Juhtkiri

Veel üks valus argument ärakolimiseks (37)

Õhtuleht, 10. november 2013 18:02
Foto: PEETER LANGOVITS, PM
Eesti sotsiaalsüsteemi vilets areng on järjekordne argument, mis sunnib paljusid otsustama välismaale kolimise kasuks.

Meie tänases lehes on lugu lapsevanematest, kes läksid Soome elama seepärast, et nende raskete puuetega lapsed vajavad erihooldust, mida Eestis suudetakse pakkuda kordi kehvemal tasemel kui põhjanaabrite juures. Võimalik, et asi ongi ainult rahas, mida Eesti riik suudab sotsiaalsüsteemi panustada, ja mitte selles, et riiki ei huvita need lapsed ja see, kuidas nende vanemad toime tulevad. Võib-olla on asi selles, et Soomel on olnud aega kordi rohkem oma sotsiaalsüsteemi välja arendada nii, et see ongi nüüd maailma paremate hulka tõusnud. Igal juhul on võrdlus kõvasti Eesti kahjuks kreenis ning puuetega laste vanematele jäänud mulje, justkui ajaks su oma riik sind kodust minema. Võõrsile, kus sa jääd alatiseks kodu taga igatsema, kuid kus riik aitab ja toetab sind igati erihooldust vajava lapse kasvatamisel.

Mõned kõnealused lapsed vajavad erihoolt 24 tundi päevas. Nende vanemad tundsid Eestis pidevalt, et see on ainult nende endi, mitte vähemalt osaliselt ehk ka riigi mure – ehkki rehabilitatsiooniteenuseid on vähesel määral ka saada, saab riigil nende kasutamiseks alatasa raha otsa. Toetused on väikesed, rääkimata mujal maailmas levinud võimalusest saada pereliikmest hooldajana ka hoolduse eest palka. Ei ole ju võimalik 24 tundi päevas hooldust vajava lapse kõrvalt veel ka tööl käia. Rääkimata sellest, et ka hooldaja vajab vahel puhkust, selleks ajaks last kuskile hoidu viia pole aga võimalik.

On ilmselge, et Eesti riigi edu pole sotsiaalsüsteemi või vähemalt puuetega laste ja nende vanemateni jõudnud. Ja ega nad ainsad pole, ka teiste puuetega inimeste, pensionäride ja paljulapseliste perede käekäik pole hoomatavalt paremaks läinud. Kriis on väidetavalt läbi saanud, riigi rahandus eeskujulikus korras, laenukoormus väike – ehk oleks nüüd tõesti aeg asuda rahva elukvaliteeti panustama? Alustaks siis palun neist, kellel on kõige raskem.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee