Seisukoht

Lapsetoetus ja visiiditasu (71)

Maarius Suviste, ajakirjanik, 11. november 2013 17:50
Foto: KALEV LILLEORG
Lapsetoetus on 19 eurot. Kuus. Sa lähed kõrvavalu käes vaevleva väikelapsega nädalavahetusel erakorraliselt valvearsti vastuvõtule. Ja maksad viis eurot visiiditasu, mida küsides (kas kaardiga või sulas?) pole õelgi pealtnäha meeldiv tunne. Sest ei ole ju tegu nn tühikäiguga, plaastripanekuga. Alles on 14 eurot.

Nädalapäevad hiljem saad lapse jaoks aja teisele arstile – maksad jälle viis eurot visiiditasu. Alles on üheksa eurot. Ptüi-ptüi, kui peaks veel vaja minema erakorralist või eriarsti abi – ühe viieeurose visiiditasu kannatab veel 19eurosest lapsetoetusest maksta, neljandaks korraks jääb euro juba puudu. Loomulikult on vaja veel ravimeid osta, riiet selga, jalatsit jalga, söögist-joogist rääkimata. Ja neid noori peresid on meie ümber palju, kes sente loevad, väga palju.

Kutsuks kiirabi? Aga sealgi praegu segased ja vastuolulised ajad (muljetavaldava kogemustega kiirabiarst visatakse ukse taha – küll õde aitab). Saab veel ehk tõreldagi, et kas siis ise ei saa kohale minna.

Loo alguse juurde tagasi tulles: nii nagu pensionid tõusevad igal aastal, peaks igal aastal tõusma ka lapsetoetus. Proportsioonis. Siis ehk jäävad ära ka jutud, et Eesti on eakate riik.