Eesti uudised

PEREARSTIDE VALIK: kas sulgeda praksis või töötada korraga nii Eestis kui ka Soomes

Silja Paavle, 25. oktoober 2013 07:00

40 KOMMENTAARI

v
vanamees/ 4. mai 2018 11:57
No aga arst ei võtagi haigeid vastu enam eriti, õed on talle "telefonipikendused". Pole mina oma perearsti pool aastat näinud, ikka õeke, põhiliselt kirjutab välja rohtusid ja võid ka nats suhelda. Haiglas olles ma raviarsti ei näinud, ikka õekesed, pärast lugesin kokkuvõttest arsti nime. No aga hakkama saime. Muidugi nii saavad nad Soomes ka arstid olla, seal peab aga füüsiliselt kohal olema. ja kenasti naeratama. Andke arstile 10 000 kuus palka ja nad on kõik Eestis, siis ehk annavad ka patsiendile näole.
k
Kiira/ 3. november 2013 17:08
Kui arstielukutse omandatakse Eesti riigi rahadega, siis peab olema arstil kohustus töötada Eestisnt 5 aastat. Kui ta tahab minna välismaale, siis maksku oma koolitus kinni... See välistaks olukorra ,kus meie riik maksab õppe kinni, aga spetsialisti saab Soome riik, meie patsiendid ikka ilm arstideta.
d
D'O./ 26. oktoober 2013 01:29
Kuna Eesti riik keelab lähitulevikus kahes riigis töötamise arstidel ära, siis TEGELIKULT ju puudub isegi see VALIK!! On järele jäänud vaid ÜKS võimalus - ÄRA SIIT!!!
t
tohuvapohu/ 25. oktoober 2013 22:38
ega saa enda moistust eesti rahvamuusemile annetada ei tahaks . las tulevased polved ka teavad , kes eesti riigi jalule tostis .
o
Oh totu, totu, 20:17/ 25. oktoober 2013 21:21
Ei ürita mina sind ümber kasvatada. Ole ja jäägi nii alandlikuks nagu oled. Ära ainult minu pärast muretse. Ei ole ma miljonit kaugelt ka mitte näinud. Elan aga Euroopa keskmiselt. Liiga kaua olen näinud, kuidas totukesed oma elatustaseme eest võitlevad. Kas arvad tõesti, et pean solidaarsuset koos teiste totudega uppuma, kuna oskan jujuda? Ma ei ülbitse, vaid lihtsalt kahju teist, totudest.
t
totu vinguja/ 25. oktoober 2013 20:17
see juba vana kulunud kommentaar , mida sa juba mitmendat korda avaldad . saan aru kull , mida sa oelda tahad , tahad utelda , et oled miljonar . milleks su naine uldse tool peab kaima . tean ka seda , aga seda saab sul valus kuulata olema .
k
Kokkuvõtteks/ 25. oktoober 2013 20:03
Kui kaua (mitu aastat) te jaksate soiguda kellegi "Suurtest palkadest"? Teadke, et Eestis ei saa ei tavatööline, ega arst üldes palka. See pole palk, mida teie etalonid näitavad. Vaadake ometi maailma avatud silmadega. Kus veel nii õelaid inimesi kohtate? Marss kõik ühe ja üks kõige eest meelt avaldama. Muidu ootate veel mitu korda 20 aastat seda kuulsat "Valget laeva".
t
to no to vinguge jah, 17:05/ 25. oktoober 2013 19:57
Sa vist nii laps, et üldse ei saanud pihta. Tea, et ma ei anna naist sellepärast sellise palga eest koristajaks, et ta teenib mittearstina praegu juba Eesti arsti kaks palka kuus, normtundide eest. Kas läks kohale? Kui ei, siis tea, et eestlase vingumine soodustab veelgi klassivahet ja tavatöölise elatustaseme langust. Kui nüüd ka pärale ei jõudnud, siis head tallalakkumist!

m
mujal/ 25. oktoober 2013 19:51
maailmas on arsti tööriideks ikka valge kittel, aga selline rosett arstil tekitab küll nõutust.
p
probleem on ja probleem on tõsine/ 25. oktoober 2013 17:33
kõik shlikerdavad nii kuidas neil kasumlikum ja parem on ,patsiendid aga püüavad oma tervisega nagu s.tast saia teha!
r
rändav neer/ 25. oktoober 2013 17:24
minu lähedase raviarst ,noh see ongi selline arst ,kes rändab pidevalt ringi ja igal pool on ta vajadusel esilehel ja olemas,i kasutatakse teda klantsmeedias , TV-s jms. (kes tahab saada miljonäriks saates) ,seegi artikkel tema kommentaaridega kinnitab seda,et ka ajakirjanikud ole patsiendid ,ainult teadmiseks ,et kui teda reaalselt vaja läheb ,siis teda füüsiliselt pole peaaegu mitte kunagi ,nii siis saigi kogu aeg telefonitsi ravitud ja ega üks nende asutuse õde ka ei jõua kõiki kantseldada,see mis kohusena kaelas tehakse muidugi korralikult ära ,et mitte vastutust kanda. Enne kui ta sooomes veel ei töötanud ,siis ta oli lõpmatutel koolitustel ja ümberkoolitustel ,nüüd pigem tagantjärgi arvata võis ,et käis maad "sisse" kuulamas väljamaal töötamiseks,kuigi ütlen ,et minul ja mu lähedasel pole midagi maailmas rändamise vastu ning uue ja huvitava kohtumisteks ,pealegi ,kui rahalised nõudmised on suured ja siinse palgaga ära ei majanda enda peret. Ja nii ongi ,et sellistes kesklinna ravifirmades võivadki eesti arstid kas avalikult või "salaja mujal" töötada ja nende eest vihub siis sama palga eest "teine eshelon" tööd teha ,need on tavaliselt vene nimedega arsti abid või siis pensionieelikud ,kuidas kuskil parajasti ja kel pole võimalik mingitel põhjustel väljamaale lahkuda. See aga tekitab "selliste arstide ja asutuste" patsientide kihistumist ,jagunevad klassidesse,isegi iga loll saab ju aru ,et need "kohalikud prominendid ja kasulikud patsiendid sellistel arstidel" ning väljamaalastest siinsed kliendid , keda on vaja isiklikult ära teenindada saavad alati "tete a tete" ära teenindatud,kindlasti on nii need ajad ja muud vastuvõtu rezhiimid ajastatud sellise perearsti poolt korralikult ning kontrollitult , põhimõttega ,et kõik "segmendid" oleks enamvähem rahuldatud -"paabulindudele pärlid ja sigadele kört".
Nii ,et "de jure" on selline arst sinu arst ,aga "de fakto" võid sa teda aastaid mitte näha ja need aastad reaalselt "ravib" (kui üldse ravib,pigem on tegu konsultatsioonraviga ,mis nagu ei kohusta ega vastuta kedagi) sind keegi teine, mina ka pole oma arsti näinud vist kolm aastat juba,nähtavasti on alati siis sattunud just nii,et kui oled haige või vajad oma arsti on ta parajasti (põhjusega) ära. Aga hea ,et on olemas kord või paar nädalas tunniline telefonikonsultatsioon ja see on alati abi toonud,sest juhul kui ta (arst) isegi peaks sel ajal einestama näiteks soome või rootsi haigla puhvetis ja ma helistan eestist ,siis tänapäeva digiajastul saab ju korralduse delegeerida oma eesti firmasse ,kus asendusarst või siis õde vastavad paberid ,rohuretseptid ja muud protseduurid ära korraldavad. See E-ravi ja digi ajastu on palju kindlasti kergemaks arstide elu teinud ,kuigi samas paneb imestama ,et kui tahad mingit infi saada eelnevate aastate või uuringutulemuste kohta ,et arst vaataks arvutist järele või siis tuled peale uuringuid ,siis küsitakse ikka millegi pärast raviinffi patsiendilt (näiteks kas röntgeni pilt on käepärast ,mis mu uuringu vastused olid jne. ,kuigi see peaks ju olema neil sisestatud kompuutrisse jms.) ,sest näe arvutist nagu on keeruline kätte saada neil või ei toimi kõik seal (?) nagu peab või siis lihtsalt ei viitsita vaadata , tutvuda eelnevalt patsiendi "toimikuga" ja kõik ,võta sa kinni milles asi tegelikult?!
Lõpetuseks ütlen reaalse juhtumi (meie E-riigi ja digimeditsiini kohta) ,et kui oli vaja pikaajalise raske haigusesse surnud pensinärist patsiendi perearstilt surmatunnistust võtta ,siis see perearst vaatas huudishimuga kaasa toodud pabereid ja küsis vaid imestunult (ja teatraalselt ) "Millesse ta küll suri?" !!! Arvan,et ei tekiks tulevikus kummalgi pool piinlikust oleks parem ,kui selle surmatunnistuse annaks juba siis välja E-riigi Digimeditsiini elutu arvuti .
a
arstide üüratutest palkadest/ 25. oktoober 2013 17:24
Mind paneb nende arstide vähemalt 2k€ netopalga korral (haigla kirurgid saavad vast 3k€ neto) imestama see hala, mis käib õdede palkadega. Kuidagi imelik on, et arstidele makstakse haiglas tuhandeid eurosid neto palka ja siis nende arstidega päev-päevalt kõrvuti tööd tegevad med-õed peavad vaatama, kuidas ületundidega söögiraha kokku kraapida.
Selles mõttes on ikka eesti tervishoiusüsteem mäda küll ja olukorras, kus personali palgapoliitika on 100% haiglajuhtide teha, saab palgaküsimuste osas vaadata küll vaid haiglajuhtkonna, mitte poliitikute, suunal. Tegu on ikkagi süsteemi-sisese kultuuritusega.
Mis puutub polikliinikute ja perearstikeskuste taastamisse, siis arvan, et keelud ja käsud ei ole minu maailmas soositud ning ütlen otse, et mina olen oma pere-arstile, Lembi Põlder'ile (rendib ruume naha-haiguste kliinikust, Männikult, Tallinnas) äärmiselt rahul. Reegel on küll see, et telefonitsi on ta kättesaadav vaid hommikuti 1 tund, ülejääänud ajal võtab kõnesid vastu õde, aga fakt on, et arst ei saa ju oma patsientidele vastuvõtu ajal keskenduda kui ta peaks telefonikõnesid vastu võtma ja vastuvõtu-aegu kirja panema. Vajadusel olen ~3 päeva peale alati vastuvõtu aja saanud ja kui olen päriselt nii haige, et varem on vaja, siis pole ka varem jutule pääsemine probleemiks olnud.
Sama lugu ühe mu eelmise perearstiga ühest Lõuna-eesti väikesest pere-arstikeskusest: probleemid lahenesid ilusti ja mõistliku aja jooksul on minuga ka tegeldud.
Kui Te aga nõuate, et arstid peavad kõik hakkama ühte jalga astuma, räigelt reglementeeritud seaduste järgi, jne.. siis sellega elimineerite Te oma tööd korralikult tegevate arstide võimaluse loodritest ja üle nurga laskjatest oma praksisesse eralduda. Praksisel ja praksisel on vahe. On tõesti kohti ja arste, keda tasub vältida, aga ega rohkem regulatsioone neid patsientidesse halvasti suhtuvaid arste paremaks tee. Parem on lasta töökatel ja korralikel oma-ette tööd teha.
n
no to vinguge jah / 25. oktoober 2013 17:05
kuidas saab arsti ja koristaja tood vorrelda . lohakas koristaja saab kohe sule sappa , lohakad arstid nouavad aga palka juurde .
v
Vinguge jah/ 25. oktoober 2013 16:36
arstide "üüratute palkade" üle! Mina igatahes ei anna oma naist selle raha eest teile koristama ka mitte. Kuradi ürgaegsed!
j
Joonas/ 25. oktoober 2013 16:19
Kui on päevas 4tundi vastuvõttu,selle eest ei saa ju soome palka nõuda?Soome ja Eesti palgad pole võrreldavad.Ei ütleks ,et perearstid kehvasti elavad,pdevalt liisitakse uus auto.....
a
andres/ 25. oktoober 2013 16:13
tuleb nii valja , et voin FIE - na alustada perearsti praksist . minul arstiharidust ei ole ja ei olegi vaja , aga arstid , kes mulle raha sisse tooma hakkavad peavad koolitatud olema . sedasi panen vaata et ligi 1000 iga kuu puhtalt tasku ,

m
mall/ 25. oktoober 2013 15:31
Kommenteerijale "kuule Mall"
Loodan, et keegi Mall, keda sa sajatad, sellest haigemaks ei muutu ja sajatus lajatab sulle bumerangina tagasi.
p
PATSIENT/ 25. oktoober 2013 14:41
Tartus Kai Aarik perearst ja peab praksist, on keegi teda isiklikult näinud?
Ainult õde on, tema ainult vastabki telefonile, kirjutab digiretsepti, teeb vereproovi, mida ainult tema vaatab ja vastuse sulle helistamise peale annab, kui telefoniga üldse õe kätte saad!!!
ja asendusarstid, iga kord erinev, mis on nende nimed ja kes ja kus ja kuskohast nad tulnud ja mida teavad nemad, ja kas on arstid või praksises üliõpilased, ainult tuul teab sellele vastuseid, mis akna taga ulub...
Sellised arstid ja praksised pangu oma amet maha, häbi on Tartus elada!
Miks selliseid ära ei likvideerita? Kus on terviseamet- kabinetis ja uks on lukus...
t
Tervetuloa!/ 25. oktoober 2013 13:23
Suleti lastepolikliinikud,nüüd suletakse perearsti keskused
k
kuule Mall/ 25. oktoober 2013 13:02
Torva ja tuld sellistele , ka nendele , kes neid kaitsevad .
m
mall/ 25. oktoober 2013 12:59
Selle aja, mis te kulutatate perearstide "tõrvamiseks" võiksite kasutada oma tervise eest hoolitsemiseks.
j
jarno/ 25. oktoober 2013 12:52
olen onnetusejargne krooniline haige . kaisin mitu aastat uhe ja sama neuroloogi juurde , kuna iga haiguse ravi vajab pikka ja pohjalikku lahenemist , olin otsustanud kindla arsti vastuvotule kaia .vaatamata sellele , et olin olnud sagedane kulaline , kulus arstil enamus visiidiajast arvutile . lopuks , kui sain hakata raakima tervisehadast , naitas ode seina peal kellale ja nii alati , tervelt seitsme aasta jooksul . Viimasel visiidil sain aga erilise ullatuse osaliseks , arst utleb mulle : " te vist varem ka siin kainud "". No tere tere , mida mul sellise arsti juurde motet kaia , kuidas saab nii uldse kedagi ravida , kui 7 aastat kulus selleks , et patsient ara tunda ja veel kahelda ka selles . sellest peale olen otsustanud arsti juurde mitte minna , sest abi sealt ei saa , ainult raha , aega ja narvi voib kulutada .
k
kroonik/ 25. oktoober 2013 12:45
Pole oma perearsti ihusilmagagi näinud ehkki olen aastakümneid krooniline haige. Maksimum, mida perearstindus mulle võimaldab, on õe vormistatud digiretsept. Teenin korralikku palka, aga teenust sotsmakse eest ausalt öeldes enam ei loodagi. Kui nooruses oli arst minu jaoks pühak, siis täna küll rohkem kasuahne naljanumber. Jäägegi Soome - niikuinii panen ise diagnoosi, määran ravimi ja ravi! Ehk tuleb idapiiri tagant missioonitundega täiendust?
a
A/ 25. oktoober 2013 12:28
Kui väike perearstide palk siis Eestis on ? - teaks ka siis sõna sekka öelda .

t
Tervetuloa!/ 25. oktoober 2013 12:08
Nii nagu kaotati lastepolikliinikud,kaovad ka perearstid!
n
Nero/ 25. oktoober 2013 11:43
Sinu arst perearstikeskus tegeleb ka Tallinnas. Narva mnt5 põhiliselt välismaalaste vastuvõtuga oma patsientidel on pea võimatu arsti juurde saada. Nad võiks parem tõesti Soome kolida.
m
mina/ 25. oktoober 2013 11:39
Sama lugu . Kui vajan arsti siis teda pole. Vastu võtab mind asenusarst kes ei tea minu haigusloost midagi.Ka asendajad vahetuvad pidevalt.Teatud nädalate tagant käib minu arst korra Tallinnas aga mitte alati ei vaja ma just sellel ajal abi. Olin väga oma arstiga rahul, aga ta valis Soome.
"
25. oktoober 2013 11:38
"Sotsiaalministri määruse järgi peab perearstikeskus tööpäeval olema avatud kaheksa tundi"? Aga kui perearst ei tööta keskuse koosseisus, vaid üksinda? Enne oli meie arst suuremas perearstikeskuses, nüüd aga üksinda, koos õega, teises linnaosas, kuigi suht lähedal. St 5x4 tundi nädalas. Koduvisiite ei tehta. Pole kuulnud ka, et mingeid protseduure. Telefoniga kätte saada on praktiliselt võimatu. Meilimise võimalust ega kodulehte pole. Kardioloogi juurde saadeti patsient ilma EKG-ta. Vereanalüüse pole tehtud 6 aastat, kuigi tegemist kroonilise haigega. Kelle jälgimise eest makstakse perearstidele lisatasu. Analüüsid on tehtud oma raha eest, tervis oma asi ikkagi ju. Ka mina teeniksin Soomes 4 korda rohkem kui praegu Eestis. Aga pole viga, saame hakkama ja ka lapsed koolitatud. Tööpäev 8-10 tundi, nädalas seega 40-45 tundi, ja maksan ka sotsiaalmaksud, et perearst ikka oma sissetuleku kätte saaks. Paljud perearstid, erinevalt minust, muuseas, sotsmaksu ei maksa - dividendid on ju sellest kohustusest priid. Nii et oleneb, kuidas seda hädaldamist vaadata.
e
eelmisele/ 25. oktoober 2013 11:33
Kui Soomes saab rohkem palka ja on paremad patsiendid, siis arstid, kes soovivad mingu sinna. Pole vaja kahe riigi vahel siiberdada. Aga ega kõik seal nii roosiline polegi: palju kõrgemad maksud, elamine ja söök kallim ja ega need eestlased nii väga sinna oodatud ka pole.
t
Teadmiseks linnamehele/ 25. oktoober 2013 10:46
Kui perearst on ära siis ta palkab endale asendusarsti ja maksab ISE selle palga asendajale. See tähendab, et kui HK äraoldud nädalate eest ei maksaks perearstile, siis ei ole asendusarsti ka. Perearst pole palgatöötaja, et kui puudub töölt, hoiab omanik raha kokku.Perearst VASTUTAB oma naha ja karvadega selle eest, et kõik oleks avatud ja arst/õde kohal, süsteemid toimiksid, vereanalüüside auto tooks ja viiks analüüse jne jne. Seega linnamees- kui tahad et selle aja eest sinu arstile ei makstaks, mil ta ära on, siis on uksed lukus ja sul pole sel ajal oma perearstikeskust olemaski. Vot nii. Ära virise nii palju, kui perearst ei vastutaks abi eest mida sulle antakse, poleks sul midagi praegu. Kõik see, mis sul on, on tänu perearstile, kes 2 ja poole euro eest kuus mista sinu eest saab toa valgeks ja soojaks ajab, õe ja arsti palkab, sinuga tegeleb ja tänuks su virisemist talub. Ilgelt ajab närvi see vigin siin.
v
VÕIN OMA KOGEMUSTE PÕHJAL ...../ 25. oktoober 2013 10:05
ÖELDA , et eesti arstiabi on nulli lähedane . Olen elanud kolmveerand sajandit . Poolteist kuud tagasi olin hädas millisest ei saanud nn perearst närviarst , kirurg ega keegi muu peale ise-enda . PARIMAD RAVIMID ON RAVIMITOOTJATE SUNDKÄIGUL LIKVIDEERITUD ----- KIRJUTATAKSE VÄLJA RAVIMEID JA REKLAAMITAKSE ---- KUI EI AITA KONSULTEERIGE ARSTI VÕI APTEEKRIGA , kuid raha on ju välja visatud . JA VEEL --- OLID AJAD MIL TERVISHOIUPUNKTID OLID KOOLIDES , TEHASTES , MAJANDITES JA IGAS VÄIKSEMASKI ASULASKI ----- AGA NÜÜD ????????
P
!/ 25. oktoober 2013 09:55

a
arstidele soovitus/ 25. oktoober 2013 09:33
mida siin ekselda olla ja mitte olla vahel . kui teile ikka ei makseta , minge teise too peale . tooportaal kuulutusi tais ja monel erialal pakutakse koguni 5 - 6 eurot tunnis .
s
suslik/ 25. oktoober 2013 09:29
isikliku kogemuse najal võin küll öelda, et kvaliteetset arstiabi selle "kontori" asendusarstid küll ei paku ... naljaka kogemuse seevastu küll :)
l
LoL/ 25. oktoober 2013 09:06
Raske mõista, kas terviseameti jõuk on lollid või valetavad nimme. Perearsti ja õpetaja võrdlemine on ebapädevuse tipp: õpetaja on kohalikult omavalitsuselt palka saav riigiteenistuja, perearst aga eraettevõtja, FIE. Millest tulenevalt ka valikuvabadus: kas kulutada kogu pearaha oma individuaalsele terviseäri ajamisele või palgata asendusarstid- õed, kui see töö ja äri suhtes õigustatud on. Terviseametil tekib õigus prääksuda alles siis, kui perearsti teenuse kvaliteet tohtri mujal töötamise all kannatab. Ja siis ka seaduses antud piirides, nt. järjekordse hanke väljakuulutamise eel. Ei ole selles cases nii, et tark ametnik arvab ja tohter sitsib.
l
lollakad?/ 25. oktoober 2013 08:40
Arstile: andku aga minna, ka arstid on inimesed. Terviseametile: kas Teie juristid on ebakompetentsed või Teie ametnikel puudub võime suurt pilti näha või on teil tööle määratud parteile lojaalsed poliit-töötajad.
a
arvamus/ 25. oktoober 2013 08:30
Perearsti nimetuse võiks ära muuta,sest paljud ei kanna arsti oskusi ja teadmisi välja. Virisejad nende hulgas on tavaliselt ühed ja samad,kuid dividendide jagamisel alati esirinnas.
j
jaan/ 25. oktoober 2013 08:23
Lõpuks ometi asutakse reguleerima perearstide ahnust ja eesti patsientidele sülitamist. Miks võttis see nii kaua aega ainult?
m
Mann/ 25. oktoober 2013 08:19
Ja mida te pärast sellist sõnavõttu enam passite siin?? Uuringuteks raha ei anta, keegi ei üritagi sisuliselt meditsiini aidata. Pall on teie käes, perearstid! Kukutage see neetud kaardimaja kokku.
Palju teid kahes riigis korraga siis töötab? 40?50? Kui see ports korraga lahkumisavalduse ühes riigis korraga annab, siis peaks sellest piisama. Parem õudne lõpp kui lõputu õudus.
m
ma/ 25. oktoober 2013 08:18
pole oma perearsti elus näinud, mingid asendusarstid vahetuvad iga natukese aja tagant. Aga noh, eks see vale, mille riigiisad perearstinduse sisseviimisel inimestele rääkisid, et perearst on pere arst ja on väga lähedane ja teab kõigi tervist jne. on samast, mis muugi. Aeg on tõsiselt mõelda kogu ühiskonna restardile.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee