Tehnika

Liikluspsühholoog: noorte meeste riskikäitumist saaksid takistada sõbrad ja tuttavad

Maarius Suviste, 16. november 2013 07:00

19 KOMMENTAARI

t
To Liider/ 6. jaanuar 2014 14:33
Sa ei pea selja taga politseile kaebama minema. Võta sõbra autovõtmed ära, lase kainel inimesel sõita, lase neil oodata kuni jääknähud mööduvad, kutsugu takso või kaine autojuht järgi. Tegevused mis takistavad joobes sõitmist:
Mõnita neid, alaväärista, tee nalja "ehhee külajoodik läheb jälle loomi alla ajama", "mitu looma su rekord juba on?", "sa oled nagu mingi parm" jne.
Aga selliste tegevuste tagajärjel sa ei meeldi enam tõenäoliselt teistele. See ongi see "kambavaim". Pigem teevad asju valesti ja lollisti, peaasi, et lõbus oleks ja kõik kõigile meeldiks. Kui midagi halvasti ütled, lähevad inimesed tülli, solvuvad. Juhid tähelepanu probleemile, siis oled "pidur", et takka ei kiida.
Tegevused mis soodustavad joobes sõitmist:
Alkoholi joobes sõitmise tolereerimine. "Kõik (sõbrad) teevad". Takka kiitmine kui "elulahe" jooming oli ja sõitma minek. jne.
Asi on suhtumisese, milliset tegevust soodustatakse.
Ennetamine ja tagajärgega tegelemine on erinevad asjad.
-Tagajärgedega tegelemine on - näe inimene on surnud, paneme nüüd vangi. Veel hullema inimese iseloomuga variant on - näe inimene on surnud, aga kui ma minema jooksen siis ma ei peagi vangi minema. (Ehk kui autosõitja tunneb rohkem hirmu karistuse ees, kui inimese elu ohustamise ees.)
- Ennetamine on et takistatakse üldse et mindagi halba juhtuks. Inimene on elus, juht ei pea süümekates elama, kõik on hästi.
k
Kits/ 17. november 2013 19:26
Sellel probleemil on ainult 1 lahendus . Karmid füüsilised noomitused. Selliseid Jutte oleme kogu elu kuulanud, miski ei muutu. Kui puudub aju poolkera , siis valu on see millele organism reageerib.
j
jaa/ 17. november 2013 12:43
ainult selleks, et takistada, peab takistataval olema aju. Ja totu sõbrad ei saa olla targemad kui totu. Tuttav aga pole arvestatav.
Ütle, kes on su sõbrad ja ma tean , kes sa oled.
k
kiiksuga/ 17. november 2013 05:16
Ega tuttavad saagi midagi teha... Käitumishälvetega noor valib oma ringkonda just omasuguseid, et oleks, kelle ees ässa panna või oleks, keda ässana näha. Surnud ring.
p
Paat/ 16. november 2013 21:56
Kasvatus algab kodust on õige. Järelikult kodu kasvatajad (valitsus, klikk, okupatsioonivõim) loob kodudele keskonna, tingimused, mis kasvatavad kodu kasvatuse ühiskonnale, rahvale kahjutekitavaks. Järelikult on seda võimuritele nii vajalik. Teatavasti Läänemaailm on allutatud vabamüürlastele, Kennedi näide. Ainus preparaat, mis hävitab vabamüürluse on rahvavõim.
j
Jaak/ 16. november 2013 20:55
Tehke või tina , kuid kõik saab alguse juba kodust ! Juba varases nooruses !
l
liiklushuligaan/ 16. november 2013 17:58
Kordan jälle et ainuke lahendus on kuni 25 aastastele mootori võimsuse piirang. Nende mõistusele piisab neljarattalisest mopeedist. See on konkreetne lahendus mis töötab 110 protsenti.
a
Alustuseks võiks/ 16. november 2013 15:18
keelustada ahvatlevad reklaamid tubakale,alkoholile!

l
Liider/ 16. november 2013 15:04
jah saaksin küll takistada ,pooled minu tuttavad sõidavad 10 aastaid purjus peaga autoroolis isegi naised ,ka arvatud mu mees sõitis ka pea 20 aastat purjus peaga ,lähen kaebama mudkui kaeban kõigi peale,helistan aga politseisse .Rumal oled psühholoog.Need inimesed on süüdimatud,kes ei taju teo tagajärgi -st lause pärineb psühhiaatriast.Kõige hullemad on veel jääknähtudega joodikud autoroolis neil tekivad tervise augud ja siis sõidavad või inimesest üle.Kõige hullem on aga joodikul tegelik maailm peeglid muide autopeeglid näitavad psühhoosis alkholijoobes valesti,kaugused ja lähedused on valed moonutatult ,Ja seda nim. psühhiaatrias KÕVER PEEGLIKS.Sellepärast tulebki kõigilt alkohli lembelistel juhiload ära võtta .Seal kus takistust ei ole seal nähakse jääknähtudge hallutsinatsioone ja kui tegelikult on takistus teel inimene siis sõidetakse tast lihtsalt üle sest arvatakse et on hallutsinatsioon.Olen sõitnud pea 20 aastat erinevate joodikutega erinevates astmetes ja jääknähtudega ja kui on pummeldatud 4 päeva ja siis autorooli istutud juhtuvadki eespool kirjeldatud juhtumid.
Med.teadlane
j
Jooga/ 16. november 2013 14:20
Lõpetaga see hala, et liikluskasvatus peab algama lasteaias ja algkoolis. Kes vähegi asjaga kursis, see teab, et just ja paraku ka ainult lasteaias ja algkoolis sellega tegeletakse. Iseasi kui tulemuslikult. Paraku oli Haapsalu noortel lasteaiaiga ammuilma seljataga. Mis aga puutub kaaslaste suhtumisse, siis selliseid selge mõistusega arvamusliidreid, kelle sõna ka lõpuks peale jääb, tuleb otsida tikutulega ja nagu väidavad spetsialistid, pole selline anne ka õpitav. Haapsalu juhtumis tundub suurim arvamusliider olevat sama õnnetuse põustanud noormees, kellel paraku selge mõistus puudus. Seega tuleks olukorra parandamiseks leida veel muid võimalusi.
j
Juss/ 16. november 2013 13:37
Just hernetera suuruse ajuga rullnokkade lemmik mudel on BMW ja seepärast satuvadki seda marki sõidukid tihemini avariisse!
K
Külamees./ 16. november 2013 13:03
Kas mitte liiga kergekäeliselt ei omistata meil noortele, autospordis kätt proovinud noorukitele tiitel, RALLIMEES ? Seger, Laiksoo, Kruusmaa ---- nad kõik kandsid nimetust RALLIMEES. Nimetus, rallimees peaks tegelikult tähendama seda, et selle kandja on autoga sina peal nii füüsiliselt, kui vaimselt. Antud tegelaste puhul tõmban ma aga paralleeli sõjaväest vabastatud ( põrutusest tekkinud terviseprobleemid ) sõdalasega, kes ka eraelus palehigis vaenlasi AVASTAB ja hävitab.
p
pontius/ 16. november 2013 11:54
ei peata lolli purjus inimest miski, kui siis ainult SURM !!!!
t
To Jah/ 16. november 2013 10:03
Loomulikult kodust tulevad põhilised käitumisnormid, see on ilmselge, kuid ega koos vanematega üldjuhul pidu ei panda, vaid ikka sõprade-tuttavatega. Ja sellest see artikkel räägibki!
j
Jaan/ 16. november 2013 09:29
her. Meinhard on Eestis ainuke omaala spetsialist ja austan selle mehe tööd. Probleem on tihti selles, et meie ametkonnad ei taha teda kuulda võtta ja peidavad pea liiva alla. Lihtsam on probleeme ühiskonnas eitada kui nendega tegeleda. Liikluspsühholoog on üks tüütu olevus ametnikele. Gunnar Meinhard on pidevalt rääkinud vajadusest liikluskasvatusele alates juba lasteaiast, jätkates seda koolis ja edasi juba autokoolis. Kõige selle vajalikkusest riiklikul tasandil.
Soovin her. Meinhardile edu tuuleveskitega võitlemisel.
j
Jah/ 16. november 2013 09:22
loomulikult sõbrad ja tuttavad peavad tegema ära vanemate tegemata töö!!!! Eks põhilised käitumisnormid peaksid ikkagi kodust tulema?

p
Piiks-Prääks.../ 16. november 2013 09:11
Selliseid jutumehi ennegi kuuldud... Eelkõige oleks vaja rahuldavad tingimused laste kasvatamiseks luua, kui valitsus sellest huvitatud pole ja kaasa ei aita, millest siis üldse rääkida... ???
a
Ants Rannula/ 16. november 2013 08:35
Kui kahe kõrva vahel loksub ainult hernetera suurune ollus,siis ei aita keegi. Millegi pärast tehakse
sellistest veel kangelased .

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee