Indoneesia blogi

Indoneesia blogi: ootamatud kaaselanikud 

Lilli Tölp, 19. november 2013, 12:59
Ämblik Reuters / Scanpix
30.09.2013, Yogyakarta

Üürilepingule allakirjutades ei olnud minul ega Llanyl õrna aimugi, et peame katusealust suurema seltskonnaga jagama. Seltskonnal on oma head ja vead. Vast kõige tüütumad on rotid, sipelgad ning sääsed. Omaette hoidvate ämblike, trullakate kimalaste ning aegajalt laulu lõõritavate gekode (kohalikus keeles cicak) vastu ei ole mul suurt midaga.

Kui kohalikke uskuda siis iga majapidamise juurde kuuluvad ka vaimud. Kes indoneesialasi tunnevad, need teavad, et üksi kodus olla neile ei meeldi.

Ka täsikasvanud võtavad ööseks kaissu spetsiaalsed vorsti kujulised padjad.

Olen märganud, et loenguruumi ei siseneta enne, kui on kokku kogunenud turvaline hulk inimesi.

Meile soovitasid naabrid pimeda tulekul õuetuled põlema süüdata. Seda ikka selleks, et kurje vaime eemale peletada.

Samal teemal

Majavaimud on meil rahumeelsed. Paraku aga rotid ning sipelgad on meie - kui perenaiste suhtes, täiesti lugupidamatud. Igal võimalusel kipuvad nad toidu kallale. Anna neile pool tundi ja suhkrutoos ning puuviljad saavad vallutatud. Isegi hermeetiliselt suletavad plastiknõud ei pruugi neid tagasi hoida.

Nõnda saigi otsustatud, et kiiremas korras on vaja külmkapp muretseda. Lljanil õnnestus tuttava - tuttava - tuttava kaudu kontakti saada ühe prantsuse tudengineiuga, kes oma külmutavast kapist lahti tahtvat saada.

Nimelt polevat tal sellega midagi peale hakata. Põhjus lihtne - ühiselamu voolusüsteem on suurema pinge jaoks liiga nõrk. Iga kord, kui ta külmkapi vooluvõrku lülitab ning keegi naabritest keedukannuga vett kuumutama hakkab, siis viskab see kogu hoonel korgid välja. Üsna pea sai tal siiber varahommikustest sõimuvalangutest.

Sõnaraamatu abil saatsin naabrimees Ivanile indoneesiakeeles sõnumi: "Tere Ivan. Kui palju maksab transport külmkapp? Pühapäev. Kell 18."

Arutasime Lljaniga, et 17 dollarit on kohalikku turgu arvestades pisut kallis hind maksta aga no mis sa hädaga ikka ära teed. Ivan on ainus transamees keda teame.

Pühapäeva õhtul kell kuus kolmkümmend, kui väljas oli juba pimedaks läinud, ei olnud Ivanist kippu ega kõppu. Kahtlusega, et ta on meid ära unustanud, saatsin sõnumi: "Kus sa oled? Me ootame sind."

Sain kiirelt vastuse: "Miss Lilli, kohe hakkan liikuma."

Mõni aja pärast helises telefon. Ivani nime telefoni ekraanil blinkimas nähes, teadsin kohe, et sellest vestlusest saab tulla vaid üks suur arusaamatus.

Nõnda oligi. Ilmselt oli tüüp sõnumitest järeldanud, et ma olen nädalaga indoneesia keele ära õppinud ning lasi mõnuga paar kiiret kodukeelset lauset.

Aru sain vaid ühest sõnast – maja. Ma ei osanud muud teha, kui samaga vastata ning vuristasin inglise keeles vastu: "Palun saada SMS. Ma ei räägi indoneesia keelt."

Peale mitut katset ikka ja uuesti minuga suhelda pani Ivan toru hargile ning saatis sõnumi: "20".

Saatsin vastu: "Ok".

Mees oligi oma minikastikaga kell kaheksa platsis. Mina, Ivan ja Lljani, kolmekesi pressisime end kahe inimese istmele.

Tagumikualune läks esimese kümne minutiga tulikuumaks. Mõistsin, et istusime mootorisüsteemi otsas. Tubli töö hiinlased! Peale poole tunnist küpsemist jõudsime Jogja põhjapoolsesse otsa.

Tehing käis kiirelt. Vaatasime kapi üle ning kõik näis korras olevat. Prantslannale ladusin 750 000 ruupiat peo peale.

Seejärel võtttis Ivan enda kasvust suurema külmutuskapi enese haardesse. Ma senini päris täpselt ei mõista, miks ta meie abist keeldus.

Ei tea kas siin ei ole kombeks naistel mehi aidata või tahtis ta auga oma palga välja teenida? Ma siiralt loodan, et ta oma selga ära ei nihestanud.

Llaniga otsustasime, et tagasi sõidame masina kastis – oma uue külmkapi seltsis. Hämar linn ning jahutav tuul riisipõldude vahel muutsid õhtu eriti idülliliseks.

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee