Tehnika

Psühhiaater: tähelepanu ja tunnustuse saamise õige rada on rohtu kasvamas (1)

Maarius Suviste, 16. november 2013 07:00
DOKTOR TEAB: Psühhiaater Jüri Ennet ütleb, et noortel pole piisavalt kujundatud ettenägemisvõimet. Foto: ARNO SAAR
«Kahju on hukkunud ja vigastatud noortest, kahju! Olukorra muutmine on mitmekihiline, koondsõnadeks on: kodu, kool, kultuur, koosmeel, koostöö,» ütleb psühhiaater Jüri Ennet.

Nelja noore liiklussurmast rääkides on Enneti tunded ja mõtted vastakad. Ühelt poolt on tal suur mure, et inimesed noorelt hukkuvad. Teiselt poolt aga suur nördimus, et riik ja osa rahvast võõranduvad üha enam teineteisest – riigi ja rahva elu kulgeb nagu erinevates paralleelmaailmades ja need lahknevad üha enam eesmärkide ja väärtushinnangute poolest.

Samal teemal

Ta selgitab: aastakümneid kuuleme igal hommikul liiklushuligaanidest (tipp-poliitikuteni välja), alko- või narkojoobe tunnustega sõidukijuhtidest, nende poolt vigastatuist ja liikluses hukkunuist, aga tõhusate meetmeteni, nüüdisaegse riiklikult toimiva alko- ja narkopoliitikani jõutud ei ole.

Küsimusele, miks just noored mehed on riskialtimad, vastab Jüri Ennet mõtlemapaneva mõttekäiguga: «Kõik inimesed vajavad tunnustust ja tähelepanu, seda ka noored mehed. Kui noormehe õpiedukus ei taga talle koolis piisavat tähelepanu, siis tuleb päevakorrale sport. Nii õppimine kui ka sport vajavad õiget sihiseadmist ja järjekindlat harjutamist. Seda peab kujundama nii kodu kui ka kool. Siit siis koolikorralduse õige reformimise vajadus – praegu on alatähtsustatud protseduuriline (kehaline) mälu, üle paisutatud on semantiline (fakti)mälu, tagasihoidlik on mõtlemise treening, nõrk on seos elukutse omandamise ja perekoolitusega.

Kui eelnevaga seonduv kiratseb, siis otsitakse tähelepanu alko-narko promillimaailmast. Tähelepanu otsitakse ka läikiva autosära paistega. Seda kuni ministriteni välja. Auto näitab ühtlasi noorte majanduslikku staatust – eriti noorte piisavalt suure töötuse foonil. Seega – tähelepanu ning tunnustuse saamise rajad on rohtu kasvamas.»

Ennet räägib, et ühiskonnaelu juhivad kirjutamata ja kirjutatud reeglid ja kui midagi

on korrast ära, siis tuleb neid mõlemaid korrigeerida: «Esiteks: ühiskondlik arvamus on ülioluline, eeskujud, rahvuskangelased, kultuurikiht, haridustase.

Teiseks: seadustega reguleeritu vajab muutmist, et käitumine muutuks ühiskonnasõbralikumaks, ohutumaks, enamikule aktseptitavaks. Riigikassa täitmine trahvidega ei ole lahendus. Olen endiselt seda meelt, et liiklushuligaani auto katusele võiks politsei panna värvilise plafooni, et kõik näeksid – see liikleja on promillilembene või ei mõista kiirust talitseda, selline on potentsiaalne kuriteo sooritaja, kaasinimeste vigastaja.»

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee