Eesti uudised

Juhan Parts: täielik jamps!

Parts Krossi juhtumist: täielik jamps! Ansip: ei väidaks, et jamps! (57)

Karoliina Vasli, 31. oktoober 2013 13:10
Interpol avaldas 18. oktoobril oma koduleheküljel Krossi tagaotsimiskuulutuse. Foto: Interpol
Peaminister Andrus Ansip kritiseerib IRLi kuuluvaid ministreid Ken-Marti Vaherit ja Urmas Reinsalu, kes on tema sõnutsi Eerik-Niiles Krossi juhtumi politiseerinud. Juhan Parts leiab, et kogu Interpoli tagaotsimiskuulutuse asi on jamps, Ansip ei nõustu.

Tänasel valitsuse pressikonverentsil oli näha, et valitsuse sees on Reformierakonna ja IRLi seisukohad Krossis osas lahknemas. Ansip rõhutas, et õigusriigis on lubamatu kriminaaluurimist politiseerida. "Samuti ei ole õigusriigis lubatud kasutada eeluurimise materjale valimisvõitluses."

Samal teemal

Ansip meenutas, et riigiprokurör on öelnud, et täna ei ole meil piisvalt alust Krossi kahtlustada kaaperdamises. Peaminister rõhutas ka sõnade "täna" ja "piisavalt" tähtsust.

"Sisuliselt oleme andnud riiklikku kaitse isikule, kelle suhtes pole kõiki uurimistoiminguid läbi viidud. Tõde on kõige olulisem. Ma ei kipuks enne kedagi süüdi mõistma või süütuks kuulutama," märkis Ansip. "Eesti Vabariigi sees pole hästi ja korrektselt käitutud."

Ansip: mõistan neid, kes meid ei usalda

Ta ütles, et mõistab neid, kes praegu Eesti Vabariiki ei usalda. "Me pole käitunud kõige paremal viisil. Kuidas usaldus taastada, mis on vahepeal riivata saanud, selles on praegu küsimus."

Ansipilt uuriti, kelle usaldus meie suhtes kadunud on. "Kui kriminaaluurimist politiseeritakse, mis tahes riigi usaldus kaheneb." Ta nentis, et korrektselt pole käitunud ka kaks valitsuse ministrit. "Tõe väljaselgitamine on igale valitsuse ministrile esmatähtis. Ja alles seejärel tulevad erakondlikud huvid, solidaarsus ja kõik muu."

Ta pidas ilmselgelt silmas kaitseminister Urmas Reinsalu, kes võttis Krossi valimiste järel ametisse poliitilise nõunikuna; ja siseminister Ken-Marti Vaherit, kes tahab Krossi asjus isegi Interpoli peakorterisse visiidi teha. "Oleme tõe poole püüdlemisest loobunud," nentis Ansip.

Parts: täielik jamps!

Pressikonverentsil uuriti, mida arvab sellest majandus- ja kommunikatsiooniminister Juhan Parts (IRL). Tema hoiakust oli selgelt mõista, et Ansipi sõnad talle ei meeldinud. Ta rääkis, et kõige lihtsam oleks mitte vastata, sest pikad kommentaarid iseenesest politiseerivad kriminaalmenetlust. Parts jätkas, et samas on ta kodanikuna asja uurinud. "Täielik jamps," sõnas ta. Partsi sõnul on vaja oma kodanikke kaitsta.

Ansip ei jäänud vastust võlgu: "On tava, et riigi kõrgemat poliitilist juhtkonda hoitakse kursis suuremate ühiskondlikku resonantsi põhjustavate teemadega. Seetõttu jah, mind on teatud määral kursis hoitud. Ei võta väita, et tegemist on jampsiga!"

Interpol avaldas 18. oktoobril oma koduleheküljel Krossi tagaotsimiskuulutuse. Seal on märgitud, et Venemaa otsib Tallinna linnapeakandidaat Krossi (IRL) seoses piraatluse organiseerimisega. Kaks päeva hiljem toimusid kohalikud valimised. Tallinna meeriks kandideerinud Kross nimetas juhtunut poliitiliseks provokatsiooniks.

Samal teemal

31.10.2013
Vaheri võimalik sõit Interpoli peakorterisse Krossi tagaotsimise asjus toimuks maksumaksja rahast
29.10.2013
Minister Vaheri visiit Krossi asjus Interpoli peakontorisse viibib
26.10.2013
Eerik-Niiles Kross: siseministrina käituksin Interpoli asjas samamoodi
24.10.2013
Reinsalu tõmbas Krossi juhtumis paralleeli Liibanoni pantvangikriisiga