Jaanus KulliFoto: ARNO SAAR
Jaanus Kulli, ajakirjanik 7. november 2013 18:38
Legendaarne fotograaf Kalju Suur on ringiga tagasi alguses. Selles mõttes, et vallaslapsena algas ta elu lastekodus, nüüd, loojangul, viibib Suur hooldekodus.

Nende kahe mitte kõige mugavama ja hubasema kodu vahele mahub Suurel sada neli isikunäitust, sada viiskümmend rahvusvahelist näitust, veerandsada fotoalbumit, elutööpreemia ja Valgetähe orden.

Ta pole ehk mahtunud „National Geographic´u" kaante vahele, kuid just temalt ilmus nõukogude ajakirjanduses esimene aktifoto. Kahtlemata oli Suur nähtus omaette. Inimese ja piltnikuna. Suur fotograaf ka nõukogude mastaabis.

Täna lamab ta hooldekeskuses, kus voodikoht maksab ligi kuussada eurot kuus, kuid selle tasumiseks tema lähedastel võimalused puuduvad.

Ei saaks öelda, et kui Suur oli veel terve ja tegev, oleks riik teda unustanud. Teda on toetanud kultuurkapital ja kultuuriministeerium. Samas ei mahu pähe teadmine, et mees, kes on jäädvustanud meie kultuurilukku sadu ja sadu kultuuritegelasi, kelleta meie visuaalne kultuuripilt oleks võrratult väiksem, on nii kiiresti juba samahästi kui unustatud ning peab lõpetama oma elupäevad riigi poolt hüljatuna.

Või ongi see kunstniku saatus? Ole sa van Gogh või Kalju Suur.