Maailm

Afganistanis laieneb hoogsalt oopiumimooni kasvatus (9)

Õhtuleht.ee, 14. november 2013 07:00
OOPIUMIMOONIPÕLLUL: Talumees saaki kontrollimas. Foto: AFP/Scanpix
Afganistanis kasvatatakse tänavu oopiumimooni ehk unimagunat 209 000 hektaril. See pindala on Hiiumaast üle kahe korra suurem.

Võrreldes eelmise aastaga, on moonipõldude all olev ala tänavu koguni 36% suurem, seisab ÜRO narko- ja kuritegevusameti (UNODC) värskes raportis.

Oopiumi kogutoodang ulatub tänavu hinnanguliselt 5500 tonnini ning see annab moonikasvatajatele ümmarguselt miljard dollarit tulu. Osa sellest läheb välisvägede ja valitsuse vastu võitlevale Talibanile ning väidetavalt saavad oopiumikasvatamisest oma osa ka kõrged riigiametnikud. Ligi pool Afganistani oopiumisaagist kasvatatakse riigi lõunaosas Helmandi provintsis.

Talumehed põhjendavad oopiumi­mooni kasvatamist sooviga perele elatist teenida. Vahepeal prooviti ka kohalike võimude õhutusel nisukasvatust, kuid see jättis nad nälga. Tänavu kasvatavad oopiumimooni 34 provintsist 19.

Oopium on heroiini valmistamise põhilähteaine. UNODC prognoosi järgi annab Afganistan tänavu 90% maailmas toodetavast oopiumist ja heroiinist. Lõviosa sellest viiakse riigist välja, eelkõige Euroopasse. Siiski on ka Afganistanis vähemalt miljon narkosõltlast.

Oopiumimooni kasvatamise kiire laienemine seab piinlikku olukorda Afganistanis 13. aastat sõdivad võõrväed, kelle üks eesmärke on olnud ka võitlus oopiumikasvatusega.

Järgmise aasta lõpuks välisriikide lahinguüksused lahkuvad ja praegu tuleb tõdeda, et oopiumikasvatus on sõja-aastate jooksul hoopis kasvanud.