Eesti uudised

Sirbi skandaalist vormub Reformierakonna ministri skandaal (34)

Tõnis Erilaid, 20. november 2013 07:00
Rein Lang.Foto: TEET MALSROOS
Algselt kultuuriinimeste alalhoidlikuma põlvkonna ja noorte käremeelsete vastuseis Sirbi uuendamise ümber lahvatas poliitskandaaliks, mis õõnestab kultuuriminister Rein Langi jalgealust.

Minister Lang oli sunnitud tunnistama, et enne ootamatut äkk-otsust nimetada Sirbi peatoimetaja kohusetäitjaks Lea Larini asemel kirjanik Kaur Kender, kohtus ta privaatselt Kenderi ja sihtasutuse Kultuurileht juhi Toomas Väljatagaga. Samal koosolekul sündis ka otsus suurendada Sirbi honorarifondi 40%. Lang küll eitab, et ta survestas Väljatagat just Kenderit ajutiseks peatoimetajaks valima.

Samal teemal

Kultuuriskandaalist oli tagatoakohtumise ilmsikstulekuga saanud Reformierakonna skandaal.

Täpsemalt: minister Langi skandaal, kui teda tabati valelt. Minister oli varem väitnud, et tema Sirbis toimuvasse segatud pole, et otsused tehti temast sõltumatult ja tema teadmata. Nüüd, Kenderiga seotud honorariotsust õigustades, oli ta sunnitud Postimehele otsesõnu tunnistama: «Eks me vaikselt olime selle raha kõrvale pannud ja ootasime ka, mis sellest Sirbist saama hakkab. Sest ei ole ju mõtet kallata raha sinna, kust mitte midagi tagasi ei tule.»

Naelapea pihta. Oma õnnistuse olid juba enne Langi Kenderile andnud Reformierakonna halliks kardinaliks nimetatav Rain Rosimannus ja Kristen Michal.

Võimalik, et nemad kui Kenderi head sõbrad teadsid alguslõiku tema kirjutatud visioonidokumendis: «Sirbi arvamusküljel saaks alustada reaalset poliitilist diskussiooni. Sellist, kus osalevad ka tegevpoliitikud kõigist parteidest… Praeguses poliitikadiskursuses on märgata, et poliitikutesse suhtutakse dehumaniseerivalt ja kriitikud tegelevad põhiliselt oma imago ehitamisega, mis on paratamatult poliitikuid üpris tõrksasse meeleollu viinud. See on vajalik metastaas, ent selline, mis võiks nüüd lõppeda… Sirp pakub rahu.»

Pärast tagatoakohtumist, mida Lang varjas, järgnes juba jõhker koondamine toimetuses. Võimalik, et Sirp tõepoolest vajab muutust, ja samavõrra kindel on ka, et kultuuri piirid on tänapäeval tükk maad laiemaks nihkunud, kui seda nädalalehes käsitleti.

Ent vaidlus ei käi enam selle üle. Reformierakond seadis end ise poliitilise tormi keskele, kui laskis oma ministri valelt tabada. Ja tema eksperimendi poliitilise kultuurilehega tasub oma taskust maksumaksja. Eile tunnistas Toomas Väljataga «Aktuaalse kaamera» intervjuus, et minister oli vihjanud ka sellele, et tuleb kriitilise pilguga üle vaadata teisedki kultuuriväljaanded.

«Ta ei täpsustanud, mida selle all mõtles, aga leidis, et see pilt on peaaegu 90. aastate algusest ühesugune ja oleks aeg seda võib-olla pisut kohendada.»

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee