Seisukoht

Seisukoht | Hüljatud maestro (26)

Jaanus Kulli, ajakirjanik, 7. november 2013, 18:38
Jaanus Kulli ARNO SAAR
Legendaarne fotograaf Kalju Suur on ringiga tagasi alguses. Selles mõttes, et vallaslapsena algas ta elu lastekodus, nüüd, loojangul, viibib Suur hooldekodus.

Nende kahe mitte kõige mugavama ja hubasema kodu vahele mahub Suurel sada neli isikunäitust, sada viiskümmend rahvusvahelist näitust, veerandsada fotoalbumit, elutööpreemia ja Valgetähe orden.

Samal teemal

Ta pole ehk mahtunud „National Geographic´u" kaante vahele, kuid just temalt ilmus nõukogude ajakirjanduses esimene aktifoto. Kahtlemata oli Suur nähtus omaette. Inimese ja piltnikuna. Suur fotograaf ka nõukogude mastaabis.

Täna lamab ta hooldekeskuses, kus voodikoht maksab ligi kuussada eurot kuus, kuid selle tasumiseks tema lähedastel võimalused puuduvad.

Ei saaks öelda, et kui Suur oli veel terve ja tegev, oleks riik teda unustanud. Teda on toetanud kultuurkapital ja kultuuriministeerium. Samas ei mahu pähe teadmine, et mees, kes on jäädvustanud meie kultuurilukku sadu ja sadu kultuuritegelasi, kelleta meie visuaalne kultuuripilt oleks võrratult väiksem, on nii kiiresti juba samahästi kui unustatud ning peab lõpetama oma elupäevad riigi poolt hüljatuna.

Või ongi see kunstniku saatus? Ole sa van Gogh või Kalju Suur.

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee