Repliik

Vuntsid võivad päästa elu (6)

Rainer Vakra, riigikogu liige, 14. november 2013, 18:00
Foto: MICHAELA REHLE
Mõni nädal tagasi kohtasin Nõmmel meest, kes ütles, et teda ei oleks praegu elavate kirjas, kui aastate eest poleks toimunud Eesti Vähiliidu ja Nõmme linnaosa kampaaniat eesnäärmevähi varajaseks avastamiseks. Just see üleskutse viis mehe arstlikku kontrolli ning õigeaegne ravi päästis hullemast, andes võimaluse jääda oma pere juurde. See on vaid üks näide, kus kampaania aitas päästa elu.

Siiski on kahjuks palju neid, kes jõuavad uuringutele liiga hilja. Meile, meestele, tuleb ikka ja jälle meenutada ning selgitada, et arstlik kontroll on vajalik juba enne, kui häda end tunda annab. Mehelikkuse tunnuseks ei saa pidada liigset enesekindlust stiilis „mina olen tugev ja terve". Kas mehest ei tee meest mitte hoopis see, kui ta pakub oma perele turvatunnet, olles nende jaoks olemas – elusa ja tervena?

Samal teemal

Novembrikuu jooksul toimuvas kampaanias "Movember" lööb kaasa juba üle 30 riigi maailmas. Novembri vuntsimehed soovivad tegelikkuses karjuda, et eesnäärmehaigused on kõige levinum, kuid samas eiratum meeste krooniliste haigestumiste põhjus. Maailmas sureb vähki ligikaudu seitse miljonit inimest aastas, seega rohkem kui aidsi, tuberkuloosi ja malaariasse kokku. Vähihaigete üldarv ületab 22 miljoni piiri. Eesti on küll väike riik, ent just siin on asi murettekitavam kui mujal: oleme eesnäärmevähki surijate arvu poolest (ligi 500 meest aastas) Euroopas esikohal. Ootamatu vuntsikasvatusega soovitakse kas või natukene juhtida kaaslaste tähelepanu haiguse varase avastamise, ravimise ja ennetamise võimalustele.

Eesnäärmevähki saab diagnoosida üsna lihtsa analüüsiga uroloogi või perearsti juures. Varane avastamine on eesnäärmevähi puhul äärmiselt tähtis, sest algstaadiumis on paranemine võimalik. Kontrolli peaksid kindlasti minema ka need, kel kaebusi pole, kuid kes on oma vanusega jõudnud riskirühma. Uuringuks tuleb võtta aega kas või seepärast, et hiljem südamerahus endale ja lähedastele kinnitada: olen terve!

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee