Repliik

Meikar ja Lausing: kaks skandaali, kaks käsitlust (14)

Eero Laidre, 27. oktoober 2013 18:03
Foto: TEET MALSROOS
Mõtleme sellele, kui erinevalt on kajastatud Reformi- ja Keskerakonna rahastamisskandaali. Kas kellelegi meenub, et mõni „arvamusliider" või tipp-poliitik oleks Silver Meikarit nimetanud lurjuseks? Aga just sellise sõimusõnaga pidas Kalle Muuli vajalikuks kostitada Keskerakonna rahatehingute paljastajat Tarmo Lausingut ühes ERRi saates.

Kas keegi suudaks kujutleda, et Reformierakonna juht Andrus Ansip oleks sõimanud Silver Meikarit vettinud mägraks kustunud tuleaseme ääres?! Just seda tegi Edgar Savisaar, kui kommenteeris Lausingu väiteid. Kas keegi mäletab, et eelmisel aastal oleks saates „Kolmeraudne" Mihkel Raud ründava stiili ja süüdistava alatooniga küsitlenud Silver Meikarit? Seda tegi ta hiljutises TV3 saates, kuulates üle Mart Viisitamme, kes rääkis Keskerakonna rahapesust. Kas keegi on kuulnud kedagi, kes sõimaks Keskerakonna juhtkonda „moraalseteks värdjateks"? Seda lubas endale Rein Raud Postimehe artiklis praeguse valitsuse aadressil.

Samal teemal

Kõik teabekanalid – nagu kartellikokkuleppel – püüdsid poolteist aastat tagasi Meikarist teha rahvuskangelast. Reformierakonda halvustav haamerdamine ja rahapesus süüdistamine kestis aasta ja pole veel praegugi täielikult vaibunud. Küll aga näib vaibunud olevat skandaal Keskerakonna teemadel. Ei pidanud kahte nädalatki vastu. Toona nõuti Kristen Michali kohest tagasiastumist ja süü ülestunnistamist, valitsusevahetust, peaministri vabandust ja mida kõike veel. Rünnak oli nii massiivne, et minister astus tagasi ja peaminister vabandas. Ikka polnud hea.

Aga need, kes nüüd julgevad paljastada Keskerakonna arvukaid susserdamisi, saavad kuulda meie „sõltumatute" ajakirjanike ja keskerakondlike poliitikute üsnagi valimatut sõimu. Kas keegi on kuulnud Savisaart vabandust palumas? Miks keegi pole nõudnud Kadri Simsoni tagasiastumist partei juhtpositsioonilt? Ometi on jutuks olevad rahasummad sedapuhku kordi suuremad kui Meikari süüdistustes. Mis toimub?!

Kahe juhtumi võrdlemisel hakkab silma veel üks oluline erinevus. Pole välistatud, et Keskerakonnas liikuv raha ohustab meie iseseisvust. On ju too erakond Kremli võimupartei Jedinaja Rossija lepinguline koostööpartner. Keskerakond serveerib end (eriti venekeelsele elanikkonnale) kui venelaste huve esindavat poliitilist jõudu. Siit on kerge kahtlustada, et Putini koostööpartnerite raha ei pruugi teenida Eesti rahvusriigi huve. Selliseid kahtlusi on kergem hajutada, kui oleks keelustatud igasugune materiaalne või teeninduslik toetus erakondadele. Ainsaks rahastajaks tohiks jääda riik ja ühesuurune toetus peaks laekuma kõigi registreeritud erakondade arvele. Ühelgi erakonnal ei tohiks olla rahaga ostetavaid eeliseid. Ühelgi sõltumatul, erapooletul ja õigluse eest seisval meediakontsernil ei tohiks olla kiusatust vihata või eelistada mõnd poliitilist jõudu. Praegu on piiritaguse raharünnaku eest kaitsetud nii meie erakonnad kui ka ajakirjandus. Kaua veel?!

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee