KOHTUS: Teisipäeval tunnistas Memmingeni maakohus, et Heinz-Dieter G (esiplaanil) oli istunud seitse aastat vanglas valesüüdistuse põhjal.Foto: AOP/Scanpix
Aadu Hiietamm 1. november 2013 07:00
Teismeline tütar süüdistas isa vägistamistes, mida tegelikult ei olnud.

Saksamaal mõistis Memmingeni maakohus õigeks 62aastase Heinz-Dieteri, kes istus seitse aastat vanglas. Mees kandis karistust oma ala-ealise tütre vägistamise eest. Nüüd tunnistas tütar, et oli süüdistused välja mõelnud, vahendab Spiegel Online.

Kempteni maakohus saatis Heinz-Dieter G seitsmeks aastaks trellide taha 1996. aasta juulis. Kohus tugines otsuse tegemisel mehe tollal 15aastase tütre Nina tunnistustele. Nimelt väitis Nina, et isa oli teda aastatel 1989–1991 kolm korda vägistanud. Esimesel korral oli tütar vaid kaheksa-aastane. Kuigi mees eitas kõiki süüdistusi, jäi kohus tütart uskuma.

Heinz-Dieter kandis karistuse täies ulatuses ja vabanes 2003. aastal. Viis aastat hiljem sündis Ninal tütar ning pärast seda otsustas ta tõe päevavalgele tuua. Nina tunnistas, et tegelikult ei ole mingit vägistamist olnud ning ta oli kõik süüdistused välja mõelnud.

50 000 eurot valuraha

2009. aastal algatati uus uurimine ning sel nädalal mõistis Memmingeni maakohus Heinz-Dieter G õigeks. Ajalehe Bild andmetel on tal süütult vanglas veedetud aja eest õigus vähemalt 50 000 euro suurusele kahjutasule. Valesüüdistusega esinenud tütar Nina jääb karistuseta, sest toonane süüasi on aegunud.

33aastane Nina rääkis pisarsilmi kohtus, et tema ema ja isa tülitsesid pidevalt ning läksid lahku juba siis, kui ta oli veel väike laps. Nina jäi elama ema juurde, kes süüdistas perekonna purunemises isa. Ema suutis pärast vähki haigestumist veenda teismelist tütart selleski, et ka haiguses on süüdi isa.

«Minu viha isa vastu muutus aina suuremaks ning ma otsustasin talle kätte maksta,» ütles Nina kohtu ees.

Kättemaksusoovi suurendas veelgi ema surm. Emast maha jäänud kalendermärkmikust valis Nina välja kuupäevad, kui ema oli kodust ära olnud ning rääkis arstile ja politseinikule, et isa oli käinud teda nendel päevadel vägistamas. Nina juttu jäid uskuma nii uurijad kui ka kohus ning Heinz-Dieter G saadeti vanglasse.

Alles pärast kohtuotsust hakkasid Ninat vaevama hingepiinad, sest tema noorem vend anti seoses isa vangiminekuga kasuperekonda. Paraku ei jätkunud teismelisel neiul vaprust tõde päevavalgele tuua. Aastatega kasvas süükoorem veelgi ning pöörde tõi tütre sünd. Nina leidis 2008. aastal pärast emaks saamist, et ebaõiglus tuleb heastada.

Heinz-Dieter G süüasja uuel läbivaatamisel selgus, et Nina oli 18 aastat tagasi andnud vastuolulisi tunnistusi. Esmalt oli ta isa süüdistanud viies vägistamisepisoodis ning seejärel rääkinud juba 20 vägistamisest. Kohtus jäi isa süüdi kolmes vägistamises.

Kohtualune sai au tagasi

«See ei olnud aus kohtuprotsess. Mind oli juba ette süüdi mõistetud,» meenutas 1996. aasta kohtumõistmist Heinz-Dieter G.

«Tema elu ja kaotatud aastaid ei saa me tagasi anda, kuid me anname talle tagasi tema au,» ütles kohtunik Brigitte Grenztein õigeksmõistva otsuse ette lugemisel.

Kohtunik tunnustas ka 33aastast Ninat, kes leidis endas pärast aastatepikkust kõhklemist jõudu astuda tõe teele.

«Ma uskusin alati, et lõpuks peab õiglus võitma. Ma loodan ka, et normaalsed suhted tütre ja tema perekonnaga osutuvad võimalikuks, rõõmustas pärast õigeksmõistmist 62aastane Heinz-Dieter G.

Saksa meediaväljaanded meenutavad, et alles mõni nädal tagasi arutas Darmstadti kohus analoogilist juhtumit. Nimelt istus õpetaja Horst Arnold viis aastat vanglas süüdistatuna naiskolleegi Heidi Anette K vägistamises 2001. aastal.

2011. aastal leiti kohtuasja uuel läbivaatamisel, et tegemist oli valesüüdistusega. Horst Arnold suri samal aastal. Nüüd mõistis kohus Heidi Anette K viieks ja pooleks aastaks vangi. Samuti tuleb tal maksta Horst Arnoldi tütrele 80 000 eurot kahjutasu.