Eesti uudised

Kas Reformierakond võtab Kaur Kenderi abiga kultuurilehe Sirp üle? (87)

Rainer Kerge, 15. november 2013 07:00
KÄÄRIME AGA KÄISED ÜLES: Kaur Kender eile keskpäeval esimesel kohtumisel Sirbi toimetuserahvaga. Suured muutused on tulekul. Foto: MATI HIIS
«Mina ei tea, millega toimetus on teeninud ära Kaur Kenderi määramise Sirbi peatoimetajaks. Tegelikult tean küll: see tuleneb kommunistide põhimõttelisest talumatusest vaba sõna vastu,» arutleb viimased kaheksa aastat Sirpi juhtinud Kaarel Tarand.

Sirbi endine peatoimetaja, Reformierakonna valitsust alatasa kritiseerinud Kaarel Tarand näeb Kaur Kenderi määramises Sirbi peatoimetaja kohusetäitjaks poliitikute soovi kontrollida arvamusi ja vaigistada kriitika.

Samal teemal

Peatoimetajale on kõrged nõudmised

«See on selge ja konkreetne rünnak sõltumatu ajakirjanduse ning sõnavabaduse vastu ja kui sellele praeguse koha peal piiri ei panda, jätkub see teistes kanalites,» veenab Tarand. «On ju avalik saladus, millist viha ja vaenu tuntakse kultuuriministeeriumis rahvusringhäälingu suhtes – sest aeg-ajalt tuleb sealt kriitikat valitsuse suunas.»

Kultuurilehele Sirp järgmiseks viieks aastaks peatoimetaja leidmiseks korraldatud konkurss kukkus läbi. Sirpi välja andva SA Kultuurileht nõukogu esimees, reformierakondlane Urmas Klaas põhjendab seda nii: «Konkurss jäi paraku lahjaks: neli kandidaati, üks loobus. Võrdluseks: riigikogu keskkonnakomisjoni sekretäriks kandideerib praegu 200 inimese ringis.»

Keda siis otsiti? Mis omadusi uuelt peatoimetajalt oodati?

Klaas: «Möönan, et peatoimetaja leidmine ongi väga raske. Peatoimetajal peab olema tugev visioon, kultuurilehe Sirp peatoimetajal ka kindlasti terviklik ja tasakaalustatud tunnetus Eesti kultuuriruumist.»

Ajakirjanik ja suhtekorraldaja Ivo Rull, üks peatoimetaja kohale kandideerinuist, kel polnud tugevat visiooni ega terviklikku ning tasakaalustatud tunnetust Eesti kultuuriruumist, on hämmingus, et konkursi läbikukkumise järel määrati Sirpi juhtima Kaur Kender.

Rull: «Mina esitasin komisjonile konkursi tingimustes nõutud kõrgharidust tõendava dokumendi ja 3600 tähemärgi pikkuse visiooni: millisena ma näen lehe tulevikku. Lisaks osalesin tunniajalisel vestlusel komisjoniga, mida juhtis Urmas Klaas. Pärast seda teateti mulle, et keegi kandidaatidest ei sobinud. Tundub väga kummaline, et nüüd leiti peatoimetaja kohusetäitjaks end küll kirjaniku ja reklaamimehena teostanud, aga kõrgharidust mitteomav inimene, kes koondab kohe neli töötajat ja võtab nende asemele inimesed oma sõpruskonnast.»

Uudisele, et Sirbi peatoimetaja ülesanded võtab ajutiselt oma õlule Kaur Kender, järgnes kiiresti teade, et lehetööst vabastatakse Sirbi kirjandustoimetaja Doris Kareva, filmitoimetaja Tarmo Teder, teadustoimetaja Marek Strandberg ja arhitektuuritoimetaja Veronika Valk. Teisisõnu: Kender tuleb peatoimetaja kohusetäitjaks kohe osaliselt uue meeskonnaga. Sirbis saavad tööd Martin Luiga, Robert Kurvits ja Tõnu Õnnepalu.

Reformierakondlasest kultuuriministri Rein Langi ja SA Kultuurileht nõukogu reformierakondlasest esimehe Urmas Klaasi toel pannakse valitsuskriitilist meediumi juhtima oma mees. Kas nüüd algab lehes võimuparteide kiitmine?

Värske peatoimetaja kohusetäitja Kaur Kender muigab, et Sirp on oma 5000 tiraažiga tõesti võimas vahend valitsuse kiitmiseks: «Kindlasti on mul selline kuri plaan. Absoluutselt kindlasti!»

Mis imet me näeme siis nädala pärast, kui 22. novembril ilmub esimene Kenderi peatalitatud kultuurileht? Kuidas saame aru, et väljaandes on toimunud kvalitatiivne revolutsioon?

«Ikka sellest, et Rein Lang on esikaanel ja Andrus Ansip tagakaanel, ja ma arvan, et me tellime erinevatelt kirjanikelt neile oode,» naerab Kender vastuseks.

Kas Jürgen Ligi pilt kah kuhugi mahub?

Kender muutub tõsiseks ja paljastab uuenenud toimetuse meelsuse: «Tegelikult me proovime lihtsalt korraldada poliitika vallas tsiviliseeritud debatti ja proovime vaimustuda kultuurist – teha neid asju, mida Sirp on siiani teinud, võib-olla vähe suurema kirega.»

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee