Eesti uudised

Rait Maruste: prokuröride protest on kohatu (29)

Siim Randla, 18. november 2013 07:00
Rait Maruste sõnul on probleemi tekitanud see, et Eestis kohaldatakse vahi alla võtmist väga laialdaselt ja pikalt.Foto: TAIRO LUTTER
Kuna meil pole eeluurimistähtaegu, ei kiirusta politsei ja prokuratuur eriti eeluurimisega, sest inimene istub kinni niikuinii: see on mitteaktseptitav praktika ja selles mõttes on justiitsministri suunis asjakohane ja prokuröride protest kohatu, leiab riigikogu liige, põhiseaduskomisjoni esimees Rait Maruste, kommenteerides prokuröridele kehtestatud piirnorme, kui palju tohib inimesi vahi alla võtta.

Rait Maruste sõnul puudutab see juhtum esiteks eeluurimise all olevaid inimesi, mitte süüdimõistetuid. «Vahi alla võtmine on kõige karmim tõkend, kus inimeselt võetakse vabadus. Peale vahi alla võtmise (aresti) on olemas hulk teisi ja leebemaid tõkendeid,» ütleb Maruste.

«Probleemi on tekitanud see, et Eestis kohaldatakse vahi alla võtmist väga laialdaselt ja pikalt. See omakorda tekitab ülerahvastatuse, sest arestante ja süüdimõistetuid tuleb hoida eraldi. Olukorra tekkimist soodustab Eestis levinud praktika, et inimesed võetakse sageli vahi alla maksimaalselt võimalikuks perioodiks, s.o kuueks kuuks. Et meil ei ole ka eeluurimistähtaegu, siis politsei ja prokuratuur ei kiirusta eriti eeluurimisega, sest inimene istub kinni niikuinii,» selgitab Maruste.

«Kõik see on mitteaktseptitav praktika, riivab põhiõigusi, meie rahvavahelisi kohustusi ning selles mõttes on justiitsministri suunis asjakohane ja prokuröride protest kohatu,» kinnitab Maruste.

«Nad on selle olukorra ise vähemalt osaliselt tekitanud, sest nendel lasub kohustus põhiõigustest kinni pidada ja jälgida, et seda teeks ka politsei.»

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee