ESIMENE VÄLJAKUTSE: Kuigi Raigo on laevu turvanud juba paar aastat, pole ta piraadi pihta tulistama pidanud. Foto: facebook
Arvo Uustalu 26. oktoober 2013 07:00
«Põhimõtteliselt tean venna kohta vaid seda, mida ajalehtedest loen. Loodan, et temaga on kõik korras,» ütleb koos oma piraadiküttidest kaaslastega Indias vahistatud Raigo Kustmanni õde.

Monika Kustmann usub, et tema vend saab jõuludeks koju, kuid lisab, et see on siiski vaid lootus. Monika sõnul jõudis Raigo talle laeva sadamas kinnipidamisel ka SMSi saata, kuid rohkem pole ta vennaga ühendust saanud.

Esimene pingeline olukord

«Päris alguses jõudis ta mulle sõnumi saata, et juhtum on üles puhutud ja nii hull asi ei ole. Selle peale läks südamel pisut kergemaks. Tegelikult peaks mingite eksimuste ees vastutama ikkagi firma juhtkond. Mehed tegid ju lihtsalt oma igapäevast tööd,» ütleb Monika.

Tema sõnul pole ta emale julgenud öelda, et tema poeg on vahistatud.

«Ema on venekeelne inimene ja eestikeelset pressi ei jälgi. Oleme üritanud teda närvipingest säästa. Oleme talle ainult öelnud, et Raigo laev peeti India sadamas kinni. Aga et ta poeg on vahistatud, seda mitte,» räägib ta.

Monika sõnul pere Raigo piraadimissioonile mineku ajal väga ei närveerinud.

«Kuskil peab ju tööd tegema ja raha teenima. Ta on jäägrikompanii aegadest ka relvadega sina peal. Vend on laevade julgeolekumeeskonnas töötanud paar aastat, aga piraatide pihta pole ta selle aja jooksul kordagi tulistama pidanud. Selles mõttes on tal hästi läinud. Aga midagi sarnast, nagu juhtus Indias, ei osanud küll ette näha. Praegu on kogu tema piraadiküti aja kõige pingelisem olukord,» ütleb ta.

Monika märgib, et ei tea, kas Eesti riik kuidagi oma kodanike vabastamisele kaasa aidata saab, kuid loodab meie diplomaatide toele.

Raigo sattus esimest korda üleriigilisse ajakirjandusse sellega, et ta 1994. aastal jäägrina sekkus purjus peaga Tallinnas kaklusse ja tulistas ühele lätlasele kõhtu. Ometi on ta õe sõnul rahulik ja loodust armastav eesti mees.

«Talle meeldivad väga loomad. Elasime lastena Türil viiekordses kortermajas. Türi lillelaadalt tõi ta ikka koju kas mõne pardi- või kanatibu,» meenutab ta.

Monika sõnul on Raigol elukaaslane ning ühiselt kasvatatakse last.

Konsul abistab jõudumööda

Välisministeeriumist öeldi Õhtulehele, et laeva Seaman Guard Ohio meeskonnaliikmed on kinni peetud ning kohus on otsustanud jätta nad vahi alla kogu eeluurimise ajaks, mis esialgse info põhjal kestab kuni kaks nädalat. Ehk siis tõenäoliselt oktoobri lõpuni.

«Alates 20. oktoobrist oli Eesti New Delhi saatkonna konsul Margus Särglepp kohapeal Tamil Nadus. 21. oktoobril kohtus konsul seal kõigi 14 Eesti kodanikust kinnipeetuga. Kohtumine toimus koos Ühendkuningriigi kolleegidega, kes kohtusid oma kodanike ning laeva kapteniga. Kinnipeetavate üldine olukord on hea. Lisaks on konsul kinnipeetavaid abistanud hügieenivahendite ja ravimitega,» sõnab välisministeeriumi pressiesindaja Minna-Liina Lind.

Eile oli Margus Särglepal taas kavas kohtuda kinnipeetud Eesti kodanikega Chennais, kuhu nad viidi 23. oktoobril Palayamkottai keskvanglast üle.

«Konsul on olnud pidevas suhtluses laeva omanikfirma palgatud advokaadiga. Samuti jätkab ta aktiivset suhtlust olukorra lahendamisele võimaluste leidmiseks kohalike ametivõimude ning Ühendkuningriigi ja Ukraina kolleegidega, kelle kodanikud on samuti juhtumiga seoses kinni peetud. Eesti välisministeerium on ka otsesuhtluses India ametivõimudega,» räägib Lind.

Tema sõnul on Eesti saatkonnal Washingtonis pidev ühendus ka laeva USA omanikfirma AdvanFort’i presidendi William H. Watsoniga, kes on kinnitanud, et firma teeb omalt poolt kõik, et laev ja meeskond saaksid võimalikult kiiresti vabastatud.

Üks meeskonnaliige püüdis end tappa

11. oktoobril pidas India piirivalve Tuticorini sadamas kinni Sierra Leone lipu all sõitnud piraaditõrjelaeva Seaman

Guard Ohio. Alus kuulub USA turvafirmale AdvanFort. Laeval oli 35 meremeest, nende seas 14 Eesti kodanikust piraadikütti. Ajaleht Hindustan Times kirjutas, et vahistatuid süüdistatakse ebaseaduslikus sisenemises India territoriaalvetesse ning suures koguses relvade ja laskemoona omamises. Leht kirjutas ka, et väidetavalt üritas üks kinnipeetud laeva meeskonnaliige enesetappu.

Neljapäeval kirjutas Hindustan Times, et AdvantFort president William H. Watson ütles oma intervjuus, et relvi ja laskemoona kasutati kõrge riskiga piirkondades kaubalaevade kaitseks piraatide vastu.

Eile avaldas India leht kinnipeetud meremeestest taas pikema artikli. Selles kirjutati, et politsei sai laevalt kätte 35 automaatrelva ja 5700 ühikut laskemoona.

ESIMENE VÄLJAKUTSE: Kuigi Raigo on laevu turvanud juba paar aastat, pole ta piraadi pihta tulistama pidanud.