Marc Chagalli tööd (seinal) ja Pablo Picasso pilt (käes) Sotheby oksjonil 2011. aasta jaanuaris. Pilt ei ole seotud artikli sisuga.Foto: Reuters / Scanpix
Toimetas Kristin Aasma 4. november 2013 13:04
Saksamaal Münchenis leiti üles poolteist tuhat šedöövrit, mis natsid olid 1930.-40. aastatel konfiskeerinud.

Kunstiteoste seas on selliste kunstnike nagu Matisse, Picasso ja Chagall töid, vahendab BBC ajakirja Focus. Osa töid olid natsid võõrandanud, osa aga juudi rahvusest kunstikogujatelt varastatud või sunniti neid sandikopikate eest oma töid müüma.

Tegemist võib olla suurima röövitud kunstiteoste leiuga. Kunstiteadlaste hinnangul on leitud šedöövrite koguväärtuseks ligikaudu üks miljard eurot.

Ajakiri Focus kirjutab, et kunstiteosed leiti juhuslikult 2011. aasta algul, kui maksuametnikud tundsid huvi ühe Müncheni kunstikollektsionääri eraklike eluviisidega poja Cornelius Gurlitti vastu. Kahtlustati, et Gurlitt hiilib maksudest kõrvale. Mehe kodu läbiotsimisel leiti peidetuna ligikaudu 1500 kunstiteosega, mis olid jäljetult kadunud Saksa natsionaalsotsialistide võimu ajal.

Gurlitt oli hoidnud neid töid kokkurullituna vanades moosipurkides või pimendatud ruumides ning müünud mõne neist siis, kui ta raha vajas.

Natsid liigitasid peaaegu kogu moodsa kunsti „mandunud kunstiks", mis oli keelatud kui mittesaksa või juudi kunstnike kunst.

Thelocal.de kirjutab, et Hildebrand Gurlitt, hoolimata sellest, et tema vanaema oli juuditar, muutus Kolmanda Reichi ametnike jaoks hindamatuks oma kunstitundmise ja ulatuslike kontaktide tõttu. Hitleri propagandaminister Joseph Goebbels määras Gurlitti vastutavaks „mandunud kunsti" ekspordi eest.

Leitud kunstiteosed on turvalisel hoiul tollilaos Müncheni lähedal.