Maailm

Natside kunstisaagi hoidja Gurlitt: "Vabatahtlikult ei loovuta ma midagi." (2)

Toimetas Kristin Aasma, 18. november 2013 10:12
Cornelius Gurlitti sugulane Ekkeheart Gurlitt ütles Hispaanias olles, et Cornelius on "üksik, traagiline kuju".Foto: ALBERT GEA / Reuters / Scanpix
Mees, kelle korterist leiti ligi poolteist tuhat kunstiteost, millest suure osa on arvatavasti natsid varastanud, väitis, et vabatahtlikult ta neid ei loovuta.

Cornelius Gurlitt, kelle Müncheni korterist teosed möödunud aasta märtsis leiti, väidab, et need maalid on omandatud seaduslikult, vahendab BBC ajakirja Der Spiegel.

Gurlitti kogus leidus Marc Chagalli, Pablo Picasso, Henri Matisse'i, Otto Dixi ja Max Liebermanni töid, millest nii mõnedki arvati olevat hävinud. Praegu jätkub uurimine, kellele võisid need teosed kunagi kuuluda.

Kunstiteadlaste sõnul on paljud maalid ja visandid, neist mõned raamimata, erakordselt väärtuslikud.

„Vabatahtlikult ei loovuta ma midagi," ütles 80-aastane Gurlitt Der Spiegelile, kui temalt küsiti, millal ta tagastaks tööd nende tegelikele omanikele. Gurlitt lisas, et tema isa omandas need „seaduslikult".

Cornelius Gurlitti isa Hildebrand oli kunstkaupmees, kes müüs teoseid, mis natsid olid konfiskeerinud või ostnud. Paljud tööd ostis Hildebrand endale.

Samal teemal

05.10.2013
Saksamaal suudeti erakordset kunstileidu varjata kaks ja pool aastat
04.10.2013
Müncheni korterist leiti 1500 natside ajal kadunud šedöövrit