis õuest toodava sodi endasse kogub. Jälgi, et välisjalatsid jäetaks esikusse.

• Hoolitse selle eest, et igale pereliikmele oleks riidenagis oma konks ja et see oleks pisematele sobival kõrgusel – siis saavad nemadki oma riided korralikult riputada.

Leia igale asjale oma koht

• Väikeste lastega peres võiks igal lapsel olla oma korv, kuhu õuest tulles saaks panna kindad-sokid ja muud väiksemad rõivaesemed, mis muidu kipuvad ühtelugu kaotsi minema.

• Kodu on kergem korras hoida, kui teha aeg-ajalt põhjalik inventuur ja visata minema kõik katki läinud asjad, viia klaastaara vastuvõtupunkti ning jagada laiali lastele väikseks jäänud rõivad-jalatsid ja mänguasjad, mille vastu nad on huvi kaotanud. Nii saab hoiuruumi juurde ja asjadest on kergem ülevaadet saada.

• Igale asjale peab kodus olema oma koht. Otsusta, kus hoiad kääre, kus on telefonilaadija koht ja kuhu pannakse konserviavaja – nii pole asju siis, kui neid tarvis läheb, vaja mööda kogu elamist taga otsida. Varu oma paik vanadele ajalehtedele, purkidele-pudelitele, kartongpakenditele jm sorteeritavale prügile.

• Kasvata perele sisse harjumus panna iga asi alati oma kohale tagasi, siis ei saagi kodu väga segi minna.

Samal teemal

Kommentaarid  (5)

peki või rasva-tihane 18. detsember 2013 16:26
aga vot ei ole mina leidnud lappi. mis klaasid / peeglid nii poleeriks. et ilus. ei jääks jutte. kasvõi miski nurga alt vaadatuna. Vileda kallis klaasi-lapp on ka jama ! olen aastatega kõik ää katsetand. ja ainus - mis toimib. on miski hea paksem WC paber . isegi Grite - lätlaste oma vist - sobib. see paksem versioon. tolmud võtan aga silikoon-lapiga. hea lolli-kindel :p WC poti nühin valgeks aga tavalise pesu-valgendiga. aga õigus on neil. kes siin ka ütlevad. et hoia asjad kontrolli all ja sul endal on kergem. hea perenaine ei hakkagi nädala-vahetust koristamise peale raiskama. kõike annab sättida ja planeerida. ja muidugi ka see. et lastel oleks elementaarne korra-armastus. mis muide jääb ikka aja jooksul külge küll ! ka naabri-laste pealt on hästi seda näha. kus ikka kodud nagu h--ramajad. selliste kodude lapsed on ka küla peal nagu prükkarid. loobivad ja läbustavad. keegi peab lapsele rääkima- seda jah- aga isiklikku eeskuju ju ka näitama ! sa võid olla vaene või töötu või mida iganes. aga koristada enda järelt ju ikka saab ! ja nutikas pere-naine loob koduse miljöö ka väga väheste vahenditega. kui on soov elada ilusas puhtas korras kodus. siis seda ei saa küll keegi inimesele keelata ! ka mitte sellises inim-vaenulikus riigis - nagu seda on eesti :p
2. detsember 2013 01:26
Kuna lapsed kipuvad ikka ja jälle oma mänguasju elutuppa tassima siis on sinna hea panna üks korv/kast kuhu kõik need asjad kokku korjata, et ei peaks mitu korda jooksma ja tassima.
Lapsi paneb magama mees, mina koristan niikaua kõik kila-kola kokku, pesen mis vaja ja panen nõudepesu masina käima. Enne magama minekut nõud kappi, et hommikul saaks sinna kohe musti nõusid panna.
Iseenesest erilisi nippe ei olegi, tähtis on käigupealt koristamine, et oleks pidev kontroll.
Ma maadlesin pikalt terasest kraanikausiga, proovisin isegi sidruni-sooda nippi aga üks hetk avastasin, et domestos teeb väga puhtaks, muidugi tuleb see korralikult puhta veega ära loputada ja lapiga kuivaks teha.
Klaaspindade jaoks fiiberlapid! Nende pluss on see, et saab aknalt ainult konkreetse musta ala puhtaks teha(laste käejäljed) Üks märg lapp millega pesed ja kuiva fiibriga poleerid kuivaks.
Kõik kommentaarid

SISUTURUNDUS