Kustumatu valu: Miks just nemad – nad olid nii toredad poisid! Foto: Remo Jõeorg
Juhan Haravee 11. november 2013 07:00
Veokiga kokku põrganud BMWs hukkus neli noormeest, tüdruk viidi vigastatuna haiglasse.

Haapsalus räägitakse, et just Herjava teemajas Iveria tavatsevad kohalikud noored oma hilja peale jäänud pidusid lõpetada. Sealt asutas end laupäeva hommikul koduteele ka viieliikmeline noorteseltskond, kelle sõit lõppes juba esimeses kurvis.

Laupäeva varahommikul Haapsalu külje all Herjava küla lähedal nelja noore elu röövinud õnnetuse paika tunnistab eemalt ööpäevaringset teenust pakkuv teemaja Iveria. Just sellest söögikohast lahkudes võttis rallisõitjana tuntud 23aastane Madis oma viimse kurvi. «Ma ei räägi eesti keelt,» teatab kõrtsmik, kui talt küsida, kas ta mäletab sama päeva varahommikul läbi astunud seltskonda. «Mind ei huvita see, mis toimub väljas. Võib-olla nad tõesti astusid läbi, vaatasid ringi ja läksid minema. Mingit pidu siin hommikul ei olnud. Ma olen siin üksinda ja jooksen aina köögi ning baari vahet, ei suuda mina kõike tähele panna.»

Iveria kõrtsmik on ilmselgelt mures oma ettevõtte maine pärast ega soovi, et tema ööpäev läbi gruusia hõrgutisi ja kangematki keelekastet pakkuv asutus muutuks traagilise sündmusteahela üheks lüliks.

«Ühe viisin veel õhtul koju.»

Baarileti juurde astub kolmekümnendates eluaastates väsinud ilmega mees ja palub peremehelt pitsidesse lisa. «Ma ei taha sellest midagi rääkida,» ütleb ta tasa.

«Nad töötasid minu juures. Ühe neist viisin veel õhtul koju. Mis edasi juhtus, pole aimugi – see on mingi müstika. Mul pole tõesti midagi lisada.»

Mees võtab täidetud pitsid ja taandub kahe kaaslase juurde. Rohkem inimesi sel kellaajal Iverias polegi.

Haapsalus teatakse rääkida, et just selles teemajas tavatsevad kohalikud noored oma hilja peale jäänud pidusid lõpetada. Kui mujal on lõbustusasutused juba oma uksed sulgenud, ei lõpe linnalähedase teemaja külalislahkus tunnikski.

Uudis üliraskest õnnetusest Läänemaal levis kiiresti. Juba hommikul hakati õnnetuskohale tooma küünlaid ja lilli. Ja küünlaid süüdatakse päeva jooksul üha rohkem.

Sõbrad: põhjuseks oli alkohol

«Me ei tundnud neid poisse isiklikult, aga nad olid ju meie Haapsalu noored,» ütleb naine, kelle kõrval püüab tütarlaps süüdata veel üht küünalt.

Kella 14.30 ajal saabub autoga noorteseltskond ja paneb küünlad. Ringi vaadates püütakse hinnata, kuidas surmasõit võis aset leida, ja asutatakse minekule. «Ma tundsin neist kahte, toredad poisid olid,» sõnab üks lahkuja.

«See oli kohutav õnnetus, ja juhus. Saatus?»

Haapsalu poolt saabub autosid üha juurde. Neist astuvad välja nii noored kui ka vanemad inimesed, kaasa on võetud päris pisikesigi. Minnakse ettevaatlikult üle tee küünalde poole. Õhtupimeduses saabub Haapsalust kümnetest, valdavalt BMWdest koosnev kolonn, mis toob Herjava külla sadu inimesi, kes soovivad tragöödiast põhjustatud painele leevendust saada ja oma leina kaaslinlastest sõprade ja tuttavatega jagada. Küünlameri saab täienduseks pudeleid joogipoolisega. Ei puudu ka täidetud viinapitsid ja leib – selline olevat komme.

Madis oli saanud endale äsja uue auto – BMW. Madist tundnud sõbrad annavad au tema rallimeheoskustele, kirjutades õnnetuse põhjuse rooli istumise eel joodud alkoholi arvele. «Autoga ta sõita oskas, seda kindlasti,» ütles Delfile üks kohalikest noormeestest, kes hukkunud noormehi tundis.

«Aga selles õnnetuses oli süüdi alkohol.»

* * *

Scania juht Pauli (59) keegi traagilises õnnetuses ei süüdista. Oleks ta sel saatuslikul hommikul mõni minut varem Keila poole sõitma hakanud… Läks aga teisiti.

Politsei: auto kiirus oli pöörde jaoks ilmselt liiga suur

Laupäeval kella 7 ajal sõitis BMW 325I, mida juhtis 23aastane Madis, Lääne-Nigula vallas Ääsmäe–Haapsalu–Rohuküla maantee 65. kilomeetril teemaja Iveria juurest kõrvalteelt peateele, kaldus vastassuunavööndisse ja põrkas kokku veokiga Scania R420, mida juhtis 59aastane Paul.

Sõiduauto juht ja tema kaasreisijad 19aastane Andres, 21aastane Krister ja 21aastane Reio said surma. Juhi kõrval istunud 15aastane neiu viidi Põhja-Eesti regionaalhaiglasse. Esialgsetel andmetel polnud noormeestel auto tagaistmel turvavööd kinnitatud, ülejäänute turvavarustuse kasutamine on selgitamisel.

Haapsalu politseijaoskonna välijuhi Ivar Lälli sõnul oli Madis kihutamiste ja liiklusmärkide eiramise tõttu korrakaitsjate tähelepanu all. Politseinik lisas, et ta olevat enne õnnetust ka Haapsalu linnas kihutanud.

Kui suur oli BMW kiirus, pole veel teada. «Eks me peame selle menetlusega välja selgitama, aga me võime arvata, et kiirus oli suurem, kui see pööre oleks lubanud,» ütles Haapsalu politseijaoskonna juht Margus Kaldam.

«Parklast tuli välja ja keeras kohe vastassuunavööndisse ja oligi kõik,» kommenteeris õnnetuses osalenud veoki juht Paul Allvee. (PM, ERR, ÕL)

Neliksurmad
2009. aasta jaanuaris juhtus ränk õnnetus Järvamaal Ussisool, kus hukkunutele lisaks sai viis inimest veel vigastada.


Sama aasta aprillis sai neljale inimesele saatuslikuks teelt väljasõit Lääne-Virumaal Laekvere vallas. (ERR)