Foto: ALDO LUUD
Juhtkiri
28. oktoober 2013 17:45

Juhtkiri | Rail Balticuga suurtel kiirustel eikuhugi (18)

Kas mäletate, milline pilt meile maaliti kavandatavast Rail Balticust ja millega selle ehitust põhjendati? Uus kiirrong pidanuks meid viima suurtel kiirustel ja hulgakaupa otse maailmalinna Berliini, sealt aga saanuks soovijad pärast ümberistumist oma sõitu jätkata. Kuid juba on meile maalitud illusioon murenemas. Kiirrong ei tuhisegi uhkelt Tallinnast Berliini. Juba Leedus või Poolas tuleb ümber istuda, võimalik, et mitu korda ning mitte kiirrongile, vaid harilikule. Paljud meist mäletavad Tallinna ja Tartu vahemaad 3–4 tunniga katnud rongi, kapsaussiks kutsutut. Kombinatsioon Leedus kapsaussiks manduvast Tallinna kiirrongist, mille piletihind konkureerib lennukipileti omaga, kergitab mitu põhimõttelist küsimust. Kes on nõus maksma koos oma kompsudega mitu korda ühelt rongilt teise ülekolimise vaevade eest lennukipiketi hinda, kui reisikiirus ei vasta ligilähedaseltki lennuki omale?

Teiseks – kas kogu ettevõetav ehitus on väärt neid ohvreid, mida see endaga kaasa toob? Lõhestatud külad ja rongitrassist poolitatud Eestimaa pelgalt selle nimel, et ehitusraha tuleb euroopa Liidust ning korralike rehepappidena peame saadaoleva raha viimse sendini ära kulutama? Seda hoolimata sellest, et kiiret ühendust Berliiniga me ei saagi. Sarnaseid ulmeprojekte leidub Eestiski – kas või Mäo ja Jõhvi hiiglaslikud ja kallid liiklussõlmed keset väljaehitamata maanteid.

Ja kolmas ning kõige olulisem küsimus – miks selliseid projekte üritatakse meile müüa pooliku info abil, olulisi asju välja ütlemata? Ametnike poolt vaadates on niiviisi kindlasti mugavam avalikku arvamust enese kasuks kallutada ja arvukatelt maaomanikelt trassile maa loovutamise nõusolek kätte saada. Kuid sellise metoodika kasutamine on sama, mille vastu protestisid äsjastel valimistel osalenud valimisliidud – rahvast ei peeta partneriks, vaid pigem nähakse temas manipuleeritavat ullikest, kes pigem segab ametnikel oma tähtsa töö tegemist. Praeguse seisuga tähendab Rail Balticu propageerimine rohkem õhu müümist.