Eesti uudised

VALIJA: «Mina, maalanna, valin enda juhiks suure valgusjumala Tokroda!» (17)

Karoliina Vasli, 24. oktoober 2013, 07:00
LINNAPEA SOOV: Toomas Sepp silmitseb meediale vaatamiseks laotud sedeleid. Peatselt hakkab ta linnapea Edgar Savi-saare palvel uurima, kui palju sedeleid Savisaare toetajate pärast raisku läks. TAIRO LUTTER
Sajad valijad avaldasid oma meelsust sellega, et kirjutasid valimissedelitele kandidaadi numbri asemel üleskutseid.

Tallinna valimiskomisjonid lugesid rikutuks üle 1500 sedeli. Sest sedelitele polnud sageli kirjutatud mitte meelepärase kandidaadi number, vaid sõnum, et kohaliku poliitikaga ei olda rahul. Üks valija aga tahtis Savisaare asemel oma juhina näha valgusjumalat Tokrodat.

Eile pärastlõunal näidati Õhtulehele Tallinna linnavalitsuses umbes 40 kehtetuks tunnistatud sedelit. Linnaametnikud rõhutasid, et väljavalitud sedelid olid ühed tavapäratumad. Kokku loeti rikutuks umbes 1520 sedelit. Tallinna valimiskomisjoni esimees Toomas Sepp selgitas, et sedeleid on palju ja neid on vaja veel sorteerida, sestap ajakirjanikele kõiki näidata ei saavat.

Aga neil, mida näha õnnestus, avaldasid inimesed meelt praeguse poliitkultuuri vastu.

«Häbi Eesti pärast!»

«Häbi!!! Eesti pärast,» seisis ühel sedelil. Teine valija kirjutas: «Ei ole rahul hetke poliitikaga.»

Oli ka märgitud olematuid numbreid, näiteks «000». Mõni oli aga kirjutanud oma tuttava nime. Üks valija kirjutas: «Mina, maalanna, valin enda juhiks suure valgusjumala Tokroda.»

Keegi naljahammas torkas: «nii ilusad poisid kõik», teine aga joonistas krimpsus näoga päikese.

Tallinnas anti koos elektroonilise hääletusega 218 505 häält. 1520 rikutud sedelit pole Sepa sõnul varasemate valimistega võrreldes palju, pigem isegi veidi vähem.

Miks sedelid põhiliselt mahakandmisele läksid? «Oli ristikesi ja mitmeid mahatõmbamisi. Suur osa olid sellised, et inimesed ei osanud õige kandidaadi nime kirjutada või olid ümber mõelnud,» selgitas Sepp.

Ta lisas, et võimalusel üritati ikka hääled ära lugeda. «Näiteks, kui valimiskaardi teisel poolel oli olemas number, mis ringkonnaga sobis, siis lugesime ära. Samuti, kui oli kandidaadi nimi ja teisi selle nimega kandidaate ringkonnas polnud,» lausus Sepp.

Kas Lasnamäel kirjutasid paljud otsesõnu Savisaare nime? «Pigem Lasnamäel teadsid valijad numbrit väga selgelt,» kostis Sepp.

Eilsel linnavalitsuse pressikonverentsil oli Edgar Savisaar valimistulemuse üle ilmselgelt rõõmus. Kui talt uuriti rikutud sedelite kohta, märkis linnapea, et mure oli vaid selles, et ka teistes linnaosades taheti tema poolt hääletada, kuid neid hääli ei saanud lugeda. Savisaar pakkus, et tuleks ikkagi kokku lugeda, kui palju tema poolt mujal hääletati.

Kiruti üldiselt poliitikat

«Kui seda statistikat paluti, siis ma võtan selle välja,» lubas Sepp.

«Ma arvan, kui kõik kokku lugeda, siis tuleb üle 40 000 küll.» Ametlikult sai Savisaar valimistel 39 979 häält.

Kas oli palju vihaseid sõnumeid? «Konkreetsete kandidaatide kohta oli vähe. Kiruti üldiselt poliitikat. Mõni kirjutas oma sõbra nime, ilmselt ei tulnud muud pähe,» loetles Sepp.

Ta tõi välja, et üks valija oli sedeli vahele kirjakese poetanud. «Aga see oli nii arusaamatult kirjutatud, mina ei saanud küll aru, mis ta öelda tahtis.»

Hääle rikkumine on võimalik isegi e-hääletusel

Vabariigi valimiskomisjonist öeldi, et kohalikel valimistel tunnistati kehtetuks ka üks elektrooniliselt antud hääl.

Elektroonilise hääletamise komisjoni esimehe Tarvi Martensi kinnitusel on e-hääle rikkumine keeruline, aga siiski võimalik.

«Kuna e-hääletamise süsteemi tarkvara lähtekood on avalik, siis on IT-asjatundjatel võimalik kirjutada oma arvutis hääletamisprogramm,» märkis Martens.

Tema sõnul tuleb arvestada, et oma programmi kaudu on võimalik teele panna suvalise numbriga hääl, mis tähendab, et seda häält ei saa arvestada.

«Riigi poolt välja töötatud hääletamisprogrammis on aga valijal võimalik valida ainult oma ringkonna kandidaatide numbrile klikkides,» lisas Martens.

17 KOMMENTAARI

e
e 25. oktoober 2013, 03:59
parem kirjutada juba sedelile puuhalg,kui valida venemaa sabarakk savisaar .õnneks siin lõuna eestis ka sellist valimistsirkust ei tehtud.
m
möh ? 25. oktoober 2013, 00:50
Maalanna kirjutas
Mehe otsimise koha pealt tean seda, et naisena peaks kõigepealt endale selgeks tegema, mida mehest tahad - see üks kõige tähtsa...
(loe edasi)
Loe kõiki (17)

Põnevat ja kasulikku

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee