Eesti uudised

Paet taunis ootamatult teravalt Ühendriike (24)

Õhtuleht, 26. oktoober 2013, 07:00
KRIITIK: USA liigset luuramis-agarust kritiseerinud Urmas Paet aasta tagasi Ühendriikide iseseisvuspäeva vastuvõtul.  TEET MALSROOS
Välisminister Urmas Paet oli eile enda kohta silmatorkavalt terav, kui ta kommenteeris Delfile süüdistusi, et USA luure on oma liitlaste riigijuhte pealt kuulanud.

«Eesti ja kogu Euroopa Liit väärtustab partnerlust USAga, mille alus on vastastikune austus ja usaldus, ka salateenistuste omavahelise koostöö osas. Ehkki luureandmete kogumine on terrorismivastase võitluse oluline osa, võib usalduse kahanemine kahjustada koostööd selles valdkonnas,» lausus Paet.

Samas kinnitas välisminister, et senine teave ei ole andnud põhjust arvata, et Eesti riigijuhte oleks pealt kuulatud. Sama kinnitasid Õhtulehele mõned päevad tagasi ka president Toomas Hendrik Ilvese nõunik ja siseministeeriumi kõneisik.

Mitmed riigid on nõudnud Ameerika Ühendriikidelt selgitusi avalikuks saanud salajaste luureandmete kohta, mille kohaselt jänkide luureagentuur NSA on teiste riikide kodanike telefonikõnesid pealt kuulanud ja e-kirjavahetust jälginud.

Kolmapäeva õhtul lahvatas diplomaatiline skandaal, mis kaua nagu tuli tuha all oli hõõgunud. Saksamaa liidukantsler Angela Merkel helistas USA presidendile Barack Obamale ja nõudis vastust, kas USA eriteenistused on tõepoolest ka tema mobiiltelefoni pealt kuulanud. Selge vastus jäi saamata.

Ka Prantsusmaa president Fran?ois Hollande väljendas sügavat rahulolematust selle üle, et USA luureagentuur NSA on Prantsuse enda ajakirjanduse andmetel salaja prantslaste telefonikõnesid pealt kuulanud.

Hollandlaste telefonivestlusi kuulas NSA mullu ühe kuu jooksul väidetavalt pealt 1,8 miljonil korral. See pani ka sealse siseministri Ronald Plasterki USAlt aru pärima.

Samuti nõuab põhjanaabritelt selgitusi Mehhiko välisminister José Antonio Meade – Snowdeni andmetele tuginedes on USA julgeolekuagentuur süstemaatiliselt pealt kuulanud Mehhiko valitsust ja nuhkinud endise presidendi Felipe Calderóni e-posti kontot.

Eesti riigijuhid polnud enne Paeti sõnavõttu suurliitlase kahtlase luuretegevusele sisuliselt reageerinud.

24 KOMMENTAARI

a
Arno 29. oktoober 2013, 09:56
Loomulikult, kui teil on Yahoo, google, hotmail või miski muu com lõpuga postkast, mis asuib usa territooriumil, siis mis viga neil neile ligi peaks p...
(loe edasi)
m
miku 27. oktoober 2013, 18:16
plika võttis sõna
Loe kõiki (24)

Põnevat ja kasulikku

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee