Eesti uudised

Ansip: see on rumal idee võtta pension ära töötavalt pensionärilt (111)

Andres Põld, 21. november 2013, 07:00
Peaminister Andrus Ansipi kinnitusel pole põhjust töötavat pensionisüsteemi muutma hakata. Foto: Stanislav Moškov
Peaminister Andrus Ansip nimetas ettepanekut tööturul aktiivsetele pensionäridele mitte pensioni maksta otsesõnu rumalaks.

«See on rumal ettepanek. Aga sellise rumalusega on aeg-ajalt ikkagi üks kui teine lagedale tulnud,» ütles valitsusjuht eile riigikogu infotunnis.

Nimelt kerkis riigikogu sotsiaalkomisjoni eilsel avalikul istungil muu hulgas esile küsimus, kas neile, kes käivad tööl, peab pensioni maksma.

43% pensionäridest käib paralleelselt tööl. Eesti kindlustusseltside liidu juhatuse esimees Mart Jesse küsis, kas sel juhul on pension neile vajalik. «Reaalsus on see, et kui sa maksad väga paljudele inimestele pensioni, siis reaalsetele pensionäridele ei saagi palju pensioni maksta,» märkis Jesse ERRi teatel.

Eesti paistab euroliidus positiivselt silma

Tema sõnul on sama häda lastetoetusega. «Maksame väga paljudele inimestele toetust, sõltumata sellest, kas nad ka tegelikult seda toetust vajavad. Tulemus on see, et inimesed, kes reaalselt seda toetust vajavad, ei saa piisavalt toetust,» rääkis Jesse.

Anispi sõnul paistab Eesti Euroopa Liidus silma sellega, et meil on vanemaealiste tööhõive üksjagu suur. «Ja ma olen päris veendunud selles, et see meie ainulaadne pensionisüsteem, mis võimaldab maksta kõigile töötavatele pensionäridele täispensioni, on just nimelt selle vanemaealiste inimeste kõrge tööhõive üks põhjustajatest,» ütles peaminister.

Probleemid pensionidega lahendab vaid majanduskasv

Ta toonitas, et see süsteem töötab, ja ta ei näe seetõttu mingisugust põhjust seda revideerima hakata. «Ma ei näe ka nendel katsetel vallandada diskussiooni mitte mingisugust pragmaatilist põhjust, see ettepanek ei ole inimlik, see ei ole teostatav,» rõhutas Ansip.

Riigikontroll märkis oma hiljutises raportis, et meie pensionikulud ületavad juba praegu oluliselt selleks kogutud maksutulusid ja see trend aina süveneb. Tänavune puudujääk on 370 miljonit eurot. Samas on praegu 17% elanikest üle 65 aasta vanad, 2060. aastal aga juba 32%.

Valitsusjuht teatas, et ei nõustu ka ettepanekutega, mis riigikontrolli aruandele viidates soovitavad pensione kärpida, sotsiaalmaksu suurendada või mingisugused pensioniliigid pensionisüsteemist välja arvata.

«Probleemid ka pensionide hulgas lahendab kiire majanduskasv, ja just nimelt selle nimel tuleks pingutada, et Eesti majandus kasvab. Küllap siis kasvavad ka pensionid,» leidis Ansip.

Pensionidele kulub 1,47 miljardit eurot ehk 18% riigieelarvest.

111 KOMMENTAARI

i
Indrek2 24. november 2013, 13:12
Iga mõte mis penskaritele ei meeldi on poliitikute jaoks rumal.
e
Eelmitele 24. november 2013, 09:31
Maal on jäll see eelis, et saab oma põlluga suur osa toidust ise. Võiollakse nii saamatuks muutunud, et ei osata enam kartulit maha panna?
Valitsusel oleks aga rahaallikaid varuks küll. Miks näiteks lastakse välispankade 700 000 000-neEestist kasum maksuvabalt välja?
Loe kõiki (111)

TOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee