Portugali blogi

Tänavakunst kui kultuuri osa (2)

Liina Laanemets, 1. november 2013, 13:32
Kunstniku tööd Liina Laanemets
Tänavakunstnikud teevad oma tööd korrektselt ja ilusalt, ei ole näha tänavapildis sodimisi, vaid läbimõeldud joonistusi. Mõni töö on lausa sedavõrd populaarne, et müüakse sama pildiga postkaarte, mille eest tuleb välja käia 40 eurosenti.

Olen jälginud huviga Tartu streetarti ja pildistanud neid, kuid Lissabonist leiab ikka tunduvalt paremaid töid. Ilmselt on vahe selles, et Portugalis on teatud kohad, kus tänavakunst on legaalne. Samuti on kohalikud öelnud, et tänavakunst ja –kunstnikud on lahutamatu osa Lissaboni kultuurist.

Internetist on võimalik leida ka kaarte, kuhu on peale kantud tähtsamad ja kuulsamad kunstiteosed. Kuid trammidele joonistuste tegemine on rangelt keelatud. Olen öösel näinud, kuidas trammidele joonistusi tehti, sain isegi pildile, kuid kehva kvaliteediga ja inimesed peitsid end. Lissabonis on liikvel metsikult sajandivanuseid tramme, trammid on üks osa pealinnast. Kuid kuna piletihinnad on võrreldes teiste ühistranspordi liikidega lakke tõstetud, jäävad trammid üldjuhul turistide pärusmaaks.

Kuid kunsti leiab ka turistipiirkondadest. Kunstikud, kes maalivad piltilusaid teoseid linnast, kuid ka neid, kes teevad portreesid. Tegelikult tuleb tunnistada, et hinnad ei ole sugugi kõrged. Ühe korraliku maali A5 suuruses saab 4-7 euroga kätte. Enamus teostel on kujutatud tramme või tänavaid.

Kuid mis siin linnas veel silma torkab? Õhtuti väljas jalutades, pidudel käies pakutakse iga nurga peal narkootikumeid. Kui ütled lihtsalt "ei", siis pakutakse uut hinda. Kui lihtsalt ei tee välja neist, jalutavad sabas. Kui ütled, et pole hetkel aega ja lähed sööma, siis oodatakse söögikoha ees nii kaua kui väljud. Kohutav lihtsalt, tuleb ülbelt suhelda ja kõik. Mingil määral tundub see täitsa legaalne äri olevat, kuna kõik toimub vägagi avalikult. Samuti poodides müüakse igasugust tavaari, mida läheb ühel kanepisuitsetajal tarvis.

On ka teist sorti kauplejaid – lillede, prillide ja kettide müüjad. Sedagi tehakse üldiselt õhtuti ja öösiti, kuna kasutatakse ära purjus inimesi. Kui prillid maksavad alguses 10 eurot, siis peaks saama need kolmega lõpuks kätte. Samuti müüakse roose, kuid Albufeiras nägin ka nelke. Kohutav, kuidas need inimesed lihtsalt peale kõike määrivad, kuid vahest on ka toredaid müüjaid, kellega saab jutupeale ja uurida, kuidas müük edeneb.

2 KOMMENTAARI

h
hiihi 5. november 2013, 14:16
Miks sa kirjutad nagu 5-aastane? Lihtsalt jube on lugeda
t
Trammisõit... 3. november 2013, 10:28
...maksab tegelikult täpselt sama palju kui metroo- ja bussipilet. Juhilt ostes on tõesti kallim aga kui oma Viva kaarti piiksutad maksab üks sõit samamoodi 1,40.

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee