Hoian käes Belgia üht tuntuimat õlut maailmas - Donkere Leffe. (Marianne Ubaleht)

Olen palju kuulnud, kuidas on ka Eestis mõeldud lahja alkoholi tarbimise vanusepiiri alandamisele 16. eluaastani. Olen ka kuulnud massiliselt vastuseisvaid argumente, ent pärast Belgiast elamist tunnistan, et see seadusemuudatus ei teeks tegelikult meie ühiskonnale sugugi liiga.

Belgias, õlleriigina, ei kujutakski teisiti ette, et noor ei või oma riigi #1 ekspordiprodukti tarbida. Täiesti tavaline vaatepilt on see, kui astud baari sisse ning seal on mitmes lauas vanemad koos teismelise lapsega. Nad veedavad aega, räägivad juttu ja sinna kõrvale naudivad õlut. Võib-olla on see ka rahvusliku intelligentsi küsimus. Tegu ju ikkagi "vana" euroopaga ning meile tabuna tunduvad teemad on seal palju laiemalt arutatud.

Keskkool lõpeb kohalikel noortel 15-17 aastaselt, vastavalt sellele, kuidas nad enda õpingutega hakkama saavad. Pärast seda võtab enamik neist tee ette kolledžisse. Seal juba elatakse omaette ning ka peod on täiesti tavalised. Nagu noortel ikka, ei puudu pidudelt alkohol. Õlut juuakse erinevaid sorte ja väga palju ning need peod ei erine suuresti Eesti alaealiste pidudest. Lõbus on kõigil. Kuid mõned erinevused siiski on.

Belgias ei pea noored tundma pidevat pinget, kartes vahele jääda ning keegi ei pea salaja nurga taga siidrit jooma. Käiakse väljas pubides-klubides, tantsitakse, lõbutsetakse ja tarbitakse alkoholi. Ning see ei näe imelik ega ebasobiv välja. Kooliasjad on ka pea kõigil korras, sest välja kukkuda on suhteliselt lihtne.

Belgias ei tarbi noored nii suurel määral kanget alkoholi, nagu Eestis. Eestis on muidugi alaealistele juba tavaks saanud osta pigem kahepeale pudel viina, kui mõned õlled, sest kui juba alkoholi kätte saab, peab jooma mitme korra eest!

Mul on lausa kahju Eesti noortest, sest meie seadusandlus tegelikult soosib alaealiste alkoholitarbimist. Keelatud vili on ju magus ning kui see siider ja õlu tehakse "pahaks" ja "ebaseaduslikuks", tekib igal harilikul teismelisel kiusatus.

Mina eelistaksin iga kell seda, kui meie noored saaksid lahjemat alkoholi alates 16. eluaastast osta ja tarbida. Sellega kaoks ära kogu salapära selle meelemürgi ümber ning jääksid ära ka massilised väärteoprotokollid, mida maani täis alaealistele pidevalt kirjutatakse. Sest kumb siis õieti halvem variant on? Kas see, kui 16-aastane noor joob kolm-neli pudelit õlut ühes sõpradega kuskil pubis või tõmbab kõrvlatänavas hinge alla pool liitrit viina ning vajub hiljem tugevas joobes politseiautosse?

Mainin ka ära, et Belgia õlle alkoholiprotsent algab tavaliselt 8%. Noored joovad õlut ja näe, majandus toimib, noored käivad koolis ning on täiskasvanuna ometigi normaalsed inimesed.

Jaga artiklit

9 kommentaari

T
Toomas  /   17:13, 23. jaan 2014
Hülgeila
K
Kobin  /   10:25, 23. jaan 2014
Väga naiivne ja elukogenematu jutt, Hollandis on juba näiteks kerge alkoholi piir juba viidud 18a. Selles suunas liigub ka Belgia praegu.
Alkohol lastele ja noortele on äärmiselt kahjulik ja seda propageerida on vastutustundetu.
Kas millestki muust pole kirjutada? Kasvõi kultuurist, õppimisest või vaatamisväärtustest Belgias ?

Päevatoimetaja

Triinu Laan
Telefon 51993733
Triinu.laan@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis