Indoneesia blogi

Valge inimene tuli tõmmude meeste maale ning hakkas prügi koristama (3)

Lilli Tölp, 31. oktoober 2013, 15:03
 Lilli Tölp
22/09/2013, Yogyakarta

Bantulis – Yogyakarta lõunapoolses piirkonnas, kuhu ma mõned nädalad tagasi sisse kolisin, tegutseb juba paar aastat aktivistide ning kunstnike rühmitus – Rumah Inspirasi Jogja. Tegelased on ühe oma projektina südameasjaks võtnud prügi koristamise. Möödunud kolmapäeval käisin koos teiste darmasiswa tudengitega asjale pilku peale viskamas.

Kokku tuli umbes viisteist inimest ning tunniajase parvetamise jooksul koguti kokku nii palju plastikut kui võimalik. Kuid mitte piisavalt! Et midagi reaalselt muutuks peaks projekti kaasama kogu küla elanikud.

Samal teemal

On nad pimedad, ükskõiksed või laisad? Suurema tõenäosusega lihtsalt antud valdkonnas harimatud. Ma oleksin sattunud justkui prügimäele. Kaldaäärsed alad olid maetud kirju plastiku alla ja sellest ei hoolinud mitte keegi. Keraamikud voolisid savinõusid, lapsed mängisid tuvipüügi mängu ning kanad nokkisid ikka samamoodi oma toidupoolist nagu igal pool mujal.

Prügimajandus Indoneesia stiilis

Kõik kodanikud, kes elavad Yogyakarta linnapiirist väljas, peavad oma jäätmete eest ise hoolt kandma. Linnal näib olevat täiesti ükskõik, kas ja kuidas nad seda siis teevad. Paljud põletavad majapidamisprügi ning biojäätmed teeäärsetel kraavikallastel või lihtsalt oma hoovis. Kohati võiks arvata, et neil on kopsud rauast, sest pole sugugi tavapäratu, et lõkketulle lisatakse ka autorehvid ning muud roppust, et vingugaasi ikka võimalikult palju tekiks.

Kiirmeetod – oli, enam ei ole. Vahetult peale seda, kui olime Llaniga oma uude koju end sisse seadnud, võtsime ette naabruskonna maade ja teede avastusretke.

Liiklusmöllus märkasime, kuidas silda ületava auto aknast lennutati jõe suunas kopsakas plastikkott. Vups ja läinud see läikiv-krõbisev saadetis oligi. Küll jõgi selle endaga kaasa kannab ning „mis silmist, see meelest" – näib kohalike valdavaks suhtumiseks olevat.

Sellist pilti esmakordselt näha oli üsna šokeeriv. Me ei osanud muud teha, kui suud ammuli ning silmad krõllis mööduvale autole järele vaadata. Lljani veel küsis mu käest imestaval toonil: "Did you see that?"

Käisime külavanema käest aru pärimas, et millist prügipoliitikat tema pooldab ning rakendab. Vastus oli umbes selline, et igaüks ise vaatab kus või mis. Meie selle vastusega päris rahule ei jäänud, sest ei mina ega ka Llani sarnasel moel ökokatastroofile kaasa ei aita.

Prügi sorteerimine ja kompost

Noh jah... suht lootusetu seis, kuid ehk aja jooksul õnnestub meil külaelanikele kompostimist õpetada. Meie ühine portugallasest sõber Adrian, lubas järgmiseks reedeks teemakohase slaidipresentatsiooni valmis teha.

3 KOMMENTAARI

a
Ants Rannula 1. november 2013, 07:35
Sa võiksid nõu küsida eesti "rahuvalvajatelt" kiudas püssidega kohalikku kultuuri "tõsta"?
e
Eino H 1. november 2013, 06:31
Kana on ilus küll pole midagi öelda,siuke sale
Loe kõiki (3)

Põnevat ja kasulikku

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee