ORIGINAALID: Pärnu Uue kunsti muuseumi juhatuse liige Vaiko Edur on kindel, et Dali varastatud teos on originaal. Foto: Urmas Kaldmaa
Urmas Kaldmaa 19. november 2013 07:00
Eelmisel nädalal lõppes Pärnu Uue kunsti muuseumis maailmakuulsa kunstniku Salvador Dali näitus, kuid mitte kõiki näituseeksponaate polnud võimalik näituse Prantsusmaa-poolsele korraldajale tagastada, sest näituselt varastati kuldplaadile pressitud teos «Fuente de vida» (Elu allikas).

Politsei andmetel leidis vargus aset 3. oktoobril kella 17.15 ajal. Tunnistajate väitel olnud varguses kahtlustatav keskmist kasvu nooremapoolne mees. Õhtulehe allikas ütles, et vargus olevat toimunud nii lihtsalt, et nagu poleks­ki olnud kunstivargus. Ei mingeid filmidest tuttavaks saanud peeneid plaane ega kavalust, vaid lihtlabane pätsamine. Inimene tuli, võttis asja, mis videokaamera vaateväljast välja jäi, ja kõndis lihtsalt minema. Politsei on alustanud teose leidmiseks kriminaalasja, kuid seni pole kuldplaati üles leitud.

Väärtust hinnati 2100 eurole

Internetis on 1977. aastast pärineva samasuguse teose hinnanguliseks väärtuseks pakutud ligikaudu 1000 eurot. 2002. aastal üritati seda teost oksjonil müüa, kuid soovijat ei leitud.

Pärnu Uue kunsti muuseumi juht Mark Soosaar ütles, et nad on teose omanikule tekkinud kahju hüvitanud. Kellele teos kuulus, pole täpselt teada, sest Eduri sõnul ei soovinud teoste omanikud oma nimede avalikustamist. Samas kinnitas ta, et teosed on kahtlematult originaalid.

Pärnu Uue kunsti muuseumis üleval olnud näituse väljapanekuks polnud maalid, mis moodustavad Dali loomingu kõige hinnatuma ja tuntuma osa, vaid mitmesugused väikevormid, nagu graafika, veinipudeli etiketid, raamatuillustratsioonid, kunstniku kujundatud taldrikud, kahhelkivid jne.

Eestisse tõi Salvador Dali näituse Prantsusmaal registreeritud osaühing SARL Amiencom, mille äriregistris märgitud esindajaks on Omar Karagkezov. Firma tegevusalaks on jaemüük spetsialiseeritud kauplustes. Müüdavate kaupade hulka kuuluvad fotovarustus, suveniirid, käsitöö, toiduained, relvad, laskemoon, margid ja mündid, aga ka kunstikaubanduslikul eesmärgil kunstigaleriide pidamine.

Firma tegevust iseloomustavad numbrid jätavad mulje, et majandustegevust nagu polekski: käive on 0 eurot, tegevuskasum 0 protsenti, firma kapitalgi on kahtlaselt väike, ainult 10 eurot. Uue kunsti muuseumi juhi Soosaare hääles on tunda ärritust, kui ta neid andmeid kuuleb. «Internetist võib leida igasuguseid asju. Kui keegi tahab seda meie vastu ära kasutada, siis saab ta ise vastu hambaid,» lubab kultuurikorüfee.

Näitust pakuti ka Kumule

Dali näitust on pakutud ka Kumule. «Seda näitust pakuti meile päris intensiivselt mitmest allikast korraga,» ütleb Kumu kunstimuuseumi direktor Anu Liivak. «Me ei hakanud selle näituse Eestisse toomise peale üldse mõtlema, sest pakkuja oli kommertsorganisatsioon. Keeldusime pakkumisest ka seepärast, sest meie arvates ei anna see päris head ülevaadet Salvador Dali loomingust. Suurema väärtuse tema loomingust moodustavad maalid, neid aga polnud.»

Pärnu näitusel üleval olnud teoste originaalsuse kohta ei soovinud Liivak midagi öelda. «Mina ei ole seda näitust näinud ega nende teoste tausta uurinud,» põhjendab Liivak. Kui ta kuuleb, kes on firma juhtisikud ja milliseid andmeid võib Dali näitust vahendanud firma kohta internetist lugeda, hakkab ta naerma. «Selliselt pakkujalt ma mingil juhul näitust vastu ei võtaks,» kinnitab ta.

Samal teemal

Kommentaarid  (15)

voh 20. november 2013 09:59
Dali teos kohe või?
Öelge mulle,kas eestis on üldse võimalik, et sellised teosed oleksid hulganisti näitustel väljas?
Tegemist on ju mingi koopiaga(olgu, et ametliku ja seadusliku) ja selle number teose koopiapartiis on ka kusagil 700 kandis.
Milleks inimesi säravate pealkirjadega eksitada?
Teos ise maksab ilmselgesti kümneid kui mitte sadu tuhandeid ja Pärnu ning Soosaar ei suudaks seda kuidagi eksponeerida ei kinnimaksmise, usaldatavuse, külastatavuse ega ka turvalisuse mõttes.
Moskva,s 19. november 2013 20:41
Tretjakovski galeriis on juba mitmendat korda sissevehitud Kazimir Malevitsi "Must ruut", ja iga kord turvad on umbes tunniaja jooksul uue maalinud. Pärnakad, tehke järele. ;)
Kõik kommentaarid

SISUTURUNDUS