Rööpad Euroopasse: RB piletihind on esialgu vaid prognoositav, aga maad mööda saavat asjatundjate hinnangul siiski veidi odavamalt kui lennates.Foto: MATI HIIS
Juhan Haravee 24. oktoober 2013 07:00
«Kui palju võiks maksta rongipilet Tallinnast Berliini 10 ja enama aasta pärast – selle arvutamisega ei tuleks toime isegi hiromant või pendlimees,» ütleb majandusministeeriumi nõunik Rasmus Ruuda. Siiski on ametnikel mingisugune pilt piletihindadest olemas.

«Konsultatsioonifirma AECOMi Rail Balticu teostatavusuuringus on kirjas, et raudtee valmimisel maksaks rongipilet Tallinnast Pärnusse nende arvutusel 10,4 eurot ja Pärnust Riiga 15,4 eurot ehk siis Tallinnast saaks Riiga umbes 26 euroga,» märgib Ruuda, nimetades uuringus toodud piletihindu siiski esialgseteks.

Ruuda sõnul on praegu üsna keeruline ennustada, milline on kogu Euroopa transpordisektor 10 ja enama aasta pärast ning millised on Euroopa Liidu poliitika mõjud ühistranspordile.

«Kindel on see, et Rail Balticu piletihind hakkab võistlema lennuki, bussi ja autosõidu hindadega ehk see peab olema konkurentsivõimeline,» tõdeb Ruuda.

«Seega loogiliselt võttes oleks see kallim kui bussipilet ja odavam kui lennupilet.»

AECOMi uuring keskendub vaid kiirrongiliiklusele Baltimaades, millest saab Ruuda sõnul tulevikus Rail Balticu peamine kasutussuund. Kui kalliks võiks kujuneda Tallinnast startiva reisija rongipilet Varssavi või Berliinini, uuring vastust ei anna, sest see polevat olnudki eesmärk.

«Kui palju võiks maksta rongipilet Tallinnast Berliini 10 ja enama aasta pärast – selle arvutamisega ei tuleks toime isegi hiromant või pendlimees,» kostab Ruuda.

Kas riik hakkab piletihindu doteerima, et tagada optimaalne sõitjate hulk, milliste soodustustega võivad rongisõitjad tulevikus arvestada – neile ja paljudele teistelegi küsimustele praegu veel vastuseid ei anta.

Hirmkalli piletihinna pärast värisejale ei tule ilmselt lohutuseks seegi teadmine, et näiteks Prantsusmaal maksab linnade-vahelise tavarongi pilet juba praegu kaks korda rohkem kui AECOMi uuringus 2020. aastaks ennustatud Rail Balticu kiirrongi pilet.