Kodu

Majaosa müük võib olla paras peavalu (11)

LISA KOMMENTAAR

eelduseks kasutusluba 19. märts 2017 22:27
Üleminekul kaasomandist korteriomandile tuleb viia läbi erinevaid auditeid.
Enne kaasomandi muutmist korteriomandiks tuleb kõigepealt viia läbi inventariseerimine ja panna täpselt paika kõigi kaasomanike mõttelised osad (näiteks a 1/3).
Tihti on tehtud juurde – ja ümberehitused ebaseaduslikud ja majale tuleb kasutusloa saamiseks viia läbi audit.
http://valgamaalane.postimees.ee/4050649/kohustuslik-elektrisuesteemiaudit-aitab-ennetada-polenguid
5. veebruar 2017 14:18
Ehitisregistrisse, notarile, kinnistusraamatut pidavale kohtule, kindlustusandjale, hindajale ja laenuandjale ( pank) saab vägagi edukalt edastada ka valeandmeid.
Mõistagi peab olema ehituse või ümberehituse jaoks mingi formaalne projekt, mis kooskõlastatakse kohaliku omavalitsuse, naabrite ja kaasomanikega, ja see kantaksegi ehitisregistrisse.
Ehitada võid aga hoopis midagi muud ja kui just naabritega tüli ei kisu ja kaasomanikele pähe ei istu, siis nii jääbki, sest kohalik omavalitsus, laenuandja, kindlustuseandja, notar ja kinnistusraamatu pidaja lähtuvad libaandmetest ehitisregistris ja reaalset olukorda kohapeale kontrollima ei tule.
Valeandmeid teatatakse teatud juhtudel ka sellepärast, et näidata kinnistu maksumus väiksemana. Näiteks kaasomanikust teatajal on huvi kaasomand kunagi lõpetada ja teiste kaasomanike mõttelised osad odavamalt välja osta.
kaasomand 26. juuli 2015 14:54
Tallinn - Nõmme, Rahu tn 13 elamu kaasomanike ühiskasutuses olnud pööning muudeti elamu ümberehituse käigus aastatel 2007 – 2008 ühe kaasomaniku eluruumiks. Elamu muutus seega ka kolmekorruseliseks.
Selleks puudus teiste kaasomanike Ilme Käärma ja Linda Käärma nõusolek ja Tallinna Linnaplaneerimise Ameti luba. Seal on kirjas maksimaalne korruste arv 2.
Notariaalselt kinnitatud kinnistu kasutamiskord näitab omakorda, et 2. korrus ehk katusekorrus lõpeb luugiga 60 x 80 pööningule.
Lisaks ei vasta projektile 1. korruse esikute ja tehnilise ruumi väljaehitus, mille jaoks puudub ka kaasomanike nõusolek.
Omanikujärelvalve teostaja oli Kersti Kurissoo, teataja ehitustööde alustamise kohta Raivo Kurissoo.
29. veebruar 2016 18:58
Seega on elamus umbes 60 m2 ebaseaduslikku neto – ja abipinda, mis ei ole kirjas ehitisregistris, mida ei tea pank – hüpoteegipidaja ja sellega seotud kindlustuseandja, ja notar, kes on kinnitanud kinnistu kasutuskorra. Samuti ei ole see pind jaotatud vastavalt kaasomanike mõttelise osa suurusele.
17. aprill 2016 18:21
Seega on elamus Rahu 13 umbes 60 m2 ebaseaduslikku või arvestamata jäänud neto – , abi - ja lahuspinda, mis ei ole kirjas ehitisregistris ja ei ole jaotatud vastavalt kaasomanike mõtteliste osade suurusele. Seetõttu on kasutanud valeandmeid pank – hüpoteegipidaja (SEB) ja sellega seotud kindlustuseandja. Ebaseadusliku ehitise korral kindlustushüvitist kindlustusjuhtumi puhul teatavasti ei maksta, ja kuidas pank – hüpoteegipidaja siis omakorda käitub.
Valed lähteandmed on esitatud ka notarile (Rapla), kes on nende alusel kinnitanud kinnistu kasutuskorra, ja sealt edasi on läinud andmed kinnistusraamatut pidavale kohtule. Vale andmete tõttu on ka kinnistu hinnatud väärtus väiksem.
8. aprill 2018 19:03
Kui ehitis ei vasta projektile ja puudub kasutusluba, siis näiteks ei saa muuta kaasomandit ka korteriomandiks, mis oleks suurem väärtus.
Projektist möödaehitamine tähendab ka seda, et kindlustusjuhtumi korral ei tarvitse kindlustuseandja sentigi maksta. Pööningu kui tuleohtliku tsooni omavoliline ümberehitamine eluruumiks toob varem või hiljem kaasa suure jama ja ettekirjutised päästeameti ja omavalitsuse poolt peale 2020. aasta 1. juunit.
Ehitisregistris ja kinnistusraamatut pidaval kohtul võivad olla täiesti valed andmed ehitise kohta, mis on teadlikult esitatud, sest see on ühele (kaas)omanikule kasulik.
Kaasomandis elamu ei ole üksikelemu (pereelamu) ja kui projekteerija projekteerib vale info põhjal, siis on osa probleeme kohe olemas. Omanikujärelevalvet peab teostama juriidiline isik.
4. detsember 2018 19:34
https://ir.ee/lugu/?firma=10068364 Nõmme Kõrts AS
Tõeleid 25. november 2013 22:02
Loogiliselt võttes on majaosa ost igati kasulikum kui suurde maija korteri ost.Majaosa on siiski pool terviklahendit.Muidugi enne peavad kõik piirid olema dokumenteeritud.Selles mõttes võib olla jällegi raskem,et milline juhtub olema naaber sest see võib su elu nii põrguks teha,et jah?Kui siit nüüd ära mainida sunniviisiliselt-vabatahtlikult riigipoolset korteriühistute kehtestamist siis see on jällegi inimesele kuluartikli ja mure riigipoolne kaela määrimine.Me peaksime siiski kõik positiivse üle võtma näiteks Soomest ja riik ongi selleks,et pakkuda oma rahvale turvalist elu.
plaanin ka 14. november 2013 11:09
mõttelise osa müüki mis on üle poole majast ... lihtsalt kaelast ära saada,pole lihtsalt vajalik üldse ...
ega müü midagi 11. september 2016 13:25
eee 14. november 2013 10:24
Ostmine on veel hullem peavalu.